Dünyanın En İlginç Yapılarından Biri: Lingshan Dev Buda Heykeli

Lingshan Dev Buda Heykeli, görkemiyle dünyanın en ilginç yapıtları arasında yer alıyor. D
Dünyanın En İlginç Yapılarından Biri: Lingshan Dev Buda Heykeli

Lingshan Dev Buda Heykeli, görkemiyle dünyanın en ilginç yapıtları arasında yer alıyor. Devasa boyutları ile ziyaretçilerde hayranlık uyandıran eser, Çin’in Jiangsu eyaletinin Wuxi şehrinde yer alıyor. Xiangfu Tapınağı’nın ve Taihu gölünün hemen yanında yer alan heykel, turistlerin ilgi odağı olması nedeniyle bulunduğu şehri de zenginleştirerek adeta bir cazibe merkezi haline getirmesi ile tanınıyor.

Dev heykel büyüklüğü ile şaşırtıyor

Tam 700 kilogram ağırlığındaki Buda heykeli, 1996 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. 88 metre boyundaki eserin, bakır ve çinkodan imal edildiği biliniyor. Çevresindeki nilüfer yaprakları da dahil edildiğinde toplam alanı 100 metreyi aşan Buda Heykeli, dünyanın dört bir yanından meraklı ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor.

Heykelin ayaklarının bulunduğu kısımdan balkona çıkılarak eşsiz Çin manzarası izlenebiliyor. Heykelin altındaki Budizm Kültürü Müzesi, kapsamlı arşivi ile beğeni kazanırken kültür gezilerini sevenler için inanılmaz bir bilgi kaynağı olma özelliği taşıyor. Fotoğraflar, belgeler, resmi doküman ve kitaplar bulunduran müzede Budizm öğretisine dair yüzlerce parça yer alıyor, özenle korunuyor.

Buda heykelinin anlamı

Budizm öğretisinin mimarı Buda’ya adanan heykel onun yüceliğini simgeliyor. Shakyamuni adının yanı sıra Buda olarak anılan kişinin doğduğu anda yürümeye ve konuşmaya başladığına inanılıyor. Bir eliyle cenneti, diğeri ile yeri işaret eden heykel son olarak nilüfer yaprakları ile tamamlanıyor. Budizm’de önemli yer sahibi olan çiçekler, bataklıkta yetişmesine rağmen güzelliği ile kendine hayran bırakıyor. Kötülüğün içinde yer alan iyiliği, temizliği ve insanoğlunun kötülüklere rağmen aydınlanmasını temsil eden nilüferler simgesel anlamı ile Buda heykelinin sembolizmini tamamlıyor.

Tapınak ziyareti şans getiriyor

 

Şehir merkezinden 25 kilometre mesafede olan yapıtı görmek için turlarla akın akın turist geliyor. Özellikle Bahar Bayramı’nda tapınak alanının ziyaretinin şans getirdiğine inanılıyor. Geniş bir alana yayılan turistik bölgede dev heykel hemen her yerden görülebiliyor. Ziyaretçileri adeta ihtişamıyla selamlayan Dev Buda heykeline giden yol üzerinde başka eserler de bulunuyor. 12 metrelik bir el heykeli dikkat çekerken, elin heykelin yapım aşamasında tamamlandığı ve Buda’nın eli olacakken bekletildiği alanda ilgi görmesi ile ayrı bir heykel olarak konumlandırıldığı hatırlatılıyor. Alanda başka görünümlerde, farklı boyutlarda şekillendirilen Buda heykelleri de görmek mümkün oluyor.

Buda heykelinin dev boyutlarının insanoğlunun acizliğini ve küçüklüğünü göstermesi adına bilerek seçildiği düşünülüyor. Kainatın büyüklüğünü işaret eden yapı yalnız gezginlerin değil dua edenlerin, ibadet için tapınak ziyaretinde bulunanların da uğrak yeri oluyor.


Haber Merkezi
13.04.2018

Yorum yap

Diğer Haberler