BAKAN EL ATTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’dan fındıklı baklava önerisi
BAKAN EL ATTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Antepfıstığı fiyatlarındaki artışlarla ilgili, “Sadece parası olup hiçbir gayret etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve sadece stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşı hakikaten gerekli önlemleri alacağız. İnsanlara stokçuluk yaptırmayız, yapılmasına da izin vermeyiz” dedi. Fakıbaba, Gaziantepli baklavacılara “Fıstıklı Baklava yerine Fındıklı Baklava yapın” önerisinde bulundu.

ÇEŞİTLİLİK ARTIRILMALI

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, fiyatı rekora doğru giden Antep Fıstığı'yla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. AK Parti Gaziantep İl Binası'nı ziyaret eden Fakıbaba, fındıklı baklava önerisinde bulundu. Baklavada çeşitliliğin artmasını isteyen Bakan Fakıbaba, “Baklavacıların fıstık lezzetli demesini anlıyorum. Ancak bu işin çeşitliliği artmalı fındık da kullanılmalı, ceviz de kullanılmalıdır” diye konuştu.

PİYASAYI GÖZETLİYORUM

Fakıbaba, “Tarihte hiç görülmemiş bir artıştır. Ancak bedavadan para kazanmak isteyen, mesleği olmayıp 81 milyonun alım gücünü azaltan insanların karşısında biz varız. Piyasayı gözetliyorum, eğer fiyatlar bu ayarın altına düşmediği takdirde gerekli tedbiri alırız. Kesin kararımızdır. Hangi gıdada olursa olsun, elimizde gerekli regülasyon araçları vardır; bu ülke sahipsiz değildir. Üreticinin de, sanayicinin de, vatandaşında mutlu olduğu bir bakanlığı temsil etmek zorundayım. Bu bağlamda fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyen kişilere şu iyi bilsinler ki; Ahmet Fakıbaba mutlaka önlem alır” diye konuştu.

HEDEF İLK 7 OLMALI

Fakıbaba, partisinin Gaziantep il teşkilatını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dilerken, İsrail'in Filistinlilere yönelik yaptığı şiddeti ise kınadı. Seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Fakıbaba, bu konuda teşkilatlara önemli görevler düştüğünü, o yüzden tüm teşkilatın kapı kapı gezerek yeni sistemi halka anlatması gerektiğini vurguladı. İslam aleminin umudunun Türkiye olduğunu, o nedenle herkesin seçimlere iyi hazırlanıp daha güçlü bir Türkiye'nin inşasına katkı sağlaması gerektiğine işaret eden Fakıbaba, Gaziantep'in yaklaşan seçimlerde ilk 7 ilin içerisinde olacağını tahmin ettiğini kaydetti.

PİYASAYI GÖZETLİYORUZ

Fakıbaba, Antep fıstığı fiyatlarındaki artışlarla ilgili soru üzerine, bölge çocuğu olarak üreticilerin kazanmasının sağlanmasını isteyen bir kişi olduğunu aktardı. Ticarete de karşı olmadığını belirten Fakıbaba, "Sadece parası olup hiçbir gayret etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve sadece stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşı hakikaten gerekli önlemleri alacağız. İnsanlara stokçuluk yaptırmayız, yapılmasına da izin vermeyiz." ifadesini kullandı. Üreticilere her türlü desteğin artığını vurgulayan Fakıbaba, bu anlamda da teşvik ve desteklerin verilmeye devam edileceğini bildirdi.

FAKIBABA BUNA İZİN VERMEYECEK

Fakıbaba, tüm bu çalışmaları yaparken 81 milyon insanın alın terini azaltanlara karşı da mücadele edeceklerini aktararak, şöyle devam etti: "Piyasayı gözetliyoruz. Eğer fiyatlar gereken ayarın altına düşmediği taktirde, gerekli tedbirleri alırız. Bu kesin kararımız. Hangi gıdada olursa olsun, bu ülke sahipsiz değildir. Üreticinin de tüketicinin de esnafın da sanayicinin de mutlu olduğu bir çalışma şeklini benimsemeliyiz. Bu anlamda özellikle fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyenler şunu bilsinler ki Ahmet Fakıbaba buna izin vermeyecek."

FINDIKLI BAKLAVA ÖNERİSİ

Fakıbaba, Türkiye'nin elinde şu an 100 ton fındık olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Ne kadar güzel bir şey olur aslında. Baklavacı arkadaşlarla da paylaştık, diyorlar ki 'İnsanlar bu lezzete alıştı.' Buna saygı duyuyorum ama fıstıklı baklava 60 lira ise cevizli 50, fındıklı da 40 lira olur. Eğer ben çocuğuma baklava götüreceksem mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım? Yani bu konuda da üretici arkadaşlarımızın çeşitliliği artırması gerekir."

LİSANSLI DEPOCULUĞU GELİŞTİRECEĞİZ

Gittiği bazı toplantılarda yapılan baklava ikramlarında porsiyonların büyük olmasıyla karşılaştığını belirten Fakıbaba, şunları kaydetti: "Allah aşkına bu kadar baklava nasıl yenecek. Bu konuda ciddi olarak israfın önüne geçmemiz lazım. İsraf eden, iflas eder. Bu ülkeye bir şey olursa İslam alemi gider. O yüzden ülkemize sahip çıkmalıyız. Samimi olarak söylüyorum, israfı önlememiz lazım. Fıstıkla ilgili olarak arkadaşlarımızla görüşüyoruz, lisanslı depoculuğu da geliştireceğiz. İnşallah bu sıkıntıların önüne geçmiş olacağız. Lisanslı depoculukla fırsatçılığın da önüne geçmiş olacağız."

BAKANLAR KURULUNA TAŞIYACAĞIM

Nizip, Karkamış ve Şahinbey Bölgelerinde bulunan fıstık ağaçlarının doludan zarar gördüğünün hatırlatılması üzerine konuşan Bakan Fakıbaba, “Çiftçilere yönelik borç ertelemesi konusu direkt olarak bakanlığın yetkisinde olan bir konu değil. Ancak 65.Hükümetin 65.Bakanlar Kurulu Toplantısını yapacağız. Bakanlar Kurulu’nda bu konuyu mutlaka gündeme taşıyacağım.”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TEMMENİSİ BİZİM İÇİN EMİRDİR”

AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, “Tarım Bakanımız bugün Gaziantep’te, kentimiz için önemli mesajlar verdiler. Gaziantep İl Teşkilatı, 24 Haziran’a hazır. İl Kongremizde Cumhurbaşkanımız, Gaziantep’i ilk onda görmek istediğini söyledi. Gaziantep Ak Parti’ye oy veren şehirler sıralamasında 29.sırada. Cumhurbaşkanımızın temennisi bizim için emirdir. O temenniyi emir olarak telakki ettik ve bu yönde çalışıyoruz. Gaziantep’imiz, teşkilatımızın çalışmaları ile Türkiye ortalamasının 10 puan üzerindedir. Son referandumda 11 puan aştık. 24 Haziran akşamına kadar, teşkilat olarak biz teyakkuz halindeyiz. Umduğumuz sonuçların inşallah çok daha iyisini alırız. AK Parti ile Türkiye çok daha iyi bir geleceğe gidecek.”


Mehmet Torun
17.05.2018

Yorum yap

Diğer Haberler