Diyanet'e Bağlı Cami Kundaklandı

ABD'nin Connecticut eyaletinde, Türk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan Diyanet Cami'si kundaklandı. Camide büyük maddi hasar oluştu
Diyanet'e Bağlı Cami Kundaklandı
ABD'nin Connecticut eyaletinde, Türk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan Diyanet Cami'si kundaklandı. Camide büyük maddi hasar oluştu.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğinden yapılan açıklamada, dün Diyanet Cami'sinde çıkan yangına ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından yangının kundaklama sonucu meydana geldiğinin belirlendiği, yetkililerin faillerin yakalanması ile ilgili çalışmaları sürdürdüğü ve para ödülü konulduğu kaydedildi.

 ÖLÜ VE YARALI YOK

Yangının caminin giriş kısmında kundaklama sonucu başlayıp dış cepheden üçüncü kata kadar ulaştığı ifade edilen açıklamada, "Yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu olmamıştır. Ancak büyük çapta maddi hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Özellikle yangın söndürülmesi esnasında kullanılan tonlarca su nedeniyle binanın yanmayan büyük bölümünde buna bağlı hasarlar meydana geldiği gözlemlenmiştir." ifadelerine yer verildi.

OLAY YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Yaşanan bu olaydan New Haven başta olmak üzere ABD'deki Türk toplumunun derin üzüntü duyduğu kaydedilen açıklamada, "Herhangi bir can kaybı ve yaralımızın olmayışı en büyük tesellimizdir. Yerel dini otoriteler ve ülke genelindeki Müslüman kurumlar başta olmak üzere pek çok yerden geçmiş olsun mesajları alınmıştır." denildi.

Açıklamada, gelişmelerin New York Din Hizmetleri Ataşeliği ve Washington Din Hizmetleri Müşavirliği başta olmak üzere ilgili misyonlar tarafından yakından takip edildiği belirtildi.


Haber Merkezi
14.05.2019

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler