Hakim, Afganistan’daki Taliban Yönetimini Örnek Alıyor!

BU ZİHNİYETTE BİRSİNİN HAKİMLİĞİ TARAFLI OLACAKTIR!
Hakim, Afganistan’daki  Taliban Yönetimini Örnek Alıyor!

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Kartal Adliyesinde erkek bir hakimle kadın bir avukat arasında yaşanan “mini etek” tartışmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yılmazka, “Kartal Anadolu Adliyesi, 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir duruşmada erkek hâkimin, kadın avukatın mini eteğiyle ilgili müdahalesinin insan hak ve özgürlüklerine, anayasamıza, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerine aykırı olduğu gibi toplum nezdinde ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından da kabul edilebilir bir durum olmadığını” dile getirdi.

“Bu hâkimin daha öncede karıştığı bir olaydan ötür ceza almaması, bugün gelinen sürece de zemin oluşturmuştur” diyen Yılmazkaya; “Hakimlik mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bu olayın mesleklerini laikiyle yerine getiren yargı mensuplarının da üzüntüyle karşıladığı bir durum olduğu, böyle hakimlerin biran önce meslekten uzaklaştırılması gerektiği yargı camiasının da ortak kanaattir.”

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan CHP’li Yılmazkaya şu ifadelere yer verdi;

“Adliyelerde hukukun ve adaletin dağıtılması gerekirken hakimlerin, laik ve demokratik bir ülke olan Türkiye Cumhuriyetinde kadınların kılık kıyafetine karışması adeta Afganistan’daki Taliban yönetimini örnek alamsı, toplumda ülke nereye gidiyor sorularını gündeme getirmektedir.

Kartal Anadolu Adliyesi, 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir duruşmaya erkek hâkimin, kadın avukatın mini eteğini teşhir ederek yargılama yaptığı işi bırakarak, avukatın kılığı kıyafetini sorgulaması insan hak ve özgürlüklerine, anayasamıza, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerine aykırı olduğu gibi vatandaşlarımız nezdinde ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından da kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu zihniyette birsinin hakimliğinin taraflı olacağı yaşanan olayla birlikte ülke kamuoyunca da net bir şekilde görülmüştür.

Adalet Bakanlığının ve HSK’nın yetkisini kötüye kullanan ve daha öncede farklı bir olaya karışan bu hakimle ilgili adalete yakışır bir karar vermesi zaruri hale gelmiştir.

Bu hâkimin daha önce Balıkesir’de bir avukata kürsüden hakaret edip onu darp etmesi ve herhangi bir ceza almaması bugün gelinen sürece de zemin oluşturduğu anlaşılmaktadır.

Hakimlik mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bu olayın mesleklerini laikiyle yerine getiren yargı mensupları tarafından da üzüntüyle karşılanan bir durum olduğu, böyle hakimlerin biran önce meslekten uzaklaştırılması gerektiği yargı camiasının da ortak kanaattir.” BÜLTEN


Haber Merkezi
30.05.2019


Yorum yap

Diğer Haberler