Cumhur İttifakında FLAŞ Gaziantep gelişmesi… GAZİANTEP MASADA

Ak Parti ile MHP arasındaki yerel seçim ittifakında, Gaziantep’in de masaya yatırıldığı öğrenildi.
Cumhur İttifakında FLAŞ Gaziantep gelişmesi… GAZİANTEP MASADA

Ak Parti ile MHP arasındaki yerel seçim ittifakında, Gaziantep’in de masaya yatırıldığı öğrenildi. İddialara göre, MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmama karşılığında 3 kırsal ve 1 metropol ilçeyi Ak Parti’den istedi. Ak Parti ise, 3 kırsal ilçeyi vermek istiyor. Görüşmeler devam ederken, ittifak görüşlemelerinin parti tabanında rahatsızlık yarattığı iddia ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, 31 Mart yerel seçimleri için Ankara’da devam eden Ak Parti-MHP ittifak görüşmelerinde Gaziantep’in durumu da elen alındı. İki partinin Gaziantep’te yüzde 65 varan oy oranı nedeniyle, önceleri ittifaka sıcak bakılmasa da, özellikle ekonomik gelişmeler ve Gaziantep sanayisindeki yüksek işsizlik oranı iki partiyi yeniden düşünmeye sevk etti.
Bu bağlamda, Ak Parti, Gaziantep’te de ittifak yapılması yönünde görüş ağır basmaya başladı. Daha önce Büyükşehir Belediye Başkan adayını Fatma Şahin olarak açıklayan Ak Parti, Cumhur ittifakı görüşmeleri kapsamında Gaziantep’i de görüşme masasına dahil etti. MHP’nin gelen teklife olumlu yaklaştığı öğrenilirken, iki parti arasında ilk teklifin yapıldığı ortaya çıktı.
Buna göre, Ak Parti MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmaması karşılığında, Oğuzeli, Nurdağı ve Karkamış’ta aday çıkarmama yönünde teklif iletti.
Üç küçük ilçenin kendilerine bırakılmasını yeterli bulmayan MHP, Ak Parti’den, metropoldaki Şahinbey veya Şehitkamil ilçelerinden birisinin de kendilerine verilmesini istedi.
İki parti yöneticileri arasında görüşmelerin devam ettiği öğrenilirken, önümüzdeki bir kaç gün içerisinde bu konuda net karar alınacağı belirtiliyor.

TABANDA İTTİFAK SIKINTISI

Ak Parti ve MHP arasında Gaziantep için ittifak görüşmesi yapılsa da, bu gelişme parti tabanlarında rahatsızlık yarattı. Ak Parti’nin üç küçük bir de büyük ilçeyi MHP’ye bırakabileceği iddiaları, adı geçen ilçe teşkilatlarında hoş karşılanmıyor. Parti teşkilatının bu konudaki rahatsızlığını genel merkeze ilettiği öğrenildi. Aynı şekilde, MHP tabanı da, büyükşehirde aday çıkarılmaması yönündeki karara sıcak yaklaşmıyor. Her iki partinin tabanında, ittifak girişiminin ters tepebileceği yönünde görüşler yüksek sesle söylenmeye başladı.


Mehmet Demir
7.12.2018


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler