BU NE PAHALILIK?

BU NE PAHALILIK?

Gaziantep’te lüks otellerin ve birinci sınıf lokantaların "5 yıldızlı iftar sofraları", kişi başı 59 liradan başlıyor ve 200 liraya kadar dayanıyor. Ramazan ayında dışarıda iftar yapmanın maliyeti, menünün içeriği ve mekana göre değişiklik gösteriyor.

İftar menüleri, Gaziantep’te birinci sınıf restoranlarında 50 ila 200 lira arasında değişirken, 5 yıldızlı otellerde ise 59 liradan başlayıp 200 liraya dayanıyor. Evde yapılan iftar ise çok daha uygun fiyata mal olabiliyor.

Ramazan ayında akşam saatinde dolup taşan restoran ve lokantaların iftar menüsü fiyatları, Ramazan ayında tüketimi arttığı için gıda fiyatları el yakıyor. Gaziantep’te iftarını lokantada açma isteyen 4 kişilik bir aile 300 TL’yi gözden çıkarmak zorunda. 4 Kişilik aile iftarını evinde açmak isterse en az 200 TL harcamak zorunda.

FİYATLAR YÜZDE 10 ZAMLI

Gaziantep’te iftar menüsü fiyatları mahalle lokantalarında 30 ile 40 lira, restoranlarda 50 ile 100 lira arasında değişirken, otellerde ve lüks restoranlarda 100 ile 300 lira arasında değişiyor. Fiyatların yüksek olmasına rağmen insanlar tarafından rağbet gören iftar menüleri bu yıl yüzde 10 zamlı. İşletmeciler doluluk oranlarından memnun olsa da yapılan zamların artan et, sebze ve meyve fiyatlarına oranla düşük olduğunu ifade ediyor.

OTELLERDE ZENGİN İFTAR SOFRALARI HAZIR

Her yıl olduğu gibi bu yıl Ramazan ayında da 5 yıldızlı oteller birbirinden zengin iftar sofralarında müşterilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ramazan'ın ilk iftarına 1 gün kala oteller ve restoranlar iftar için menülerini hazırlamaya başladı. Ancak 5 yıldızlı otellerdeki iftar menüleri bu yıl da el yakıyor. Menülerin geçtiğimiz yıla oranla zamlandığı görülürken, zengin sofralarda fiyatlar 230 TL'ye kadar ulaşıyor.

GIDA FİYATLARINA ZAM YAPMA FIRSATÇILIĞI

Ramazan ayında gıda fiyatlarına zam yapma fırsatçılığı, lüks otellerde iftar açma yoğunluğu, pastırma, et, tavuk fiyatlarını uçurma geleneği sürdü. Ramazan ayında tüketimi arttığı için gıda fiyatlarına zam yapma fırsatçılığı, lüks otellerde iftar açma yoğunluğu, pastırma, et, tavuk fiyatlarını uçurma geleneği bu ramazanda da aynen sürdü.

HURMA VE KURU MEYVELER EL YAKIYOR

Ramazan ayında hurma ile birlikte kompostoluk meyvelere ilgi artıyor. Dolayısıyla Ramazan alış verişinin gözde mekanlarından Elmacı Pazarı’nda da şu sıralar en çok satılan ürünlerin başında hurma ile kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir geliyor. Bu fiyat artışı nedeniyle hurma bu ramazan iftar ve sahur sofralarında daha az tüketilecek. Kudüs ve Medine hurmalarının kilogramı aralarında fark gösteriyor.


Haber Merkezi
16.05.2018

Yorum yap

Diğer Haberler