106 yaşındaki Emine Teyze Deva hastanesinde deva buldu

Kısa süre önce düşüp kalça kemiğini kıran 106 yaşındaki Emine Ertürkler, Özel Deva Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy tarafından başarılı bir ameliyatla tekrar yürümeye başladı.
106 yaşındaki Emine Teyze Deva hastanesinde deva buldu

Artık Yürüyor
Kısa süre önce düşüp kalça kemiğini kıran 106 yaşındaki Emine Ertürkler, Özel Deva Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy tarafından başarılı bir ameliyatla tekrar yürümeye başladı.

Ameliyat sonrası gün içinde yürümeye başladı
Gaziantep’te 106 yaşındaki Emine Ertürkler (1911 doğumlu) önceden kendi kendine yürüyebilen, namaz kılabilen biri iken bir süre önce evinde çok hafif bir düşme sonucu yatağa bağımlı hale gelmişti. Yakınları sürecin ilk evrelerinde önceden var olan romatizmal hastalıklarının nüksettiğini düşünmüşler. Ancak kalça kırığı bulunan E.E bir süre hareket edemeden yatağa bağımlı yaşamaya devam etti. 10 gün kadar süren ağrıları geçmeyen hasta hareket edemediğinden hastaneye de götürülememiş. Hasta yakınlarının Deva Hastanesine ulaşması sonucu harekete geçen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy ve ekibi hastayı evinde muayene etmenin en doğru adım olacağına karar verip hastayı evinde muayene ettiler. Muayene sonucunda hastanın kalça kırığı olduğu teşhisi konup gerekli hazırlıklar yapıldı ve sağlık ekibi nezaretinde hasta Deva Hastanesine getirildi. Gereken ameliyat öncesi tetkik ve hazırlıklar yapıldıktan sonra ivedilikle ameliyat gerçekleştirildi ve sabah ameliyat olan Emine Nine akşam saatlerinde tekrar yürümeye başladı.

İleri yaştaki hastalarda cerrahi tedaviler
Deva Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy; “genel olarak birçok elektif cerrahi işlem için yaş sınırı olsa da kaçınılmaz hale gelen bazı cerrahi işlemler için yaş konusu aşılamaz bir engel değildir. Ortopedik Cerrahi bölümünde ileri yaşlarda görülen kırıklarda hızlı ve güvenli cerrahi teknikleri, anestezi ve yoğun bakım imkânlarındaki gelişmeler sayesinde daha cesur yaklaşımlar sergileyebilmekteyiz.” dedi.

Hastalar artık YAŞLISIN denilip eve gönderilmiyor
Çok yakın tarihlere kadar belirli bir yaştan sonra oluşan kırıkları olan hastalar evine gönderilmekte ve yatağa bağımlı hale gelmekteydiler. Büyük çoğunluğunun yürüyebilme ve kendi kendine yetebilme imkânı olan geriatri gruptaki bu hastalar basit cerrahilerle düzeltilebilecek kırıkları olmasına rağmen ileri yaş sebep gösterilerek yürüyebilme olanaklarını kaybetmekte idi. Bu hastalar genelde 6 ay – 1 yıl arası sürelerde yatağa bağımlı halde kalmaya bağlı yatak yarası ve akciğer enfeksiyonları gibi eşlik eden komplikasyonlar sebebiyle kaybedilmekte idi. Buna ek olarak hastaların bu zaman zarfında bakımları oldukça zor olmakta ve hem kendilerinin hem de bakımlarını yapan yakınlarının yaşam kaliteleri ciddi olarak düşmektedir.
Osteoporoz dediğimiz kemik erimesine bağlı olarak 65 yaş ve üzeri hastalarda kırık riski artmaktadır. Bu nedenle ileri yaş hastalarda el bileği, kalça ve omurga kırıkları diğer yaş gruplarına göre çok daha sık görülmektedir. Genelde kireçlenme ve romatizmal hastalıkları da olan hastalarımızda oluşan kırıklar eski rahatsızlıkları ve ağrıları sebebiyle maskelenebilmekte ve kırıkları olduğu atlanabilmektedir.


Haber Merkezi
28.12.2017

Yorum yap

Diğer Haberler