Bravo Ali Gür!

İlim ve bilimde liderlik beklerken, sosyal medyada TT olmakla yetineceğiz!!!
Bravo Ali Gür!

Rektör olduğu günden bu yana “Gaziantep Üniversitesi’ni Türkiye’nin bilinen üniversitelerinden birisi yapacağım” diyen Ali Gür verdiği sözü tuttu. GAÜN’de, rektöre yakın kişilerin eş ve akrabalarının işe alınması sosyal medyanın ana gündemi oldu. Böylece, Ali Gür Gaziantep Üniversitesi’ni TT yaparak hedefini tutturdu!

TÜRKİYE GAÜN’Ü KONUŞUYOR

Türkiye’de bir çok üniversite, ilim ve bilimsel faaliyetleriyle başarıdan başarıya koşup, rekabet çıtasını yükseltirken, Gaziantep Üniversitesi, son iki günde Türkiye’de herkesin konuştuğu üniversite oldu. Bunu başaran isim ise Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür oldu. Gaziantep Üniversitesi’nde eş ve akrabaya istihdam skandalı, sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

ALİ GÜR SONUNDA BAŞARDI!

Göreve geldikten sonra, Gaziantep Üniversitesi’ni, Türkiye’nin en çok konuşulan üniversiteleri arasına sokma hedefi bulunan Ali Gür, bilimsel faaliyetleri ile değil ama, üniversitedeki eş ve akrabaya kıyak istihdam haberiyle bunu başardı. Milli Gazete, Gaziantep Üniversitesi’ndeki eş ve akrabaya yönelik istihdam kayırmacılığını belgeleriyle ortaya döktü. Habere göre, Ali Gür’e yakın kişilerin eş ve akrabaları “Öğretim Görevlisi” adı altında işe alındı.

İŞTE O HABER…

Ali Gür’ün rektör olmasının ardından üniversite, URAP verilerine göre 729 basamak gerilemişti. Söz konusu durumun nedeni ortaya çıkmaya başlarken, Rektör Ali Gür’ün üniversite yönetiminde kendisine yakın olan onlarca kişinin eşini ve akrabasını “öğretim görevlisi” adı altında üniversitede işe aldığı ortaya çıktı. Üniversitede duruma tepki oluşurken, herhangi bir işlemin başlatılmaması dikkat çekiyor.

SKANDALLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Gaziantep Üniversitesi’nde skandalların ardı arkası kesilmezken, üniversitede akraba kayırmacılığı zirve yaptı. Uluslararası kuruluşların ve üniversitelerin referans aldığı URAP’ın araştırmasına göre, Ali Gür’ün rektörlüğü devraldığı 2016 yılından önce Gaziantep Üniversitesi 857’nci sıradayken, 2019 yılında 729 basamak gerileyerek 1.586’ncı sıraya kadar gerileyerek tabiri caizse çöktü! Söz konusu durum göz önündeyken, üniversitenin uluslararası kuruluşlara göre başarısının düşmesinin en büyük sebebi akraba kayırmacılığı olarak belirtiliyor.

EŞLERE KADRO DAĞITIMI!

Hakkında birçok iddia bulunan ve internet ortamından geçmiş bilgilerini sildiği bilinen Rektör Ali Gür’ün, kendi yönetimini destekleyenlere kadro dağıtımında bulunduğu ve kadroların çoğunluğunun Gür’ü destekleyen kişilerin eşi ve akrabaları olması dikkat çekti. Üniversiteye başarılı öğretim üyelerinin tercih edilmesi gerekirken, bunun yerine üniversite çalışanlarının eşlerinin öğretim görevlisi olarak atanması dikkat çekiyor. Söz konusu durumun Gaziantep Üniversitesi’ndeki başarısızlığı etkilediği belirtiliyor.

PROFESÖRDEN TUTUN EN ALTA KADAR KAYIRMACILIK

Gaziantep Üniversitesi’nde birçok alanda akraba kayırmacılığı göze çarparken, üniversiteye öğretim görevlisi olarak alınanların Ali Gür’e yakın isimler olması dikkat çekiyor. Söz konusu öğretim üyesi M.Ö., eşi S.Ö’yü öğretim görevlisi olarak, Dr. öğretim üyesi H.Ç., eşi D.Ç.’yi öğretim görevlisi olarak, Dr. öğretim üyesi A.Ç. eşi N.T.’yi öğretim görevlisi olarak, Doç. Dr. M.B. eşi S.B.’yi öğretim görevlisi olarak, Doç. Dr. U.A., eşi  Z.A. yine öğretim görevlisi olarak üniversiteye alındı. Söz konusu isimlerin eşlerini öğretim görevlisi olarak üniversiteye almasının üniversitede büyük rahatsızlığa neden olduğu ancak rektör Ali Gür’e yakın olması sebebiyle herhangi bir işlemin başlatılmadığı dile getiriliyor. Öte yandan Gaziantep siyasetinde ve bürokrasisinde yer alan birçok kişinin akrabasının da üniversiteye alındığı belirtiliyor. Kaynak: Milli Gazete


Haber Merkezi
7.02.2020


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler