GTO ELE GEÇMİŞ!

Naksan Holding duruşmasında şok gelişmeler yaşandı. M.Durdu Yetkinşekerci, ifadesinde FETÖ imamı Mehmet Kocatürk ve ekibinin Ticaret Odası’nı ele geçirmek için plan yaptıklarını itiraf etti.
GTO ELE GEÇMİŞ!

Naksan Holding duruşmasında şok gelişmeler yaşandı. M.Durdu Yetkinşekerci, ifadesinde FETÖ imamı Mehmet Kocatürk ve ekibinin Ticaret Odası’nı ele geçirmek için plan yaptıklarını itiraf etti. Cahit Nakıboğlu’nun itirafçı olma talebi hakkında da, emniyet “Verdiği bilgiler örgütün dağılmasına fayda sağlamadı” yönünde rapor gönderdi.

 

Gaziantep'te FETÖ'nün "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu'nun  ve Taner Nakıboğlu’nun da aralarında bulunduğu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıklar, "Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından yargılanıyor.

 

CAHİT NAKIBOĞLU BİTKİN VE YORGUN

 

9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıkların yanı sıra, tanık olarak ifadeye çağrılan isimler hazır bulundu. Sürekli rahatsızlığı bulunan Cahit Nakıboğlu’nun yürümekte zorlandığı dikkat çekerken, bitkin hali gözlerden kaçmadı. Taner Nakıboğlu ise, ilk duruşmada olduğu gibi, ailesiyle iletişim kurmak için  sürekli arkasına baktı. Mahkeme, bir önceki duruşmada, hem Cahit Nakıboğlu, hem de Taner Nakıboğlu’nun talebi üzerine iddianamede ismi geçen isimleri tanık olarak dinlenmeye davet etmişti. Adı geçen kişiler, tanıklık yapmak için mahkemeye geldiler.

 

NAKIBOĞLU İÇİN EMNİYET RAPORU

 

Bir önceki duruşmada, mahkeme Cahit Nakıboğlu’nun etkin pişmanlıktan faydalanma yönündeki talebine karşılık olarak, emniyetten, verilen ifadelerin ne denli etkili olup olmadığı konusunda bilgi istemişti. Bu duruşmada, emniyetten gelen rapor okundu. Raporda, Nakıboğlu’nun önemli bilgiler verdiği ama, bu bilgilerin örgütün dağılmasına fayda sağlar nitelikte olmadığına vurgu yapıldı. Buna göre, Emniyet Müdürlüğü’nün söz konusu raporu şu oldu: Cahit Nakıboğlu’un ifadede adı geçen şahısların çoğunluğunun FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında soruşturmalarının olduğu, bu itibarla verilen bilgilerin örgüt bağlamında önemli bilgiler içerdiği, ancak bu bilgilerin 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sonrası gözaltına alınan ya da haklarında soruşturma açılıp tutuklu veya firar şahıslar olması nedeniyle Cahit Nakıboğlu’nun ifadesinin örgütün dağılması yönünde faydalı olduğu şeklinde bir değerlendirmenin yapılamayacağı kanaati hasıl olmuş ise de, asıl değerlendirmeyi adli yargılamayı yapan ve dava dosyasının tamamı hakkında bilgi sahibi olan mahkemece yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

 

İLK TANIK YETKİNŞEKERCİ OLDU

 

Mahkemede, ilk olarak M.Durdu Yetkinşekerci tanık olarak ifade verdi., Cahit Nakıboğlu’nun bir önceki duruşmada söylediği, “Ben 2012 yılında Mehmet Kocatürk’ü odamdan kovdum, bunun için şahitlerim var” demesinden sonra, M.Durdu Yetkinşekerci ve M.Ali Sağlamcılar’ın dinlenmelerini istemişti. Yetkinşekerci, ifadesinde söz konusu görüşmeyi hatırlamayadığını belirterek, “Ancak şunu söylemem gerek. Cahit Nakıboğlu benim 35 yıllık arkadaşım. Beraber, hem ailece, hem arkadaş ortamlarında Başpınar’da sürekli otururuz. Bir gün, Cahit Nakıboğlu’nun olmadığı bir ortamda, Mehmet Kocatürk yanımıza gelerek, “Naksan’a girişim yasaklandı. Nakıboğlu bana hakeretlerde bulundu, sinkaflı küfürler etti” dedi. Beni ilgilendirmez dedim, bozuldu gitti. Bu olay 2012 yılının kış aylarında, Mart veya Nisan ayında oldu. Cahit Nakıboğlu ile sürekli bir araya geldiğimizde de bu konuyu konuştuk. Nakıboğlu benim yanımda onlara küfür etti, Kocatürk’ü yanımdan kovdum dedi. Bunlar şerefsiz ifadesini kullandı. Niçin kovduğunu, niye kötü olduklarını bilmiyorum” dedi.

 

GTO’YU ELE GEÇİRMEK İSTEDİLER

 

Yetkinşekerci, Nakıboğlu’nun avukatının sorusu üzerine, Gaziantep Ticaret Odası seçimleri sürecinde yaşanan gelişmeleri de anlattı. Yetkinşekerci, “Ben o zman GTO Başkan yardımcısı idim. Mehmet Kocatürk ve ekibi, GTO’yu ele geçirmek için planlar yaptılar. Çalışmalarından haberim var. Mecliste ve odadaki güçlerini artırmak istiyonlardı. Ben o dönem, kendi grubumda seçimleri kaybettim. Kocatürk, GTO’ya hakim olmayı amaçlıyordu. Cahit Nakıboğlu, seçim sürecinde Kocatürk ile ters düştü. Cahit Nakıboğlu’nun da kaybetmesi için çalıştılar” diye konuştu.

 

ÜSTÜNE VAZİFE OLMAYAN İŞLERE KARIŞMA

 

İşadamı Mehmet Ali Sağlamcılar ise ifadesinde Mehmet Yetkinşekerci ile aynı şeyleri söylerken, Cahit Nakıboğlu'nun GTO seçimlerinde Mehmet Kocatürk'e karşı verdiği mücadeleden bilgisinin olmadığını ileri sürdü.  Sağlamcılar, ”6-7 yıl önce bir arkadaş evinde oturuyorduk. Yetkinşekerci de vardı. Mehmet Kocatürk geldi. Bize, Cahit Nakıboğlu beni kovdu" diye konuştu" dedi.  Mahkeme hakimi 'neden diye sormadınız mı" deyince Sağlamcılar 'hayır' cevabını verdi. Sağlamcılar, "Aradan bir kaç gün geçti. Cahit Nakıboğlu'na bunu sordum. Nakıboğlu, Mehmet Kocatürk için üstüne vazife olmayan işlere karışıyor dedi. Üstelemedik" diye konuştu.

 

UMREYE CEMAAT Mİ GÖTÜRDÜ?

 

İşadamı Hasan Gürkan Bayram’da, ifadesinde 2010 yılı Umre ziyareti ve Geneyik Köyü’ndeki arazilerin toplanma sürecini anlattı. Hasan Gürkan Bayram ifadesinde "Ben 2010 yılına kadar cemaat içerisinde bulundum. O tarihe kadar işadamları ile yapılan toplantılarda Cahit ve Taner Nakıboğlu'nu görmedim. 2010 yılında Eman Tur'un organizasyonu ile Umre'ye gittim. O ziyaretin organizasyonunu Cahit Nakıboğlu yapmadı ama onun himayesinde gerçekleşti. Umre ziyaretinde cemaatten olmayan işadamları da vardı. Geneyik bölgesinde arsa fiyatları 30-50 kuruş iken oradan arsa toplandığını duydum. Daha sonra Nakıboğlu oradan 5 TL’ye yer aldı. Antepia projesi ortaya çıkınca fiyatı 50 TL’ye çıktı. Oradaki rantı kim elde etti tapu kayıtlarına bakılırsa belli olur” dedi.

 

YEMEKLİ TOPLANTILAR YAPIYORDUK

 

İşadamı Necmettin Memiş ifadesinde, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilerin zaman zaman yemekli toplantılarda bir araya geldiğini söyledi. Memiş, kendisinin de bu toplantılara katıldığını belirterek, “Ben, Naksan’ın okullarında okudum, yurtlarında kaldım. Naksan Holding’in FETÖ şirketi olup olmadığını bilmiyorum ama, okul ve yurtlarında dolayı bağları olduğunu biliyordum” şeklinde konuştu.

 

1 MİLYON TL ZANLISI DURUŞMADA

 

Naksan’ın kısa bir süre önce çalınan 1 milyon TL nakit parası ile ilgili davada tutuklu bulunan İbrahim Küçük’te duruşmaya katıldı. Küçük, hakimin neden cezaevinde olduğu yönündeki sorusuna “Çetenin eline düştüm, para kaptırdım” dedi. Küçük, “22 yıl Naksan’da şoför olarak çalıştım. Maaşımın, resmi olan bölümünü banka üzerinden, kalanını elden alırdım” dedi.

 

ARA KARAR BUGÜN

 

Yaklaşık 8 saat süren mahkeme ertelendi. Duruşmanın bugünkü bölümünde, kalan 7 tanık dilenecek. Daha sonra ise, sanık avukatları ve sanıklara söz verilecek. Mahkemenin, duruşmaya gelmeyen tanıklar için yeniden çağrı yapması da bekleniyor. Mahkemenin ara kararında merakla beklenen bölüm ise, tutuklu sanıklar Cahit Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu için çıkacak karar olacak. Tutuksuz yargılanma talep eden her iki sanıkta, mahkeme heyetinin vereceği kararı bekliyor.


Mehmet Demir
20.02.2018

Yorum yap

Diğer Haberler