Dağcı kendi teslim olmuş

Naksan Davası ile İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davası birleştirildi. İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davası’ndan dolayı 23 aydır tutuklu bulunan ve Naksan Davasında ifade veren Naksan Şirket ortağı Cihan Dağcı, Zirve ve İpek Kültür Vakfına üye olmadığını iddia
Dağcı kendi teslim olmuş

Naksan Davası ile İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davası birleştirildi. İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davası’ndan dolayı 23 aydır tutuklu bulunan ve Naksan Davasında ifade veren Naksan Şirket ortağı Cihan Dağcı, Zirve ve İpek Kültür Vakfına üye olmadığını iddia etti. Dağcı, “Polisler evime geldiği zaman ben bağ evindeydim. Polislerin beni aradığını öğrenince kendim geldim teslim oldum. Örgüt üyesi olsaydım teslim olur muydum” diye ifade verdi.

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu öne sürülen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 27 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya daha önce İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davasından yargılanan ve dava dosyası Naksan Davası ile birleştirilen Cihan Dağcı’nın ifadeleri damgasını vurdu.

KENDİM TESLİM OLDUM

Cihan Dağcı savunmasında, “Zirve Üniversitesiyle hiç bir ilgim yok. İddianamede ve Sacı Beyin mütalaasında İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli heyetinde yer aldığım iddia ediliyor. 23 aydır benim mütevelli heyetinde yer almadığımı anlatmaya çalışıyorum. Bu zaten bilirkişi raporlarında da var. Zirve dosyası Naksan dosyası ile birleştirildi. Antepia Paralel Teczan İnşaat A.Ş ortağı olduğum söyleniyor. Doğrudur. Burada yüzde 1 hissem var. Tezcan Şirketi için ihtiyaç olduğunda küçük bir hisseyle ortak oldum. Ama bu şirkette hiç bulunmadım. Sadece şirket kuruluşumda 5 kişinin bulunması gerekiyordu. Taner Nakıboğlu irca etti bende yüzde 1 hisse ile ortak oldum. Alınan hiçbir kararda imzam yoktur. Bu zamana kadar Bylock kullanmadım. Bank Asya’da sadece 2002 yılında kullandığım ev kredisi hesabım var. Zaten kredimde 06.06.2016 yılında bitti. Onun dışında Bank Asya’da başka hiçbir özel işlemim yok. Hakkımda örgüt üyeliği hakkında hiçbir ifade yok. Kendim teslim oldum. Gazete ve dergi aboneliğim yok. Dijitürk üyeliğim vardı. Terör örgütü üyeliğim yok, yöneticisi hiç değilim. Zirve ve İpek Kültür Vakfına üye değilim. Vatan milletime bağlı bir insanım” ifadelerini kullandı.

NAKIBOĞLU RİCA ETTİ ORTAK OLDUM

Mahkemede Cihan Dağcı gibi İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Davası’ndan dolayı 23 aydır tutuklu bulunan ve Naksan Davasına dahil edilen Naksan Holding İstanbul Şube Müdürü - Antepia Paralel Teczan İnşaat ortağı Murat Zar da hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Zar, ifadesinde “Ben İstanbul'da yaşıyorum, Gaziantep ile hiçbir bağım yok. Antepia Paralel Teczan İnşaat ortaklığım 5 ortaktan biri ayrılınca Taner Nakıboğlu’nun istediği üzerine yüzde 1 hisse ile ayrılan ortağın hissesini alarak girdim. Hiçbir karar imza atmadım. Yılda 2 gün şirket toplantılarına katılmak üzere Gaziantep’e geliyordum. Hayatımda hiç Zirve Üniversitesi’ne gitmedim. Zirve’de toplantı yaptığım iddia ediliyor. Gitmediğim bir yerde nasıl toplantı yapabilirim. Mütevelli heyetinde nasıl bulunayım? Sendika üyeliği, dergi aboneliğim yok. Bylock kullanmadım. 23 aydır tutukluyum. Tahliyemi istiyorum”

GELİRLER FETÖ’YE AKTARILDI İDDİASI

Naksan Davasında Cumhuriyet Savcısı Cem Saklıca, esas hakkındaki mütalaasında, FETÖ'nün bölge yapılanmasının önemli finans kaynaklarından olan Naksan Holding'in, örgütün sermayesiyle ticari alanda faaliyette bulunmak için kurulduğunu belirtti. Firmanın muhasebesinde legal ve illegal iki ayrı kayıt olduğunu, örgüte yüklü miktarda para transferi yapıldığını ifade eden Saklıca, tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, enerji sektöründe örgütün kilit isimleriyle birçok proje gerçekleştirdiğini, bu projelerden elde ettiği gelirlerin örgüte aktarıldığını, kendisinden "süper ağabey" olarak bahsedildiğini söyledi.

SAVCI KİMLERE CEZA İSTEDİ?

Saklıca, Cahit Nakıboğlu, oğulları Taner ve Emre Nakıboğlu ile Murat Zar ve Cihan Dağcı'nın "silahlı terör örgütü yönetmek" suçundan, tutuksuz sanıklar Ferhan ve İbrahim Nakıboğlu ile Mesut Çeven, Arif Çiftçi ve Emre Özkaya'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, Hasan Hüseyin Nakıboğlu'nun da "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan cezalandırılmasını istedi.

12 KİŞİNİN BERAATİ İSTENDİ

Tutuksuz sanıklar Ali Türkmen, Asım Çukadar, Cahit Aslanlı, Hakan Boynuyoğun, İmam Ali Barak, İsrafil Özemir, Kamil Abuşoğlu, Menderes Ulu, Ramazan Bulut, Sevda Budak, Yurdaer Billiç ve Mehmet Karatoprak hakkında yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmesini isteyen Saklıca, firari sanıklar Mehmet Hilmi, Osman, Beyhan ve Bahaeddin Nakıboğlu'nun dosyalarının ayrılmasını, 51 şirketi bulunan Naksan Holding'in tüm mal varlıklarının müsaderesini talep etti. Sanıklar da esas hakkındaki savunmalarında suçsuz olduklarını öne sürerek, beraatlarını istedi.

DOSYALAR AYRILDI

Mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda sanıklar Cahit, Taner, Bahaeddin, Emre, Mehmet Hilmi ve Osman Nakıboğlu ile Emre Özkaya hakkında "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama" suçlarının dava dosyasından tefrik edilmesine karar vererek, Cahit Nakıboğlu, Taner Nakıboğlu, Murat Zar ile Cihan Dağcı'nın tutukluğunun devamına karar verdi. Mahkeme 17.07.2018 tarihine erteledi.


Mehmet Torun
16.05.2018

Yorum yap

Diğer Haberler