Bu utanç GAÜN’ün…

Ali Gür’ün rektör olmasının ardından sürekli geriye giden Gaziantep Üniversitesi, bir şokta Hukuk Fakülteleri sıralamasında yedi.
Bu utanç GAÜN’ün…

YÖK’ün onayıyla Türkiye Barolar Birliği, en iyi hukuk fakültelerini belirledi. 54 üniversite arasında GAÜN Hukuk 53. sırada yer aldı. GAÜN’ün sondan 2. sırada yer alması büyük bir utanç olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin en iyi Hukuk Fakülteleri belli oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi’nin ilk sırada yer aldığı fakülteler arasında Gaziantep sondan ikinci sırada yer aldı.

 

54 Hukuk Fakültesi

 

Edinilen bilgiye göre, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri arasında yaptığı sıralama sonuçlarını açıkladı. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin hukuk fakültesini tercihlerinde kolaylık olması için hazırlanan listede, Türkiye’de bulunan 54 Hukuk Fükeltesi yer aldı. Çalışmada, ilk üç sırada, İstanbul, Ankara ve Marmara Üniversitelerinin hukuk fakülteleri yer aldı.

 

GAÜN en geride

 

Türkiye Barolar Birliği’nin hukuk eğitimi ve öğretimindeki standartları belirlemek amacıyla başlattığı “ölçme-değerlendirme” çalışmaları sonuçlandı. Türkiye’deki hukuk fakültelerinin dekanlarının katılımıyla yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmaya, 73 hukuk fakültesinden 54’ü katıldı. Çalışma sonucunda hazırlanan listede ilk sıraları devlet üniversiteleri aldı. Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırmada çok gerilerde kaldı. 53. sırada yer alan Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi, sadece Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni geride bıraktı. GAÜN Hukuk Fakültesi’nin puanı ise 39’da kaldı.

 

Son şekli YÖK verdi

 

“Ölçme-değerlendirme” çalışmalarına 2014 yılında başlayan Türkiye Barolar Birliği, 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla kurduğu komisyonda, bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi. Çalışmaya YÖK Başkanlığı ile son şekli verildi. Akademik kadro, kütüphane olanakları, eğitim-öğretim faaliyetleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme formu Türkiye’de aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderildi. Verilen cevaplar doğrultusunda en iyiler listesi hazırlandı.

 

Çalışma sonuçlarına göre Türkiye’nin en iyi 10 hukuk fakültesi sıralaması şöyle:

1.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi

9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

53. Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi

54.Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Tekin Albayram
18.07.2017

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler