Çadırlar Kuruldu

Gaziantep’te korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında hastaların kontrolü için, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişine çadır kuruldu.
Çadırlar Kuruldu

 Çadırlarda izolasyon hastalarının sevk işlemlerinin yapılacağı ve hastanelerin iç kullanım alanlarındaki yoğunluk azaltılması amaçlandığı öğrenildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, “hastane bahçelerine sahra hastanesi mantığı ile çadırlar kurulacak. Vatandaşımız test alırken hastanenin içerisine alınmayacak ve bu çadırlar içerisinde testler yapılacak. Testlerin sonuçları da çok kısa sürede sonuçları olacak” dedi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, korona virüs tedbirleri içerisinde hastane girişine kurulan çadırlarda hastaların hastaneye girmeden ateş, nabız ve satürasyon bilgilerinin alınarak, olası vakalarda hastane içerisinde bulunan hasta ve personele enfeksiyon bulaşması engellenerek, hastanelere sevk edilecek. Acil olan vakalar ise acil resüsitasyon izole alanında değerlendirilecek.

HASTANE BAHÇELERİNE ÇADIRLAR KURULDU

Gaziantep’teki hastanelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler devam ediyor. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yalova Devlet Hastanesi, Kayseri Devlet Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi gibi birçok ildeki hastanenin bahçesi çadır kurulmaya başlandı. Hastane binası içerisindeki tiraj alanlarının bahçeye kurulan çadırlara taşınacağı belirtildi. Türkiye'de koronavirüs salgını hızla yayılırken hasta bahçelerine Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) afet çadırları kurulmaya başlandı. Edinilen bilgiye göre Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yalova Devlet Hastanesi, Kayseri Devlet Hastanesi, Kastamonu Devlet Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesine çadırlar kuruldu.

İÇ KULLANIM ALANLARINDAKİ YOĞUNLUK AZALTILACAK

Hastane binaları içerisindeki, hastalara ilk muayenelerinin yapıldığı triaj alanlarının hastane bahçelerine kurulan çadırlara taşınacağı öğrenildi. Çadırlarda izolasyon hastalarının sevk işlemlerinin yapılacağı ve hastanelerin iç kullanım alanlarındaki yoğunluk azaltılması amaçlandığı öğrenildi.

HASTANE İÇİNE ALINMAYACAKLAR

Vali Gül, Gaziantep’te de Covid-19 testleri yapılmaya başlandığını duyurdu. Koronavirüs salgının yayılmasıyla birlikte, Gaziantep’te yapılmasına başlanan testlerin sonuçlarının kısa süre içerisinde belirleneceğini vurgulayan Gül, “Dün itibariyle Gaziantep’te testler yapılmaya başladı. Ayrıca hastane bahçelerine sahra hastanesi mantığı ile çadırlar kurulacak. Vatandaşımız test alırken hastanenin içerisine alınmayacak ve bu çadırlar içerisinde testler yapılacak. Testlerin sonuçları da çok kısa sürede sonuçları olacak” diye konuştu.

HER HASTANEYE KURULUYOR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Pınar İçel, yaptığı açıklamada “Sağlık çalışanlarından aldığımız bilgiye göre hemen her hastanenin bahçesinde şuan çadırlar kuruluyor. Şüpheli vakaların ilk muayeneleri diğer hastalara bulaş olmaması için bu çadırlarda gerçekleştirilecek. Bu yöntem virüsün bulaşmasını engellemek için gerçekleştirilir. Hastalar çadırlarda tedavi edilemez ama izole edilebilir. Yatış işlemi gerekiyorsa ilgili birime hastalar sevk edilir” diye konuştu.

 

 

 


Mehmet Torun
25.03.2020


Yorum yap

Diğer Haberler