FUARLAR KENTİYİZ

Gaziantep’te 10 yılda 100’den fazla fuar düzenlendi
FUARLAR KENTİYİZ

Gaziantep’teki odaların kentin ekonomik kalkınmasının en önemli araçlarından biri olarak gördüğü fuarcılık sektörüne yaptığı yatırımlar karşılığını buluyor. Türkiye'nin en büyük ve en nitelikli fuarcılık tesisi Ortadoğu Fuar Merkezi’nin hizmete girmesinin ardından çıtasını daha da yükselten sektör, son 10 yılda 100’den fazla fuar organizasyonuna ev sahipliği yaptı.

Fuarcılık sektörü, Gaziantep’te konaklama sektöründen yeme içmeye, alışverişten ulaşıma kadar birçok alanda istihdam oluşturuyor. Gaziantep’te odaların ev sahipliğini yaptığı ulusal ve uluslararası kongre fuarlar sayesinde,  son 10 yılda otellerindeki doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı. Gaziantep’teki fuar ve kongre hareketliliğinden memnuniyetini dile getiren otelciler, geleceğe umutla baktıklarını söylüyor.

OFM’DEN DEV ORGANİZASYONLAR

Gaziantep kültür, sanat, kongreler ve fuarlar şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Düzenlenen kongre ve fuar sayısının her geçen yıl arttığı Gaziantep’te 2000’li yılların başında kentte sadece bir kongre ve kültür merkezi bulunurken, 2019 yılı itibariyle Gaziantep’te onlarca kongre ve kültür merkezi inşa edildi. Aynı anda on binlerce misafire ve etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip merkezlere yenileri de ekleniyor. Bunun yanı sıra kentte Araban Yolu Üzeri 4.Organize Sanayi Bölgesi’nde uluslar arası fuarlara ev sahipliği ile Ortadoğu’ya hitap eden Ortadoğu Fuar Merkezi inşa edildi. OFM açıldığı günden bu yana 100’den fazla ulusal ve uluslar arası fuarlara ev sahipliği yaparak, kent ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladı.

1 YILDA 12 FUARA EV SAHİPLİĞİ

2019 yılında 12 fuara ev sahipliği yapacak olan OFM, yılın ilk sınavını PENTEX Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı’yla verdi. OFM’de daha sonra GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı düzenlendi. 2 fuarı da başarı ile tamamlayan Gaziantep’te yıl sonuna kadar 10 fuar daha düzenlenecek. İşte Gaziantep’in fuar takvimi: 05 MART - 09 MART GAPFOOD 15. Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı,  27 NİSAN - 30 NİSAN Domotex Turkey Makine Halısı Yer Dösemeleri Halı Ve Dokuma Makine Ve Teknolojileri Fuarı, 14 HAZIRAN - 16 HAZIRAN 15. Cukurova Altın Mücevher ve Gümüs Fuarı, 3 TEMMUZ - 6 TEMMUZ Gapshoes 29. Uluslararasi Ayakkabi Terlik ve Yan Sanayi Kis Fuarı,  18 EYLUL - 22 EYLUL MOBEXPO (Mobilya, Mutfak, Dekorasyon, ve Zemin Kaplamaları) Fuarı, 3 EKİM - 6 EKİM Buildeast Yapı İnsaat Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı, 3 EKİM - 6 EKİM Gaziantep Gayrimenkul Fuarı, 11 ARALIK - 14 ARALIK Gapshoes 30. Uluslararasi Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi Yaz Fuarı

SANAT VE KONGRE MERKEZLERİ DE YAPILIYOR

Gaziantep, kültür ve sanat şehri olmasının yanı sıra bir medeniyet şehri. Bu bakımdan kültür ve sanata önem veren  Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi  Gaziantep’e önemli katkılar sunmaya devam ediyor.  3 belediyede şehrin kültür ve sanatına katkı sağlayacak sanat merkezleri yapmaya devam ediyor.  Kongre ve sanat merkezlerinin tamamlanmasından sonra Gaziantep’in uluslararası kongrelere ev sahipliği yapması bekleniyor.  Gaziantep yıllardır hayalini kurduğu 'kongre ve fuarlar kenti olma hedefine' emin adımlarla ilerliyor. Gaziantep’in kongre turizminin başşehri olması için gerekli yatırımlara başlandı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi toplam inşaat alanı 62 bin metrekare olan Özgürlük Mahallesi’nde 3 bin kişilik kongre merkezi inşa edecek. 

ŞSM  HİZMETE GİRDİ

Şahinbey Belediyesi de, Akkent’te 35 bin metre kare alan üzerine 2 otoparkı, girişte 3000 m2‘lik fuayesi, 1600 kişilik büyük salonun yanı sıra 450 kişilik iki tane küçük salonu, lokantası, mescitleri ve nikâh salonlarıyla her türlü ihtiyacı karşılayacak kongre ve kültür merkezinin temelini attı. Şehitkamil Belediyesi ise, şehir merkezinde 400 kişilik çok amaçlı salon, sergi salonu, açık amfi alanı, VİP salonu, prova salonları, telli çalgılar, vurmalı çalgılar, ses ve piyano atölyeleri, fotoğraf, ebru, resim, hat atölyeleri, yönetim ofisleri ile kafeteryanın olacağı Toplam 5 bin 550 metrekare büyüklüğünde Sanat Merkezi’nin yapımını tamamlayarak hizmete sundu.

KURUMLARDAN DESTEK

Belediyelerin yaptıkları kongre ve kültür merkezlerinin yanı sıra diğer kurumlarda kentte yeni salonlar kazandırdı. Gaziantep Üniversitesi Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi, Türkiye ve Dünyadaki birçok ünlü gösteri grubunu ve sanatçıyı sahnesinde ağırlamak üzere Aralık 2015 de kapılarını açtı. Açıldığı günden bu yana bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan merkez adeta İstanbul’daki büyük kongre ve sanat merkezlerine parmak ısıttırdı. 

GEREKLİ OLAN 4 UNSUR VAR

Kentteki sayıları her geçen yıl artan 5 yıldızlı otellerde kongreler için büyük salonlara ev sahipliği yaparak kongre turizmine katkı sağlıyor.  Uluslararası organizasyon ve kongrelerin kent ekonomisi için büyük bir itici güç olduğuna inanan kent yöneticiler, “'Bir kentte kongrelerin gelişmesi için güvenlik, ulaşım, konaklama, kongre merkezleri ve sosyal alanların yani cazibe merkezlerinin olması gerekiyor. Gaziantep bu dört unsura önemli oranda sahip” görüşünde.

Mehmet Torun

 

 

 


Mehmet Torun
12.03.2019

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler