Adalet Bakanlığı 2018 yılını eğitim yılı ilan etti

Adalet Bakanlığı, 2018 yılında 17.000'i aşkın adalet personeline eğitim verileceğine ilişkin yıllık eğitim planını yayımladı.
Adalet Bakanlığı 2018 yılını eğitim yılı ilan etti

Adalet Bakanlığı, 2018 yılında 17.000'i aşkın adalet personeline eğitim verileceğine ilişkin yıllık eğitim planını yayımladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün başkanlığında toplanan Eğitim Kurulunca, 2017 yılında Eğitim Dairesi Başkanlığınca adalet personeline yönelik olarak gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri ile 2018 yılında gerçekleştirilecek eğitim faaliyetlerine ilişkin eğitim planları onaylandı.

2018'DE 17 BİN PERSONELE EĞİTİM VERİLECEK

  

Eğitim planına göre; Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görev yapan adalet personelinin mesleğin gerektirdiği bilimsel, teknik bilgi ve becerileri, meslek etiğini ve iş disiplinini kazanmaları, kişisel ve mesleki yetkinliklerini geliştirmeleri amacıyla Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı'nca 2018 yılında gerçekleştirilecek olan eğitim faaliyetleri kapsamında 17 bin'i aşkın personele eğitim verileceği belirtildi. Bu eğitimlerin; Ankara Personel Eğitim Merkezi, Rize Personel Eğitim Merkezi, Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi ve Ankara Hakimevi'nde verileceği ifade edildi.

2017 YILINDA 8 BİN 364 PERSONELE EĞİTİM VERİLDİ

2017 yılında, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 8 bin 364 adalet personeline eğitim verildiği ifade edildi. Bu eğitimlerin bir kısmının Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezi ve Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi'nde verildiği, bir kısmının ise Ankara Hakimevi başta olmak üzere çeşitli birimlerde verildiği belirtildi.

EĞİTİCİ HAVUZU OLUŞTURULDU

Daha nitelikli eğitim verilebilmesi ve eğitici insan kaynağının arttırabilmesi amacıyla Bakanlık personeli arasından hakim, savcı, yazı işleri müdürü ve zabıt katiplerinden oluşan personele eğitici eğitimi verilerek eğitici havuzu oluşturuldu. Eğiticilerin kullanımına sunulmak üzere eğitim modülleri ve programlar geliştirebilmesi için çalıştaylar düzenlendi.

ANKARA PERSONEL EĞİTİM MERKEZİ HİZMETE AÇILIYOR

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı'na bağlı Rize Personel Eğitim Merkezi 2017 yılında faaliyete girmiş ve 2017 yılı içerisindeki eğitimlerin bir kısmı burada verilmişti. 2018 yılı Eğitim Planı'na göre bir kısım eğitimlerin Ankara Personel Eğitim Merkezi'nde verileceği ve Ankara Personel Eğitim Merkezi'nin 2018 yılı içerisinde hizmete açılacağı ifade edildi.

F KLAVYE EĞİTİMLERİ BAŞLAYACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesi gereğince, F klavyenin adalet teşkilatında kullanılması amacıyla yapılması planlanan uygulama eğitimlerinde görevlendirilmek üzere 7 adalet personeline eğitici eğitimi verildi. 2018 yılı içinde adalet personelinin klavye kullanma becerilerini artırmak üzere F klavye eğitimlerinin de başlayacağı öğrenildi.

UYAP'A DOĞRU VERİ GİRİŞİ, EN DİKKAT ÇEKEN EĞİTİM KONUSU OLDU

 

 

 

Eğitim konuları arasında en dikkat çekeni "UYAP'a Doğru Veri Girişinin Önemi" konulu eğitimler oldu. Adalet teşkilatınca kullanılmakta olan UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) 'ın kullanımına yönelik olarak farkındalık yaratmak amacıyla adliye personeline yönelik verilen eğitimlerde sisteme doğru veri girişinin önemi ile adli istatistikler hakkında aktarımlarda bulunuldu. Bu eğitimler sayesinde, UYAP'a doğru verişi girişi yapacak olan personelin girecek olduğu veriler sayesinde suç ve suçlulukla daha iyi mücadele edilebileceği, suç yerlerinin tespiti ile bu alanlarda uygulanacak adalet, emniyet, eğitim ve sosyal politikaların geliştirilerek daha nitelikli bir adalet hizmeti sağlanacağı konusunda farkındalık yaratıldı.


Haber Merkezi
6.02.2018

Yorum yap

Diğer Haberler