CHP’den ihale tepkisi

CHP’den ihale tepkisi

CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, meclis üyeleri Uğur Kalkan ve Hasan Şencan ile düzenlediği basın toplantısında belediyelerinin son yıllarda yaptığı ihaleleri gündeme taşıdı. Özpolat, Gaziantep’te 54 büyük şirketin konkordatoya başvurduğu, OSB’de ise 50 bine yakın işçinin ücretsiz izne ayrıldığı bir dönemde belediyelerin savurganlık içinde olduğunu söyledi.

Meclis Üyesi Uğur Kalkan da, yapılan ihalelerin usulsüz olduğunu savunarak,  “Tasarruf tedbirleri var, nedense bunu şehrin hiç bir yanında görmüyorum. Her şeyden vazgeçerler ama reklamdan vazgeçmezler. Camilerde 10 bin m2 halı ihalesine çıkıyorlar bu ihale iptal ediliyor. İptal nedeni kamuda tasarruf tedbirleri ama reklam ihaleleri iptal edilmiyor” dedi.

CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, meclis üyeleri Uğur Kalkan ve Hasan Şencan ile basın toplantısı düzenledi. Toplantıya belediyelerin yaptığı ihaleler damgasını vurdu. Özpolat, Kalkan ve Şencan belediyelerin düzenledikleri ihaleleri güdeme getirerek, yapılan işlerin hukuksuz olduğunu savundular.

ESNAF BİR BİR KEPENK KAPATIYOR

İlçe Başkanı Uğur Özpolat, “ Ekonomik krizin tavan yaptığı ülkemizde krizin iki katı hissedildiği ve yaşandığı kentimizde DİSK Tekstil İş Sendikasının araştırması sonucu yaklaşık 54 büyük şirketin konkordatoya başvurduğu öğredik. Yine  kentimizde , işverenin yaklaşık 50 bin işçiyi ,tazminat verecek parası olmadığı için ücretsiz izne ayırdığı , ücretsiz izne ayrılan 50 bin  işçimizin çocuğuna ekmek alamaz , hayatını idame ettiremez duruma geldiği  acı bir gerçek var.  Her geçen gün kepenk kapatan esnafın borçlarını ödeyemez  durumda olduğu, çiftçilerimizin mazot ve gübre fiyatlarının iki katının üzerine çıktığından dolayı  ekim yapamaz duruma geldiği  şu günlerde,  bizlerin de yerel yönetimlerde kamu ve belediyelerin tasarruf tedbirleri alması gerekirken, belediyelerimiz savurganlık içindeler. CHP tarafından su fiyatlarında dört defa indirime gidilmesi teklif edilse de önergelerimize her defasında AKP'li meclis üyeleri tarafından ret edilmiştir” dedi.

REKLAMA VAR CAMİYE YOK

Özpolat, “Şahinbey Belediyesi  tasarruf tedbirleri  konusunda ‘’ ilkokul-ortaokul-lise eğitimi gören yetim , öksüz ve ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere kışlık mont alımı’’ mal alım işini  tasarruf tedbiri adı altında 27.09.2018’de ihaleyi iptal ederek faturayı yine yetim,öksüz ve ihtiyaç sahibi öğrencilere kesmiştir.  Kamu yararına olan ibadethanelerimiz  ve taziye evlerimize alınması gereken ‘’halı ihalesinin’’ 20.06.2018 ihale onay tarihli 24.07.2018 ihale tarihli yine’’ kamuda tasarruf tedbiri’’ adı altında de iptal edilmiştir.  Söz konusu yandaş firmalar olduğunda hiçbir masraftan kaçılmayıp belediyelerin reklamını yapma, Açık hava reklam tanıtım materyalleri temin ve montaj adı altında son yılda 2 milyon 177 bin TL’lik ihaleler yapıldı ve iptal edilmedi” diye konuştu.

HER ŞEYDEN VAZGEÇERLER AMA REKLAMDAN VAZGEÇMEZLER

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan da, yapılan ihaleleri eleştirerek şöyle konuştu: “Ülkede ve kamuda tasarruf tedbirleri var nedense bunu şehrin hiç bir yanında görmüyorum. Reklamdan vazgeçemiyorlar ama Şahinbey’de ilkokul ortak lisede öğrenim gören yetim öksüz öğrenciler için açtıkları bir ihale var. Bu ihalede ilkokul için 7 bin 138 adet, orta 4 bin 644 adet lise için 3 bin 218 adet mont ihalesine çıkıyorlar. Ne hikmetse bu ihale iptal ediliyor. Acaba beklediği kişi bu ihaleyi alamadı mı? Her şeyden vazgeçerler ama reklamdan vazgeçmezler. Camilerde 10 bin m2 halı ihalesine çıkıyorlar bu ihale iptal ediliyor. İptal nedeni kamuda tasarruf tedbirlerine gidildiğinden dolayı. Cami halı alımından vazgeçilmiştir. Yine bu sene içinde yine yeni açılacak taziye evleri için 10 bin m2 halı ihalesi bunu da ne hikmetse kamuda tasarruf adı altında iptal ediyorlar” diye konuştu.

TAKVİM İHALESİ KAFALARI KARIŞTIRDI

Şahinbey Meclis üyesi Hasan Şencan ise; “Bir şehirde afet, yangın, sel, deprem olduğu takdirde belediyeler pazarlık usul ile mal alımı yapabilir. ‘Gaziantep’te deprem, sel oldu da bizim mi haberimiz yok?’ diye sorduk. Kütüklü takvim ihalesi yapıyor, pazarlık usulünden 851 bin TL değerinde ihale olduğu için pazarlık usulüne sokabilmek amacıyla iş dörde bölünüyor. Aynı gün 10’ar dakika ara ile ihale yapmış gibi gösteriliyor. Her bir işin bedeli 224 bin liranın altına çekiliyor. İhalelere baktığımızda hepsinin aynı iş olduğunu görüyoruz. Birincisi kütüklü takvim, ikincisi üçgen takvim, üçüncüsü vatandaşa dağıtılmak üzere takvim,  dördüncüsü yeni yılda vatandaşlara dagıtılmak üzere kütüklü takvim ihalesi oluyor. İhale belgesi yok, ihaleye çıkarma yok, sadece sonuç belgesi var. Bu firmanın yaptığı iş, bina, inşaat, reçine sakız üretimi ve mobilyacılık. Matbaacılıkla bir ilgisi yok, adrese teslim ihale var. Gerekli yasal işlemi başlatacağız” diye konuştu.

MEHMET TORUN


Haber Merkezi
5.12.2018

Yorum yap

Diğer Haberler