HAKLI GURURUMUZ

Gazilik' unvanının verilişinin 98'inci yıl dönümü törenle kutlandı
HAKLI GURURUMUZ

Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 98’nci yıldönümü kutlamaları kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Yağmur altında yapılan törene Gaziantepliler yoğun ilgi gösterdi. Türk Bayrağı’na protokol tarafından Gazilik Nişanı toka edildi. Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen yol koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi.  Vali Gül, Gaziantep savunmasının ikinci bir Çanakkale olduğunu söyleyerek Gaziantep’in Gazi unvanını sonuna kadar hak ettiğini dile getirdi.

Gaziantep'e 'Gazilik' unvanının verilişinin 98'inci yıl dönümü törenle kutlandı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Atatürk anıtına çelenk konulması, Türk bayrağına İstiklal Madalyasının toka edilmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende hitaplarını gerçekleştiren Vali Gül, Gaziantep savunmasının ikinci bir Çanakkale olduğunu söyleyerek Gaziantep’in Gazi unvanını sonuna kadar hak ettiğini dile getirdi.

GAZİLİK UNVANINI HAK EDEN BAŞKA BİR ŞEHİR YOK

Gazilik unvanını dünyada bu kadar hak eden başka bir şehrin olmadığını kaydeden Vali Gül, “Gaziantep, Antep savunmasında nüfusunun yaklaşık olarak yüzde yirmisini şehit veren ve kalanlarının da gazi olduğu, bu gaziliğinin de TBMM tarafından ispatlandığı bir şehir. Gazi’lik gibi mukaddes bir sıfatı bir asırdır gururla ve layıkıyla taşıyan Gazi şehrimiz bunun hakkını her alanda gösterdiği başarılarla bugüne kadar taşımış ve bundan sonra da iftiharla taşıyarak kahramanlıkları, üretkenlikleri ve çalışkanlıklarıyla her alanda öncü ve örnek bir şehir olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Antep Savunmasını destanlaştıran 6317 şehidimizi ve vatanı uğruna canlarını vermekten kaçınmayan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, şehrimize bu unvanı veren TBMM’nin kıymetli üyelerini rahmet ve minnetle anıyor tüm hemşehrilerimin Gazi’lik Günü’nü kutluyorum” dedi.

UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisinde Gazi Şehre, Ayıntab-ı Gazi diye özel bir oturum yapıldığını hatırlatarak, “İşte bu ecdadın, bu tarihin temsilcileri olarak onur ve şeref duyuyoruz. Gazilik cesaret ister, kahramanlık ister, kahramanlık ise ölmek ve geri dönmemek ister” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisinde Gazi Şehre, Ayıntab-ı Gazi diye özel bir oturum yapılıyor. İşte bu ecdadın bu tarihin temsilcileri olarak onur ve şeref duyuyoruz. Gazilik cesaret ister, kahramanlık ister. Kahramanlık ise ölmek ve geri dönmemek ister. O yüzden bizim aldığımız bu güç 15 Temmuz’da Demokrasi Meydanı’nda yeniden kendini göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal’in söylemiş olduğu ‘dahili ve harici düşmanların olduğunu’ bu millet o gece görmüş, 1921’deki ruhla türküyle, kürdüyle, alevisiyle, sunnisiyle, genciyle, yaşlısıyla hep birlikte tek bayrak tek vatan tek millet tek devlet için Demokrasi Meydanı’nda el ele vermiş ve yeniden tüm dünyaya, ‘1921 i unutmadık biz geçmişimizi unutmadık. Biz sizin oyunlarınızı tuzaklarınızı boza boza yürüyeceğiz’ dedik. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak gençlere ‘bastığın toprakları toprak diye geçme tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı’ diyerek Dünya’nın ve Türkiye’nin en güzel panoramik müzesini tamamlıyoruz. Kültür AŞ’nin yapmış olduğu özel yayınlarla iki gazinin buluşmasını belgeselleştirdik. Bu ülkenin kadın şehitleri için Boyacı Camii de özel anıt yaptık. Evladının üzerindeki battaniyeyi kaldırıp cephaneyi örten, eşine cephane taşıyan kadınları asla unutmadık. Nene Hatun’un temsilcileriyiz. Kara Fatma’nın, Şehitkamil’in, Şahinbey’in temsilcileriyiz. Unutmayacağız unutturmayacağız” dedi.

Tören Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen yol koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. MEHMET TORUN

 

 


Mehmet Torun
9.02.2019


Yorum yap

Diğer Haberler