Dün 1,5 ayın zirvesini gören dolar düşüşe geçti! İşte güncel ayrıntılar

Dün 5,93 ile son 1,5 ayın zirvesini gören dolar bugüne düşüşle başladı. Dolar şu sıralar 5,86 seviyesinden işlem görüyor
Dün 1,5 ayın zirvesini gören dolar düşüşe geçti! İşte güncel ayrıntılar

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 5,86 seviyesinden alıcı buluyor.

Dün ABD Başkanı Donald Trump ve Avrupa Birliği'nden (AB) gelen yaptırım açıklamaları ile döviz piyasasında yükselişler görülürken, dolar/TL 5,93 ile son 1,5 ayın zirvesini görmesinin ardından günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 5,92'den tamamladı.

 

AB Konseyi, dün Doğu Akdeniz'de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması konusunda anlaşırken, akşam saatlerinde ise ABD Başkanı Trump, Barış Pınarı Harekatı'nı hedef alarak, Türkiye'deki bazı kurum ve kişilere yaptırım öngören başkanlık kararnamesini imzaladı.

ABD'nin yaptırım kararına göre çelik sektörüne ilişkin tarifeler Mayıs ayındaki indirimden önceki seviye olan yüzde 50'ye çıkarılırken, 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ilişkin müzakerelerin de durdurulacağı ifade edildi.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Dolar/TL, bugüne düşüşle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 1,1 değer kaybıyla 5,86 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,9 azalışla 6,48'den, sterlin/TL yüzde 0,6 değer kaybıyla 7,42'den satılıyor.

'DOLARDA 5,76 SEVİYESİ GÜNDEME GELEBİLİR'

Analistler, açıklanan yaptırımların piyasaları olumsuz etkilemesinin beklenmediğini belirterek, bugün yurt içinde işsizlik, yurt dışında ise Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ABD'de başlayacak toplantıları ile makroekonomik veri gündeminin takip edileceğini dile getirdi.

Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmelerin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,90'ın altında kalıcılık sağlanması durumunda 5,76 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydetti.AA


Haber Merkezi
15.10.2019


Yorum yap

Diğer Haberler