Buğday hasadı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Buğday hasadı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Buğday Hasadı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Artan nüfus ile birlikte buğdaya olan talepte artmaktadır. Türkiye’nin en çok üretilen ve tüketilen ürünlerinden biri olan buğdayın ekimden tüketime kadar her aşamasında büyük özen gösteriliyor. Ekim, gübreleme ve bakım aşamalarının yanı sıra hasat aşamasında da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

 

  • Zaman

 

Genellikle Mayıs ve Ağustos ayları arasında olan hasat zamanı Türkiye’de bölgeden bölgeye değişmektedir. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hasat zamanı mayıs ayı iken İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde Haziran ve Temmuz aylarındadır. Buğday olum döneminde, danedeki nem oranın %13 veya %14 civarı olduğu zamanlarda hasat ediliyor.

 

Danelerin durumunu elle ezerek kontrol edebilirsiniz. Eğer dane ezilmiyor ise uygun kuruluğa ulaşmış demektir. Özellikle hasat zamanı buğday tarlasındaki tüm bitkilerin kuruduğundan emin olmanız gerekmektedir. Akşam ve sabahın erken saatlerinde rutubet olacağından hasat yapılması tavsiye edilmez.

 

  • Hasat aracı ayarlamalarının doğru yapılması

 

Başarılı bir hasat için biçerdöver ayarlamalarını doğru yapmanız çok önemlidir. Kaliteli biçerdöver modellerini tercih ederek dane kaybını en aza düşürebilir ve pazara uygun kaliteli ürünler elde edebilirsiniz.

 

Batör-kontrbatör açıklığını kontrol etmeniz biçerdöver deposunda ezilmemiş buğday veya kırık dane kalmaması için önemlidir. Hasada ilk başlandığında biçerdöverin dane dökümü kontrol edilerek hasada devam edilmesi gerekir. Eleklerin düzenli olarak sıklıkla temizlenmesi ve ayarlarının yapılması gerekmektedir. Vantilatör ayarları doğru yapılmalı ve biçim yüksekliğinin ayarları yapılmalıdır. Aynı zamanda buğdayların gelişme durumlarına göre silindir hız ayarları yapılmalıdır.

 

Tabii bir de operatör belgesi bulunmayan insanlara hasat yaptırılmaması da çok önemlidir.

 

Buğday hasadı için gerekli tüm unsurlara uyulduğunda dane kaybı en düşük seviyede olur. Bunun yanı sıra kalite özellikleri korunur ve pazar taleplerine uygun ürün elde edilir. Bu sayede tüm süreçlerde gösterilen yoğun ilgi ve özen sayesinde daha fazla maddi kazanç elde ediliyor ve emekler karşılığını buluyor. Yani hasat kriterlerine tam anlamıyla uyulması bir avantaj sağlıyor.

 

Siz de aradığınız hasat makineleri ve diğer tüm tarım araçlarını https://www.truck1.com.tr/ adresinden bulabilirsiniz.


Haber Merkezi
26.02.2021

Yorum yap

Diğer Haberler