Detaylar Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında Gaziantep’te yapılması planlanan 5 bin 200 konutun detayları belli oldu
Detaylar Belli Oldu

 İstanbul’un ardından en çok konutun inşa edileceği Gaziantep’te Güneykent’te 2 bin 400, Kuzeyşehir’de 2 bin 200, İslahiye’de 400, Nurdağı’nda ise 200 konut yapılması planlanıyor.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 100 bin sosyal konut projesi için konutların nerede inşa edileceği belli oldu. Aylık 894 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak olan TOKİ, 100 bin sosyal konut projesi için başvuruları 16 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında Ziraat Bankası üzerinden kabul edecek. TOKİ sosyal konut başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için ise bin TL başvuru ücreti ödeyecek.

HAK SAHİPLERİ KURAYLA BELİRLENECEK

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin web sayfasında duyurulacak. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kurayla belirlenecek.

GAZİANTEP’E 5 BİN 200 KONUT

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için en çok konut, 10 bin daire ile İstanbul'a ayrıldı. Mega kent İstanbul'u 5 bin 200 konut ile Gaziantep takip etti. Kentte yapılması planlanan konutların ilçelere göre dağılımı da belli oldu.

EN ÇOK KONUT GÜNEYKENT’TE

Buna göre, Güneykent’te 2 bin 400, Kuzeyşehir’de 2 bin 200, İslahiye’de 400, Nurdağı’nda ise 200 konut yapılması planlanıyor.  81 ilde faaliyete geçecek ve ihale sürecinin ardından başlayacak inşaatların teslimat süreci, bir buçuk yıl olacak. Projeler, konut adedi yüksek olan hemen her ilde farklı merkezlerde inşa edilecek.

 


Mehmet Torun
16.12.2019


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler