Gaziantep, 15 Temmuz’da tek yürek oldu

Gaziantep Valisi Davut Gül, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda yaptığı konuşmada 15 Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti
Gaziantep, 15 Temmuz’da  tek yürek oldu

Gaziantep Valisi Davut Gül, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda yaptığı konuşmada 15 Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Gaziantep’te çeşitli etkinlikler düzenlendi. Vali Gül, program öncesinde 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’ni ziyaret ederek sunuları izledi. İstasyon Meydanından 15 Temmuz Demokrasi Meydanına kadar devam eden Kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, meydanın dolduran binlerce kişinin birlikte akşam namazını kılması ile sürdürülerek Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua edilmesiyle devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanından yaptığı konuşmanın canlı olarak izlendiği meydanda vatandaşlar sevgi gösterileri ve tezahüratlarıyla coşkuyu paylaştı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü olması gerektiğinin altını çizerek, “Bu güç sadece ekonomik, ticari ve sanayi gücü değil. Hepsi çok önemli, ama hepsinden daha önemlisi sevginin gücü, kardeşliğin gücü,  bir olmanın gücü, beraber olmanın gücüdür” dedi. Gaziantep Valiliği öncülüğünde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı, İstasyon Meydanı'ndan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na kortej yürüyüşüyle başladı.

Yoğun katılımın yaşandığı programda vatandaşlara hitap eden Vali Gül, son üç yıldır iki duyguyu aynı anda yaşadıklarını dile getirerek, “Hem çok sevinçliyiz hem çok üzüntülüyüz, sevinçliyiz çünkü bu kahraman millet, bu devleti uçurumun kenarından aldı. Üzüntülüyüz, 251 şehit verdik. Kendi içimizde tankımızı, silahımızı kullanan, yine komşumuz, akrabamız, arkadaşımız olan insanlar bu ülkeyi son üç yıldır ayrı bir girdabın içerisine soktu” dedi.

Millet olarak birçok olumlu yönün yanında çabuk unutmak gibi olumsuz bir yönümüzün de bulunduğunu ifade eden Gül, o gecenin unutulmaması için 15 Temmuz Demokrasi Müzesinin ziyaret etmeleri konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

Terör örgütleri mücadele konusunda da açıklamada bulunan Gül, “82 milyon vatandaşımız olarak, 82 milyon Türk milleti olarak bu davanın takipçisiyiz. Hiçbir zaman fetö ve benzeri terör örgütleri ile mücadele yarı yolda kalmayacak. Hepinizin içi rahat olsun, bu devlet, bu millet terörle, teröristle mücadeleyi sonsuza kadar, yok olana kadar devam ettirecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi; yurt içinde ve yurt dışında terörle ile mücadele ediyoruz. Bunu yaparken de dünyanın hiçbir ülkesinde ciddi anlamda destek görmüyoruz. Sadece milletimizden destek görüyoruz. İnşallah birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmadan, el ele vererek, saflarımızı sıklaştırarak tıpkı üç yıl önce olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, cesaretimizle, kararlılığımızla terörle mücadeleyi devam ettireceğiz. Ekonomik kalkınmayı, demokrasimizi, bu ülkenin bekasını hep birlikte muhafaza edeceğiz” ifadelerini kullandı.

EKONOMİK GÜÇ ÖNEMLİ AMA DAHA ÖNEMLİSİ KARDEŞLİĞİN GÜCÜ

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 15 Temmuz onur tarihimiz, yeniden dirilişin, yeniden kurtuluşun, yeniden şahlanışın tarihi oldu diyerek bunu milletin başardığını söyledi. Meydanda toplanan halka seslenen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstiklal Marşı’nın “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana va'dettigi günler Hakk'ın... Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın” kıtasını okuyarak sözlerine başladı. Başkan Şahin, “Ay yıldızlı bayrağın altında nasıl da güzel duruyorsun Gaziantep. 15 Temmuz, 3 yıl önce o kadar önemli bir gündü ki. 15 Temmuz gurur tarihimiz oldu, 15 Temmuz onur tarihimiz oldu, 15 Temmuz yeniden dirilişin, yeniden kurtuluşun, yeniden şahlanışın tarihi oldu. Bunu siz başardınız, Allah sizden razı olsun.  Bu dava insanlık tarihi kadar eski bir davadır. İyilerle kötülerin, yaşatanlarla öldürenlerin davasıdır. 1071'de Alparslan'ın davasıdır, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün davasıdır. Bu dava şehit başbakan Adnan Menderes'in davasıdır. Bu dava yola çıkarken ‘Kefenimizi giydik’ diyen Recep Tayyip Erdoğan'ın davasıdır. Bunu en iyi bilen Gazi şehirdir. Bunu en iyi Şahinbey'in torunları bilir. Değişen bir şey yok. 100 yıl önce bebeğin üzerindeki battaniyeyi alıp cepheye giden kurşunların üzerini örten Şerife bacı ve 100 yıl sonra 15 Temmuz’da ‘onların tankı tüfeği varsa benim yüreğim var’ diyen Kara Fatmalar, Nene Hatun var. Selam olsun helal olsun size. Bu coğrafyada güçlü olmak zorundayız. Bu güç sadece ekonomik, ticari ve sanayi gücü değil. Hepsi çok önemli. Ama hepsinden daha önemlisi sevginin gücüdür, kardeşliğin gücüdür,  bir olmanın gücüdür, beraber olmanın gücüdür, bu meydanın gücüdür. Biz kısık sesleriz, minarelerimizi ezansız bırakma Allah'ım. Bizi sensiz, sevgisiz,  susuz, havasız, vatansız bırakma Allah'ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdumu Müslüman’sız bırakma, Allah'ım!’” diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Mesele bayrak, memleket, vatan olunca gerisi teferruattır diyerek koşarak geldiniz, yine geldiniz hoş geldiniz” dedi.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ”Bugün huzur içerisinde bu topraklarda yaşamamıza vesile olan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum” diyerek bundan tam üç yıl önce 15 Temmuz’da Gazianteplilerle 15 Temmuz Demokrasi Meydanında olduklarını aktardı.

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise Türk milletinin böyle bir ihaneti 15 Temmuz’a kadar görmediğini dile getirerek milletin o gece cesaretiyle en güzel cevabı verdiğini söyledi.

Programda, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, şehitler için dua etti. Gaziantep’te yaşayan müzik öğretmeni Ceylan Bozoğlu Balcı, 15 Temmuz olaylarından etkilenerek yazdığı, 15 Temmuz Marşı’nı okudu.

Ünlü şarkıcı Mustafa Yıldızdoğan, seslendirdiği sevilen şarkılarıyla meydanı coşturdu. 15 Temmuz’un ülke ve millet için büyük bir önemi olduğunu vurgulayan Yıldızdoğan, Gaziantep yöresine ait olan “Bahçalarda Mor Meni” türküsünü yorumladı.

Payitaht Abdulhamid dizisinin Tahsin Paşa'sı Bahadır Yenişehirlioğlu söyleşisinde, 15 Temmuz’un, yıllarca milletin ve devletin altını kazıyarak karanlığa gömmek isteyenlere karşı verilen kararlı mücadele olduğunu vurguladı. Yenişehirlioğlu, o gün yaşananların 2’nci Abdülhamit’e karşı yapılanlarla aynı olduğunu sözlerine ekledi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen programla tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında millete, ihanete karşı birlik ruhu aşılayan ve manevi güç sağlayan sela sesi, saatler 00.13’ü gösterdiğinde yeniden camilerden yükseldi.

 


Mehmet Torun
16.07.2019


Yorum yap

Diğer Haberler