Bakanlıktan valilere taksi talimatı

Bakanlıktan valilere taksi talimatı

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine yolcu almaktan kaçınan ve yolcudan yüksek ücret talep eden taksiciler hakkında adli ve idari işlem yapılması talimatı verdi. Son dönemde ticari taksi şoförlerine yönelik artan şikayetler üzerine konuya İçişleri Bakanlığı el koydu.

Bakanlık kurallara uymayan taksicilere yönelik 81 ilin valiliğine 'emir' çıkarma talimatı verdi. Talimat kapsamında yolcu almaktan kaçınan ve yolcudan yüksek ücret talep eden taksiciler hakkında adli ve idari işlem yapılacak.

İçişleri Bakanlığı'nın talimatı öncesinde Balıkesir Valiliği tarafından yayımlanan "Genel Emir" de ise şunlar kaydedildi: "Kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerince, - Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması - Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması - Ödeme konusunda sorun çıkarılması, bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi - Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi - Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması - Araç içinde yüksek sesle müzik dinlenmesi - Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi Araç içinde sigara içilmesi - Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması - Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması - Alkollü iken araç kullanılması yasaktır. Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır."

Mehmet Demir


Haber Merkezi
12.10.2018

Yorum yap

Diğer Haberler