ÖDÜL AVCISI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adeta ödüle doymuyor. Yaptığı hizmetlerin karşılığını alan Şahin, bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.
ÖDÜL AVCISI

“Kadın Sağlığı Hizmetleri Projesi” ile ödüle layık görülen Fatma Şahin, “Rakiplerimizle değil, kendimizle yarışıyoruz. Çıtayı yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki başarılarının ardından, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olan Fatma Şahin, ilklere imza atmaya devam ediyor. Şahin, 3 yılda Gaziantep’in çehresini değiştirirken, hizmetlerinin karşılığını ödül olarak alıyor. “Kadın Dostu Gaziantep”te “Kadın Sağlığı Hizmetleri Projesi” yapan Şahin, bu projesi ile derece elde etti. Şahin’in ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

 

ÖDÜLÜ ERDOĞAN VERDİ

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin son 3 yıl içinde kentte yaptığı sağlık ile ilgili yatırımları ve projeleri ödül aldı.  Ankara ATO Congresium’da düzenlenen ödül töreninde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödülünü aldı.  Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından 2017 yılı “6. Yerel Yönetimler Proje Yarışması”nda sosyal alandaki “Belediye Hizmetlerinde Dezavantajlı Gruplar” başlığı adı altında açılan; “Kadın Sağlığı Hizmetleri Projesi”inde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Büyükşehir Belediyeleri” kategorisinde dereceye girerek 2.’lik ödülü almaya hak kazandı.

 

HİZMET ÇITASI YÜKSELDİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir kez daha ödül almaya başaran Fatma Şahin, hizmet çıtasının yükseldiğini söyledi. Şahin, “Dünyayla yarışan şehirler arasında olmak çok güzel. Şehrim adına mutluyum, gururum tarif edilemez. Cumhurbaşkanımızın dediğimi ‘Rakiplerimizle değil, kendimizle yarışıyoruz. Çıtayı yükseltmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

ŞAHİN’İ TEBRİK ETTİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından 2017 yılı “6. Yerel Yönetimler Proje Yarışması nedeniyle illerin stadlarını da gezdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi standını da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatma Şahin’e ödül getiren proje hakkında bilgiler aldı. Başarısından dolayı Fatma Şahin’i tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’e selam gönderdi.

 

KADIN DOSTU GAZİANTEP

 

Gaziantep’te yaşayan 15-69 yaş aralığındaki kızların ve kadınların, kadın sağlığı açısından gerek tarama, teşhis, gerekse tedavi olanaklarını artırmaya yönelik merkezler kurmayı amaçlayan proje, Gaziantep Valiliği, İŞKUR, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ve Özel Nova Fertil Tüp Bebek Merkezi işbirliğinde hazırlandı. Proje kapsamında kurulan Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM), Mobil Mamografi Tarama Aracı, Tüp Bebek Merkezi, Gebe Okulu, Tıbbi Genetik Tanı Merkezi ve Anne Misafirhanesiyle “Kadın Dostu Kent” unvanlı Gaziantep, kadın sağlığı alanında Türkiye’ye ve bölgeye örnek oldu.

 

PROJENİN ŞEHRE YANSIMALARI

 

Kadın Sağlığı Hizmetleri Projesi çerçevesinde toplumda var olan sosyal sorunları değerlendirmek, şehrin sosyal risk haritasını çıkartmak amacıyla Büyükşehir bünyesinde Sosyal Araştırma Merkezi (SARMER) kuruldu. Merkez, şuana kadar il merkezinde toplam 196 mahalleden 24’ünde saha çalışması yürüttü, 44 bin 625 hanede 207 bin 531 kişiye ulaştı, anket yoluyla 4 bin 500 çocuğu olmayan hane tespit etti. 2015 Mayıs ayı verilerine göre, 1605 Tüp Bebek yaptırma talebi başvurusu oldu. Bu sayı 2016 yılı sonunda 2 bin 582’ye ulaşınca Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği’nce bir Tüp Bebek Merkezi açıldı.

 

4 BİN 741 TARAMA İŞLEMİ YAPILDI

Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) bünyesinde 15 Mayıs 2015-31 Aralık 2016 tarihlerinde yürütülen çalışmaların sonucunda 7 bin 283 meme sağlığı taraması, 7 bin 897 rahim ağzı kanseri ve 1645 Gaitada Gizli Kan olmak üzere, 16 bin 825 tarama işlemi yapıldı. Mobil Mamografi Tarama Aracı, 33 köy ve 43 mahalle gezdi, 4 bin 741 tarama işlemi yürüttü. KETEM ve Mobil Mamografi Tarama Aracı ile toplamda 21 bin 566 tarama işlemi tamamlandı. Tüp Bebek Merkezine 2 bin 868 kadın başvurdu, bunlardan şartlara uyan bin 883 kadın üzerinde tüp bebek çalışması başlatıldı. Çalışmalar sonunda kadınlardan 54’ü hamile kaldı, 13’ünün hamileliği devam ediyor, 31’i doğum yaptı, 36 bebek dünyaya geldi.

Gebe Okulu’nda ise 741, Oğuzeli İlçesi Yeşildere Köyü’nde 21 ve Şehitkamil İlçesi Aktoprak Köyü’nde 25 hamile kadına yerinde eğitim verildi. Genetik Tanı Merkezi’nde 4 bin 826 kadına hizmet sunuldu. 2 adet iki kişilik odasıyla 4 yatak kapasiteli Anne Oteli ise, açıldığı 2016 yılından bu yana 72 gebeyi ve anneyi ağırladı. 


Mehmet Torun
13.09.2017

Yorum yap

Diğer Haberler