Bel fıtığı kısmi felce neden olabilir

7 yıl önce geçirdiği travma sonrası omurga vidalama işlemi yapılan hasta idrar yapma sorunu yaşıyordu
Bel fıtığı kısmi felce neden olabilir

7 yıl önce geçirdiği travma sonrası omurga vidalama işlemi yapılan hasta idrar yapma sorunu yaşıyordu.

Aralıklarla ağrı şikayeti gelişen hasta geçtiğimiz ay, sezaryen doğum sırasında her iki bacağında şiddetli ağrı ve sağ ayağında kısmi felç yaşadı.

NCR Hospital Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Batuhan Güneş tarafından yapılan muayenede hastada L4-5 seviyesinde bel fıtığı tespit edildi. Hastanın felci ve ağrı yoğunluğu nedeniyle acil cerrahi kararı alınarak fıtık tamamen çıkarıldı, TLİF adı verilen materyal bu bölgeye vidalanarak hastalığın nüksetmesi önlendi. Ameliyatı yapan Op. Dr. Batuhan Güneş, ameliyat ile hastanın 7 yıl önce konulan tüm vidalarını, artık ihtiyacı olmayacağından, çıkardığını dile getirdi.

Hastanın şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğunu belirten Op. Dr. Batuhan Güneş: Hastamız ameliyattan 4 saat sonra yürüdü. Önceki şikayetleri önemli ölçüde giderildi. Buradaki örnekte de gördüğümüz gibi bel fıtığında geç kalmaya bağlı olarak bacakta güçsüzlük gelişebilir. Bacağa vuran bel ağrısı, bacakta uyuşma, belde ağrı gibi şikayetler hafife alınmamalıdır. Daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan ilgili hekimle görüşerek bel fıtığı tedavisinin yaptırılmasını öneriyorum.” dedi.


Haber Merkezi
11.07.2019


Yorum yap

Diğer Haberler