Ambargoya tepki

Gaziantep için önemli bir Pazar konumunda olan Suudi Arabistan’ın ambargo kararı kentte tepkiyle karşılandı
Ambargoya tepki

Suudi Arabistan 1 Ekim'den itibaren Türk mallarına ambargo uygulamaya başlıyor. Geçen yıl 3,3 milyar dolarlık ihracat pazarımız olan Suudi Arabistan'ın ambargosu en fazla kimyasal madde, hazır giyim ve halı satan iş insanlarını etkileyecek. En çok etkilenecek illerinde başında ise Gaziantep’te geliyor.  Resmi makamların ve büyük iş dünyası örgütlerinin konu hakkında sessiz kalması dikkat çekerken, ilk tepki yine Gaziantep’ten geldi.

Gaziantep için önemli bir Pazar konumunda olan Suudi Arabistan’ın ambargo kararı kentte tepkiyle karşılandı. Kentten, 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde 255 milyon 743 bin dolar, 2020 yılı aynı dönemde ise 209 milyon 623 bin  dolar ihracat gerçekleştirildi.

Ambargoya tepki gösteren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “İlimiz ve ülkemiz için önemli bir ihracat pazarı olan Suudi Arabistan hükümetinin bir süredir gayri resmi olarak uyguladığı ambargoyu resmen uygulamaya alması büyük bir talihsizlik. Ticaret yollarını keyfi şekilde tıkayan Suudi Arabistan hükümetini kınıyorum” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de, “ Suudi Arabistan yönetimindeki sancılar maalesef iki ülkenin ticaretini de bugün resmi ambargoya kadar getirmiştir. İki ülkenin de menfaatine uygun olmayan bu karar şehrimizin ihracatını da olumsuz etkileyecektir. Suudi Arabistan  yönetimini aklıselime davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

1 EKİM’DE BAŞLIYOR

Suudi Arabistan son bir yıldır örtülü olarak sürdürdüğü Türk malları ambargosunu genişletme kararı aldı. Temmuz ayından bu yana firmalardan Türkiye’den mal alınmayacağına yönelik resmi taahhüt alan hükümetin ambargosu 1 Ekim’de başlıyor.  Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke. Türkiye’nin 3.3 milyar dolar ihracatı, 3 milyar dolar da ithalatı var. Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya bulunuyor. Otellerin tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanıyor. Yaş meyve sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında. Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamış, yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

ENGELLER YERİNİ ARTIK AÇIK BİR AMBARGOYA BIRAKTI

Ayrıca hükümet, Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatıyor. İmzalamak istemeyene ise yaptırım uygulayacağını ifade ediyordu. Yine anlatılanlara göre, Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi istenmişti. Ancak bu üstü örtülü engeller yerini artık açık bir ambargoya bıraktı. Açıklamalara göre Made in Turkey damgalı ürünler, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyecek. Süre ise üç gün sonra doluyor.

GAZİANTEP’İN EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI ÜLKELER ARASINDA

Gaziantep için önemli bir Pazar konumunda olan Suudi Arabistan’ın ambargo kararı kentte tepkiyle karşılandı. Kentten, 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde 255 milyon 743 bin dolar, 2020 yılı aynı dönemde ise 209 milyon 623 bin  dolar ihracat gerçekleştirildi.

YILDIRIM: “BÜYÜK BİR TALİHSİZLİK”

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Suudi Arabistan’ın bu kararını keyfi olarak yorumladı. Yıldırım, alınan kararın büyük bir talihsizlik olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “İlimiz ve ülkemiz için önemli bir ihracat pazarı olan Suudi Arabistan hükümetinin bir süredir gayri resmi olarak uyguladığı ambargoyu resmen uygulamaya alması büyük bir talihsizlik. Ticaret yollarını keyfi şekilde tıkayan Suudi Arabistan hükümetini kınıyorum.”

ÜNVERDİ: “AKLISELİME DAVET EDİYORUZ”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise iki ülkenin de menfaatine uygun olmayan bu kararın Gaziantep ihracatını olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Ünverdi, Suudi yönetimini aklıselim davranmaya davet ederek, şunları söyledi: “Suudi Arabistan yönetimindeki sancılar maalesef iki ülkenin ticaretini de bugün resmi ambargoya kadar getirmiştir. İki ülkenin de menfaatine uygun olmayan bu karar şehrimizin ihracatını da olumsuz etkileyecektir. Suudi Arabistan  yönetimini aklıselime davet ediyoruz.”

 


Mehmet Torun
28.09.2020

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler