GEBELİKTE BEL AĞRISI

MMT Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Başak Öğüt Perktaş, gebelikte gerçekleşen bel ağrılarına dikkat çekerek vatandaşları bilgilendirdi.
GEBELİKTE BEL AĞRISI

MMT Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Başak Öğüt Perktaş, gebelikte gerçekleşen bel ağrılarına dikkat çekerek vatandaşları bilgilendirdi. Gebelerin yüzde 40-60 arasında bel ağrısı gözüktüğünü dile getiren Perktaş, bunlardan sadece yüzde 15 ile 20 kadarının günlük hayatı etkilediğini söyledi.

AĞRILAR 5. AYDAN SONRA GÖRÜLÜR

Gebelikteki bel ağrılarının büyük çoğunluğu 5’inci ve 7’nci aylarda görüldüğünü dile getiren MMT Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Başak Öğüt Perktaş, “Hamileliğin her aşamasında ağrılara neden olan farklı faktörler bulunmaktadır. Artmış bel çukurluğu, bel çevresindeki eklem bağlarında gebelik hormonlarına bağlı gevşeklik, uterusun ağırlığı, ağır bebekler, zayıf gövde kasları, damar baskıları, sinir baskıları vs. gibi birçok faktör gebelerde bel ve bacak ağrılarından sorumlu tutulmaktadır. Gebelikte bel ağrısına sebep olan önemli bir faktör, eklemleri bir arada tutan bağlardaki esneklik, uzama, dengesizlikler ve sakroiliak eklem zorlanmalarıdır. Bağlarda zayıflamanın sebebi, bebeğin büyümesine vücudun uyum sağlamasını ve doğum esnasında doğum yolunun genişlemesini kolaylaştıran relaksin hormonunun salgılanmasıdır. Bu hormon gebeliğin ilk üç ayında oldukça yüksek seviyededir. Bu hormonun etkisi ile bebekle pelvis uyumlu hale gelir. Bağ dokularını gevşetir. Sakroiliak eklemlerin ve simfizis pubisin esnemesini sağlar. Bu durumda bel ağrısı, simfizis pubis ağrısı, sakroiliak ağrı, kasık ağrıları ve bacaklara vuran ağrılar görülebilir” dedi.

FITIK RİSKİ ÇOK AZ

Gebelikte bel fıtığı gelişme riskinin çok fazla olmadığını söyleyen Dr. Perktaş, “Normalde bel ve bacak ağrısına sebep olmayacak fıtıklar gebelikten dolayı bel ağrısına sebep olabilir. Bunun temel sebebi ise karın kasları ile sırt kasları arasında normalde bir denge vardır. Gebelikte karın kasları uzayarak sırt kasları kısalır ve bu kasların arasındaki denge bozulur. Bu durum beldeki çukurluğun artmasına sebep olur. Gebelik süresince giderek artan beldeki çukurlaşma (lomber lordoz artışı) normalde ağrıya sebep olmayacak küçük fıtıkların bile sinirleri sıkıştırmasına ve ağrıya sebep olur” diye konuştu.

BEL AĞRILARININ KİLO İLE İLGİSİ YOK

Gebelikte görülen bel ağrılarının sanıldığı gibi kilo almayla çok fazla ilgisinin olmadığını belirten MMT Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Başak Öğüt Perktaş, sözlerini şöyle tamamladı; “Gebelerde bacak ağrısı sinir köklerine direkt baskıya veya yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişir. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu sinirlerdeki iskemi ye bağlı ağrılar da görülebilir. Gebeliğin son üç ayında ağırlaşmış uterusun atardamarlara ve toplardamarlara baskısı sonucu bacak ağrıları olabilir. Bu durumda dolaşım bozukluğu ile ilgili tetkikler istenmelidir. Uterusun üreterler üzerine baskı yapması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve asla ihmal edilmemelidir. Gebelikte görülen bel ağrılarının sanıldığı gibi kilo almayla çok ilgisi yoktur. Gebelikte en fazla kilo alımı son aylarda olur. Gebeliğin son ayında vücut ağırlığı yaklaşık yüzde 20 kadar artar, buna rağmen son iki ayda gebelerde görülen bel ağrısı şiddeti ve sıklığı azalır. Gebelik süresince görülen tüm bel ağrılarında istirahat çok önemlidir. Gebelerde ilaç kullanılması gerekirse mümkünse kısa süreli kullanılmalı ve dolaşımdan çabuk atılan analjezik ilaçlar tercih edilmelidir. Bu süreçte kas gevşeticiler tavsiye edilmez. Ani başlayan şiddetli bel ağrılarında ve uzayan ağrılarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir”dedi.


Haber Merkezi
24.05.2018

Yorum yap

Diğer Haberler