ESNAFIN FERYADI

Esnaf satış yapamamaktan, vatandaş ise yüksek fiyatlardan şikâyetçi...
ESNAFIN FERYADI

Döviz kurlarındaki hareketlilik ithal ürünlerin fiyatını arttırdı. Bu durum pasaj esnafının satışlarını da olumsuz etki etti. Gaziantep’te ticaretini dolar üzerinden yapan esnaf dolardaki yükseliş nedeniyle adeta bitme noktasına geldiğini söylüyor. İthalat ve ihracat piyasası nabzının attığı pasajlardaki esnaf, gün boyu siftah yapamadıklarını ifade ediyor.

Döviz kurlarındaki hareketlilik, dar gelirlinin uğrak yerlerinden pasajları da vurdu. Dükkan kirasını ödemekte zorlanan esnaf, umudunu bayrama sakladı. Dar gelirli halkın en gözde alışveriş noktalarından olan Söylemez Pasajı, Halep Çarşısı, Belediye Pasajı, Büyük Pasaj, Turistlik Gaziantep Çarşısı, Gaziler Caddesi, Mütercim Asım Caddesi, esnafı zor günler geçiyor. Vatandaşların alışverişi kesmesi, esnafın kiraları ödeyemez duruma düşmesine neden oldu. Çarşıyı ziyaret eden turistler ise alışverişten çok vakit geçirmeyi tercih ediyor.

ESNAF DÜKKAN KİRALARINI ÇIKARMAKTA ZORLANIYOR

Son günlerdeki döviz kurundaki yükselişten şikayet eden Gaziantep esnafı, bayrama sayılı günler kalmasına rağmen iş yapamadıklarından dert yandı. Özellikle doların yükselmesinin kendilerini doğrudan etkilediğini belirten esnaflar, önceki yıllardaki bayram alışverişlerini aradıklarını söyledi. Gaziantep’te ucuz ve ekonomik alışveriş denince ilk akla gelen pasajlarda bile alışveriş durma noktasına geldi. Özellikle dar gelirli vatandaşın uğrak yeri olan pasajlar ve çarşılar tarihinin en durgun dönemini yaşarken, esnaf dükkan kiralarını çıkarmakta zorlanıyor.

MALİYET ARTTI AMA ZAM YAPAMIYORUZ

Alışveriş merkezleriyle karşılaştırıldığında pasajlardaki fiyatların oldukça cazip olduğunu söyleyen esnaf, son bir aydır durgun bir sezon geçirdiklerine dikkat çekti.Pasaj esnafı “Birkaç elektronik eşya, bir çorap, gömlek satmakla kiralar çıkmıyor ki. Eskiden yemek yemeye bile zaman bulamazdık. Eski günleri aramaya başladık. Kurban Bayramı öncesi Gazianteplilerin alışverişe gelmemesi halinde durumumuz vahim diyebilirim. Ürünlere zam yapmadık. Maliyetler artmasına rağmen zam yapmayıp sürümden kazanmaya çalışarak, ayakta durmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SATTIĞIMIZ ÜRÜNÜ YERİNE KOYAMIYORUZ

Üç ay vadeli çek kullandıklarını belirten esnaf, vadelerin uzadığını dövizdeki yükselişten olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Esnaf “Çekleri tahsil edinceye kadar geçen sürede para pul oluyor. Sattığımız ürünü yerine koyamaz hale geldik. Dolar yüzünden kimse bir şey alamıyor. Ne yapacağımızı bizde şaşırdık. Ödemelerimiz yapamıyoruz. İstanbul’dan toptancı arıyor ama ödeme yapamıyoruz. Bayrama bir hafta kaldı. Bugün bu saatte hareketlilik olması lazım ama görüyorsunuz iş yok. Geçen seneki bayramlara göre çok fark var. Vatandaşın alım gücü çok düşmüş. Vatandaşta para yok, kimse çarşıya çıkmıyor. Bizde ne yapacağımızı şaşırdık. Böyle devam ederse biz dayanamayız” diye dert yandılar.


Mehmet Torun
9.08.2018

Yorum yap

Diğer Haberler