Hafta sonu lokanta ve restoranlar açık olacak mı? İşte sokağa çıkma yasağının detayları

Tüm yurtta uygulanacak sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle sokağa çıkma yasağı ile ilgili detayları paylaştı.
Hafta sonu lokanta ve restoranlar açık olacak mı?  İşte sokağa çıkma yasağının detayları

 Açıklamaya göre hafta sonu lokanta ve restoranlar 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sadece paket servise açık olacak... 

Sokağa çıkma yasağı hakkında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Hafta içi sokağa çıkma yasağı getirilirken, hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri ise değiştirildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için de toplu taşımada yeni düzenlemeler getirildi. Kabine toplantısında açıklanan kararların ardından vatandaşlar, hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ve ‘Bugün sokağa çıkma yasağı var mı’, 'hafta sonu yasak var mı' sorularının yanıtını araştırmaya başladı. Peki, yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımlanan İçişleri Bakanlığı yeni tedbirler genelgesine göre sokağa çıkma yasağı bugün var mı, saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? İşte, genelgeye göre sokağa çıkma yasağı saatleri, marketler, restoranlar ve berberler kapanacak mı, açık mı sorularının yanıtı…

İŞTE YASAĞIN TÜM DETAYLARI

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler;

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir. Gelinen aşamada son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya'da ve özellikle Avrupa'da hızlı bir artış yaşandığı ve Ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü kamuoyunun malumudur. Bu çerçevede 30.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda;

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00'de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İlk uygulama olarak 04.12.2020 Cuma günü saat 21.00'de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama aynı şekilde devam edecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.0017.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu işyerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.0020.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir.


Haber Merkezi
1.12.2020


Yorum yap

Diğer Haberler