BİLİM YOK RANT VAR

BİLİM YOK  RANT VAR

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi'nin kampus içinde TOKİ işbirliği ile konut yapılması için düğmeye basılmasına itiraz etti. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, "Buradaki okul, yeşil alan ve yol kaldırılıyor. Dahası etrafı A2 iken, büyükşehir tarafından buraya 1.5 emsal veriliyor. Bu planın yapılmasına karşıyız” dedi.  Girişken ayrıca Gaziantep Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalar yerine rant projelerine yönelmesinin düşündürücü olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye meclisinden geçen üniversite alanında yapılan imar değişikliği, tartışılmaya devam ediyor. Planla, yeşil alan, yol ve okul alanının kaldırılarak konut yapılması planlanıyor. Bu plan değişikliğiyle etrafı A2 iken olan alana 10 katlı bina izni isteniyor. Gündem maddesine Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi askı sürecinde itiraz etti.

GAÜN BÜYÜK HATA YAPIYOR

Şube Başkanı Özgür Girişken, konuyla ilgili olarak,"Mülkiyeti Gaziantep Üniversitesi’nde bulunan ve itirazımıza konu planlama alanında üniversite yönetimi TOKİ ile işbirliği halinde satılabilir, kiralanabilir, ticari değer taşıyan konut üretimi yapmak istemektedir. Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim elemanları ve üniversite çalışanları için lojman, öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca barınabilecekleri yurt bulunamazken; alan bulunamadığı gerekçesiyle asırlık fıstık ağaçları kesilerek hastane yapılırken, mülkiyeti Gaziantep Üniversitesi’nde bulunan bu alanda konut yapılmak istenmesi hiçbir mantıklı gerekçeyle açıklanamayacak büyük bir hatadır” dedi. 

BİLİM YERİNE RANT PEŞİNDELER

Gaziantep Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalar yapması yerine rant projelerine yönelmesinin düşündürücü olduğunu ifade eden Girişken, “ Kentimiz ve ülkemiz için çok değerli bilimsel araştırmalar yapılmasını beklediğimiz ve kamu kaynaklarıyla finanse edilen üniversitelerin bu odağı kaybederek rant projelerine yönelmesi düşündürücüdür. Yapılan revizyon temel planlama ilkelerine, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine, İmar Yönetmeliğine ve İmar Kanununa aykırı olduğundan, ayrıca nazım imar plan değişikliğinde kamu yararı bulunmadığından yapılan imar planı değişikliğine itiraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Demir


Haber Merkezi
11.10.2018

Yorum yap

Diğer Haberler