ENERJİDE GÜNEŞ AÇTI

Güneş enerjisi potansiyelinin doruk noktaya ulaştığı Güneydoğu'da yıllık ortalama 2 bin 978 saatlik güneşlenme süresiyle Gaziantep Türkiye ortalamasının üzerinde yer alırken, yatırımcılarda bu durumu fırsata dönüştürüyor.
ENERJİDE GÜNEŞ AÇTI

Güneş enerjisi potansiyelinin doruk noktaya ulaştığı Güneydoğu'da yıllık ortalama 2 bin 978 saatlik güneşlenme süresiyle Gaziantep Türkiye ortalamasının üzerinde yer alırken, yatırımcılarda bu durumu fırsata dönüştürüyor. Kentte tarıma elverişsiz olan arazilerin büyük çoğunluğunda enerji tarlaları oluşturuluyor.

Türkiye'nin enerji ihtiyacında dışa bağımlığının da azaltılması anlamında yenilenebilir enerji kaynağı kullanımının yaygınlaşması, ekonomi açısından da umut veriyor. Hükümetin bu alanda sağladığı teşvikler yatırımcıların iştahını kabartıyor. Gaziantep’te bu alanda yoğun yatırım yapılan illerin başında geliyor. Başta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler olmak üzere özel sektör bu alanda son 5 yılda önemli yatırımlar yaptı.

Şehitkamil Belediyesi’nin Dülük Tabiat Parkı içine yerleştirdiği 170 adet güneş enerjisi panelleriyle öncülük ettiği enerji yatırımları diğer belediyeler ve özel sektöründe yatırımlarıyla Gaziantep’i de bu alanda öncü konumuna getirdi.

HIZLA YAYILIYOR

Belediyeler ve özel sektörün bu yöntemle elde ettiği enerji özel konut ve fabrika sahiplerini de cezp etti. Kendi enerjisini üretmek isteyen işadamları ve konut sahipleri bu alanda kendi yatırımlarını gerçekleştirerek enerji maliyetlerini düşürme yoluna gidiyor.

SANTRAL SAYISI ARTIYOR

Türkiye'de güneş enerjisi potansiyelinin en yüksek olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, teşvik paketiyle de desteklenen yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımcının ilgisi arttı. Yıllık güneşlenme gün sayısının fazla olduğu Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve diğer bölge illerinde girişimciler, özellikle güneş enerjisi alanına devlet desteğiyle yatırım için yöneldi. Gaziantep’in birçok noktasında enerji potansiyelini kâra dönüştürmek isteyen yatırımcılar, irili ufaklı çok sayıda güneş enerjisi santralini faaliyete geçirmeye başladı.

YATIRIMCININ İŞTAHINI KABARTTI

Yıllık 3 bin saati aşan güneşlenme süresine sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, "güneş tarlaları"nın sayısı artıyor. Güneş enerjisi potansiyelinin doruk noktaya ulaştığı Güneydoğu'da, yatırımcıların bu imkanı daha iyi kullanabilmesi için devlet tarafından çeşitli teşvik ve destekleme programlarıyla katkı sağlanıyor. Girişimciler de başta Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır olmak üzere birçok ilde özellikle yenilenebilir enerji alanına yönelik yatırımlarına daha fazla ağırlık verdi. Sanayiciler, bölge illerinin birçok noktasında enerji potansiyelini kâra dönüştürebilmek için irili ufaklı çok sayıda güneş enerjisi santralini faaliyete geçirdi. Bölgede yavaş yavaş her arazinin başında görülen santraller, aynı zamanda elektrik enerjisi problemleri nedeniyle sorun yaşayan çiftçiler için de gelecek dönemlerde yeni bir alternatif olarak ön plana çıkmaya hazırlanıyor.


Mehmet Torun
13.02.2018

Yorum yap

Diğer Haberler