Baro müdahil olacak

Kursta çocuğa istismar...
Baro müdahil olacak

Oğuzeli ilçesinde bulunan ve 9 yaşındaki çocuğa taciz olayıyla gündeme gelen dini eğitim kurumunun kaçak olduğu ortaya çıktı. Gaziantep valiliği ilçe kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamayı servis etti. Açıklamada eğitim verilen yerin kaçak olarak faaliyet yaptığı belirtildi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, davaya müdahil olacaklarını açıkladı.  Şarklı konu hakkında yaptığı açıklamada, “Gaziantep Barosu olarak dosyaya müdahil  (şikayetçi) olunacak. Sanığın en ağır ceza alması için elimizden gelen yapılacaktır” dedi.

Oğuzeli ilçesinde bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. Oğuzeli Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, Körkün Mahallesi'nde yaşayan H.K, kaçak olarak eğitim faaliyetinde bulunulan kursta torunu B.E.K'ye cinsel istismarda bulunulduğunu ileri sürerek jandarmaya başvurdu. Ekipler yaptıkları inceleme neticesinde şüpheli E.K'yi gözaltına aldı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Gaziantep'te yaşayan ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi B.E.K. (9) ile ablası, anne-babalarının ayrılması ve babalarının cezaevine girmesi üzerine Kadiri tarikatına ait Hasan Hoca İlim Vakfı’nın yatılı Kuran kursuna verildi.

Bu vakıfta öğrenci sorumlusu olarak görev yapan Ebubekir Karadaş (24), 15 Haziran’da B.E.K.’yi arşiv odasında çağırdı ve istismar etti. O gün dedesi H.K.’nin evine dönen B.E.K., çamaşırını yıkatmak istedi. Dedesinin kuşkulanması üzerine B.E.K. kursta başından geçenleri ağlayarak dedesine anlattı. Dede H.K.’nin şikâyeti üzerine Ebubekir Karadaş gözaltına alındı.  Karadaş ifadesinde “Yaşımın büyük olması nedeniyle bana hoca derler. Ben yatılı talebelerin ihtiyaçlarıyla ilgileniyorum. Bu iş için aylık 200-300 TL alıyorum. Ben de yatılı kalıyorum. Böyle bir olay ilk defa meydana gelmiştir. Olay bir anda gerçekleşti. Daha önce planlamadım” dedi. Karadaş tutuklandı.

Kursla ilgili gerekli araştırmanın yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Oğuzeli İlçesi Körkün mahallesinden 22.06.2019 günü müracaatta bulunan H. K. isimli şahıs, torunu B. E. K.'a, cinsel istismarda bulunduğu ihbarında bulunmuştur. Konu ile ilgili yapılan incelemede şüpheli E.K. ivedilikle gözaltına alınarak gerekli adli tahkikat tamamlanmış ve çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Olayın geçtiği yerle ilgili yapılan araştırmada; eğitim verilen yerin kaçak olarak faaliyet sürdürdüğü, yaz döneminde kullanıldığı, çocukların barınma ve iaşe işlemlerinin yürütülmesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden talepte bulunulmadığı ve diğer resmi kurumlardan alınmış herhangi bir izinlerinin olmadığı belirlenmiştir. Mülki amirin onayıyla, ilgili kurumlar, öğrencileri ailelerine sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamış ve bahse konu bina mühürlenerek faaliyetine son verilmiştir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmekte olup, üzücü olayın konusu hassasiyetle takip edilmektedir.

Mehmet Torun

 


Haber Merkezi
25.06.2019


Yorum yap

Diğer Haberler