4 T FORMÜLÜ

4 T FORMÜLÜ

Görevinde 4 ayı dolduran Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve ekibi, basının karşısına geçip, projelerini kamuoyuyla paylaştı. Başkan Yıldırım, kısa vadede önlerine 8 proje koyduklarını ve bunu yapmak için ekip olarak harekete geçtiklerimi söyledi. Başkan Yıldırım, "Kendimize 4 T formülü belirledik. Talep edeceğiz, takibini yapacağız, olmuyorsa taciz edeceğiz, en sonunda da teşekkür edeceğiz" dedi.

Gaziantep Ticaret Odası'nda yeni dönem iddialı başladı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Meclis Başkanı M.Hilmi Teymur, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu ve yönetim kurulu ile meclis başkanlık divanı üyeleri göreve başlamalarının ardından basınla bir araya geldi. Başkan Yıldırım, "GTO'nun 120 yıllık kültürüne, gelenek ve göreneklerine göre hareket etmek ana prensibimizdir" dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, kendi yönetimini oluştururken, Gaziantep'in sektörel analizini yapıp, güçlü sektörlerin temsilcilerinden oluşan bir yönetim kurulu oluşturduklarını ifade ederek, "Ekibimle birlikte, 41 grubun tümünün sorunlarını kendi sorunumuz olarak bilip, Gaziantep'in ve üyelerimizin faydasına her işin takipçisi olacağız. Bu bağlamda, bana ve ekibime güvenip destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

GAZİANTEP'İN GELECEĞİ İÇİN

Yıldırım, Gaziantep için 8 önemli proje belirlediklerini söyledi. Yıldırım, "Ekip olarak ajandamızda var olan Gaziantep’in geleceğini şekillendirecek, yenilikçi bir bakış açısı kazandıracak projelerimiz var. Yönetim olarak kurum hafızasına ve kültürüne sahip çıkma ilkemizden hareketle öncelikle bizden önceki yönetimlerin başlattığı projelere sahip çıktık. Teslim aldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için, şehrimizin geleceğine yön verebilmek için, Gaziantep’in bugünkü başarısının mimarları üyelerimiz başta olmak üzere Gaziantep ve bölge iş dünyasının hizmetine sunmak üzere de GTO’nun uzman kadrosu ile birlikte yeni projeleri başlattık" dedi.

İŞTE O PROJELER:

1-İHRACAT KOÇLUĞU PROJESİ

Üyelerimize profesyonel ihracat danışmanlığı vereceğimiz bir projeyi bir kez daha hayata geçireceğiz. 2014 ve 2017 yılında da gerçekleştirilen ve katılımcı firmalardan olumlu dönüşler aldığımız İhracat Koçluğu projesini yeniden başlattık. İhracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerinin İHRACAT KOÇU oluyoruz.

2-ANTEP FISTIĞI VE KURUYEMİŞ SEKTÖRÜ DIŞ PAZARLARA AÇILIYOR PROJESİ

Son dönemde sıklıkla fiyatı ile gündeme gelen alamet-i farikamız, yeşil altınımız Antep fıstığımız için bir projeye başlıyoruz. Özellikle sektörün dışa açılmasına odaklandık bu projede. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın dış pazarlara açılımına destek olmaya çalışacağız.

 

 

3-HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU

Gaziantep ekonomisi için büyük önem arz eden bir başka sektör de biliyorsunuz ki hazır giyim. Yine Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle bu kez Triko ve Konfeksiyon Sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizi destekleyecek olan bir projeyi başlatıyoruz. Gaziantep bu sektörlerde ciddi bir üretim payına sahip. Ancak ihracatı İstanbul’daki firmalar aracılığıyla dolaylı olarak yapıyor. İşte asıl amacımız bu dolaylı ihracatı azaltmak ve firmalarımızı direkt ihracatçılara dönüştürmek.

4-SEKTÖREL FUAR ZİYARETLERİ

Oda olarak üyelerimizin sektörleri ile ilgili gelişmeleri küresel düzeyde takip edebilmeleri için gerçekleştirdiği temel faaliyetlerden biri de yurtdışı fuar ve inceleme gezileridir. Biz de bu geleneksel faaliyete sahip çıktık, hatta bu hizmetten daha fazla sektörün faydalanması için gayret ediyoruz. KOSGEB desteğiyle düzenlediğimiz organizasyonlar ile firmalarımızın yurtdışı pazarlara ulaşımını kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

5-İŞLETMELERDE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ VE İHRACATI GELİŞTİRME MERKEZİ

Artık Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Bunun temelinde de dijital dönüşüm var. Daha sağlam adımlarla ilerleyebilmek ve rekabet gücümüzü artırabilmenin tek yolu, çağa ayak uydurmaktır. Gaziantep'te mevcut hizmet ve üretim süreçlerini geleneksel üretim modellerinden kurtarıp teknoloji ve inovasyon ile buluşturmazsak, döviz kurlarının dalgalanmaları karşısında alacağımız pozisyonları düşünmeye mahkûm oluruz. Ülke ekonomisinde önemli bir güç haline gelmiş olan Gaziantep sanayi altyapısının geleneksel üretim modellerinden teknolojik üretim modellerine geçişini hızlandırmamız lazım. GTO olarak KOBİ’lere dijital dönüşüm ve ihracat danışmanlığı hizmetleri vereceğimiz bir “Dijital Dönüşüm Merkezi” kuruyoruz. 14 milyon TL bütçeli projemiz için Kalkınma Bakanlığından 5 milyon TL destek almaya hak kazandık.

6-GAZİANTEP GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

İpekyolu Kalkınma Ajansı ile girişimcilik ile ilgili bir proje için protokol imzaladık. “Girişimcilik Ekosistemi Stratejisinin Geliştirilmesine Yönelik Fizibilite Çalışması Projesi" işbirliği protokolü. Proje kapsamında öncelikle girişimciliğin artması ve yaygınlaştırılması için mevcut potansiyeli görmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz. İlimizin yeni yatırımlara ve yeni iş alanlarına ihtiyacı var. Oda olarak girişimcilik fikirlerinin hayata geçmesinde nasıl bir rol oynayabiliriz, nasıl bir mekanizma kurabiliriz, bu çalışma bize bunları gösterecek.

7-GTO-LOS ANGELES TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ PROJESİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen bir proje var: "Türkiye Ticaret Merkezleri Projesi". Bu kapsamda Amerika'nın Los Angeles kentindeki gıda firmalarına hizmet verecek bir merkez kurma çalışmalarına başladık. Bu merkezler özellikle yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu merkezler, yurtdışında tek başına şube açma imkânı olmayan şirketlerimize ofis/depo/teşhir salonu alanlarıyla, şirketlerimizin yurtdışı pazarlara girişine yardımcı oluyor. Ofisleri ve teşhir salonlarıyla ülkemizin, ihracatçı firmalarımızın ve Türk ürünlerinin adeta tanıtım üssü.

 

8-GAZİANTEP LOJİSTİK KÖY PROJESİ

Geçmiş dönemde başlatılan ve hayata geçmesi için büyük çaba sarf ettiğimiz bir proje de bildiğiniz gibi Lojistik Köy Projesi. Odamızın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirmeye çalıştığı bu proje ile bölgede iç ve dış ticarette tedarik zinciri yönetiminde verimliliği sağlayacak, Gaziantep bölgesini tercih edilir bölgesel bir lojistik üs haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef ile hazırlanan sürdürülebilir Lojistik Köy konsepti ayrıca, il genelinde ve bölgede sürekli artmakta olan lojistik faaliyetlerin şehrin ve bölgenin istihdamına, yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve artan lojistik faaliyetlerin şehir yaşamına ve sosyal yaşama olan olumsuz etkisinin azaltılmasını sağlayacaktır."

TALEP EDİP TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Odası'nın ekonomik istikrarı her zaman desteklediğini vurgulayan Başkan Yıldırım, "Ama, bu demek değil ki, sorunlarımızı konuşmayacağız, dile getirmeyeceğiz. Tam tersi, konuşan, sorunlarını tartışan ve dile getiren, çok sesli, şeffaf bir oda olacağız. Sorunlarımızı tespit edip, yetkili makamlara, siyasilere, bürokrasiye çözüm önerileri birlikte sunacağız. Kendimize 4 T formülünü esas aldık. Nedir bu? Talep edeceğiz, takipçisi olacağız. Olmuyorsa taciz edeceğiz ve en sonunda eğer sorun giderilmişse, teşekkür edip konuyu kapatacağız" dedi.

KÜSGET'E MESLEK LİSESİ

Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile elele ve ortaklaşa çalıştıklarının altını çizen Yıldırım, yakın zamanda eğitime yönelik atacakları önemli bir adımdan da bahsetti. Başkan Yıldırım, "KÜSGET'e bir Gaziantep Ticaret Odası Meslek Lisesi yapacağız. Bu konuda, Gaziantep Valimiz Ali Yerlikaya ile görüştük. Biz okul yapacağız deyince, size arsayı hemen veririm derdi. Yeri Küsget'te. Meslek lisesinde, sanayimize, ticaretime ara eleman ihtiyacını karşılamak için nitelikli personeller yetiştireceğiz" diye konuştu.

MEHMET DEMİR


Haber Merkezi
6.08.2018

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler