Mehmet Demir’in ödülünü Başbakan Yıldırım verdi…

Bu gurur Gaziantep’in
Mehmet Demir’in ödülünü Başbakan Yıldırım verdi…

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde düzenlediği yerel medya yarışmasında Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Demir birinci oldu. Demir, birincilik ödülünü Ankara’da düzenlenen törende Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı. Yıldırım, Demir’i başarısından dolayı tebrik etti…

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), 15 Temmuz’da şehit olan gazeteci Mustafa Canbaz'ın anısına, yerel medyanın gelişmesi için yapılan "30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’’ ödül töreni gerçekleştirildi.

Yerel medyayı daha da güçlendirmek için Türkiye genelinde düzenlenen ve büyük katılımla gerçekleyen yarışmada Gaziantep basını birincilik ödülünü alarak haklı gururunu yaşadı. Gazetimiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Demir, haber dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Türkiye genelinde yerel medyada çalışan 63 ilden 516 çalışanın 629 eserle katıldığı yarışmanın  Ödül töreni Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Cerablus haberi birincilik getirdi

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlediği 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın ödül törenine Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar, siyasetçiler, yerel, ulusal ve uluslararası basından gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmada Yerel Haber dalında ‘Pusula, Türk Medyasından Cerablus’a Giden İlk Gazete Oldu’ ile Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Demir birinci oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 24 Ağustos 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı Harekatından iki gün sonra, Mehmet Demir 26 Ağustos 2016’da Cerablus’a giren ilk Türk gazeteci olmuştu. Demir, Cerablus izlenimlerini 29 Ağustos tarihli Gaziantep Pusula Gazetesinde “Özgür Cerablus’tan selam var” başlığı adı altında yayınlamıştı.

 

Başbakan Yıldırım kutladı

 

Gaziantep’i başarıyla temsil eden ve Türkiye birinciliği elde eden Demir’in birincilik ödülünü Başbakan Binali Yıldırım verdi. Yıldırım, başarısı nedeniyle Mehmet Demir’i kutladı. Gaziantep’in her alanda olduğu gibi, habercilikte de birinciliği kaptırmadığını belirten Yıldırım, Mehmet Demir’e “Başarının devamını diliyorum” temennisinde bulundu.

Demir, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada ‘’Başbakanlık BYEGM Haber yarışmasında Türkiye birinciliği ödülümü Başbakan Binali Yıldırım'dan aldım.15 Temmuz'un yıldönümünde böyle bir ödül almam benim için en büyük gurur’’ paylaşımında bulunarak mutluluğunu paylaştı.

 

Gaziantep adına aldım

 

Türkiye genelinde 700’e yakın gazetecinin arasından haber dalında birincilik ödülü almanın büyük bir gurur olduğunu dile getiren Mehmet Demir, “24 yıllık meslek hayatımda, yaşayabileceğim en gurur dolu günü yaşadım. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmada, Türkiye genelinde birinci olmak mesleki açıdan büyük bir başarı. Bu ödülü sadece kendim değil, Gaziantep adına da aldım. Cerablus’a giderken, çok büyük risk almıştık. Ama, gidip geldikten sonra bu haberin bana ödül getirebileceğini hep düşündüm. Beni bu ödüle layık gören jüri üyelerine, BYEGM’e, en başta da ödülümü bizzat veren Başbakan Binali Yıldırım’a çok teşekkür ederim” dedi.

 

Yerel medyanın önemine değindi

 

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yerel basının milletle iç içe olmasının önemine değinerek “Şehrimizde, ilçede, caddede, sokakta, her yerde siz varsınız. O yakınlık içerisinde toplumun gerçekleriyle bire bir temastasınız. Sizler yerelin ruhunu yansıtıyorsunuz. Siyasette yereli ihmal eden asla başarılı olamaz. Basında da bu böyledir. Mahallinde olanı ıskalayan bir basın, ideal bir basın olarak görülemez. Onun için yerel basına güveniyoruz. Fedakârca yaptığınız işleri takdir ediyoruz. Aslında Anadolu basını gazi basındır. İstiklal Harbi boyunca Anadolu'da çok büyük işler görmüştür, büyük hizmetler ifa etmiştir. O dönem milletimizin moral değerlerini yüksek tutmak için çok ciddi gayret göstermiştir” diye konuştu.

 

Medya 15 Temmuz’da çok iyi bir sınav verdi

 

Konuşmasında 15 Temmuz alçak darbe girişimi sırasında medyanın gücüne değinen Binali Yıldırım, şöyle devam etti: “O gecenin şüphesiz kahramanları var. Bu kahramanların başında kendisini bu ülkeye adamış dirayetli Cumhurbaşkanı, bayrağını, özgürlüğünü, ülkesini, milletini seven dirayetli bir hükümet var. O gecenin kaderini ve seyrini de değiştiren, medya. Medya o gün durumdan vazife çıkararak, hemen devreye girmiş ve alçak darbecilerin oyun planını bozmuştur. Yaptıkları işgal girişimi akamete uğramış ve milletimizin duyduğu haberlerle ümitleri yeşermiş ve meydanlara inmiştir. Medya o gece hakikaten çok iyi bir sınav vermiştir. Ben bu vesileyle bir kere daha yerel, medyayı, ulusal medyayı, internet medyasını, sosyal medyayı bütün medya mecralarını ve orada korkusuzca görev yapan, silahlara karşı kendisini ortaya koyan bütün fedakâr medya mensuplarına ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

 

FETÖ ihanet çetesi

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada “İhanet dolu FETÖ hain çetesinin yaptıkları, yapma niyetleri ortada iken bunları, ‘kontrollü bir darbe’ diyerek temize çıkarmaya çalışmak, en az bunlar kadar bu suça ortak olmak demektir.” dedi. Konuşmasına, Türkiye’nin 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacağını ve unutturmayacağını belirterek başlayan Kurtulmuş, 15 Temmuz 2016’nın, iki yüzlü bir madalyona benzediğini ifade etti.

 

Yerel medyanın güçlenmesini istiyoruz

 

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, yerel medyanın, demokrasi açısından önemine değindi.

Genel Müdür Akarca, Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın, ülkemizde yerel medyaya yönelik en eski geleneksel yarışma olduğunu ifade ederek “Yarışma, Genel Müdürlüğümüze verilen ‘Basınla ilgili münasebetlerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunmak’ görevi gereği yapılmaktadır. Yarışmada amacımız,  yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve basında kaliteyi yükseltmektir.” dedi.

 

En yoğun başvurunun olduğu yarışma

 

Konuşmaların ardından, 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması kapsamında dereceye girenlere ödülleri verildi. 516 basın mensubunun 629 eserle katıldığını yarışmada, her kategoride ödüller sahiplerini buldu. Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz özel ödülü ile bütün kategorilerde birinci olan isimlere ödüllerini verdi.

Haber dalında birinci olan Mehmet Demir, televizyon haberi dalında birinci olan Turan Yıldız ile Yusuf Baş, röportaj dalında birinci olan Müzeyyen Yüce, radyo haber programı dalında Şükrü Tozluklu, mizanpaj dalında birinci olan Engin Çağlar, köşe yazısı dalında Abdülkadir Üründü, internet haberi dalında birinci olan Özlem Koçhan, haber fotoğrafı dalında birinci olan Hayati Kanat, araştırma dalında birinci olan Umut Karakoyun ödüllerini Başbakan Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un elinden aldı.

15 Temmuz Mustafa Cambaz Özel Ödülü'ne layık görülen Kadir Dede'ye de ödülü Başbakan Yıldırım tarafından verildi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, araştırma dalında ödül almaya hak kazanan üçüncü Burhan Karaduman ikinci Esra Köksal'a ödüllerini verdi.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, BYEGM özel ödülünü Murat Eğridağ'a takdim etti.

Yerel haber dalında düzenlenen yarışmada üçüncülük elde eden Burhan Karaaduman ve Ferdi Durdu ile ikinci olan Zerrin Somuncu'ya AK Parti Genel Başkanı Öznur Çalık tarafından ödülleri verildi.

Televizyon haberi dalında üçüncülük kazanan Rasim Kılıç ve Engin Kale ile ikinci Fatih Çelik'e ödüllerini BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Şimal Bulguroğlu verdi.

Röportaj dalında da üçüncülüğü kazanan Burcu Dere ve Mustafa Özdemir'e BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan ödüllerini takdim etti.

Radyo haber programı dalında düzenlenen yarışmada da üçüncü olan Meltem Dudu Çınar ve ikinciliği kazanan Uğur Çınar'a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ödül verdi.

Mizanpaj dalında üçüncü Eren Aşkar ve ikinci Samet Özünal da ödüllerini Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'nun elinden aldı.

Köşe yazısı kategorisinde üçüncü Derya Uğural ve ikinci Abdulmurat Kuşçubaşı'na da Tanıtma Fonu Genel Sekreteri Saim İlçioğlu ödül verdi.

İnternet haber dalındaki yarışmada da Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, üçüncü Sedat Kurt, ikinci Hacı Murat Okutmuş'a ödüllerini sundu.

İnternet haber sitesi dalında üçüncü Murat Esendik ve ikinci Mesut Turan da ödüllerini Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un elinden aldı.

Haber fotoğrafı kategorisinde üçüncü Berkay Arıkan ve ikinci Bünyamin Gültekin'e ödüllerini BYEGM Genel Müdürü Akarca verdi.

Ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sonra erdi. 


Talip Öztürk
16.07.2017

Yorum yap

Diğer Haberler