Hani çözüm nerede?

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Şehitkamil Belediye Başkanlığı’na aday olan Bekir Öztekin PUSULA’yı ziyaret etti
Hani çözüm nerede?

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Şehitkamil Belediye Başkanlığı’na aday olan Bekir Öztekin PUSULA’yı ziyaret etti. Ekonomiden, siyasete çarpıcı açıklamalarda bulunan Öztekin, “Gaziantep, cazibesini kaybetti” dedi. Kentte sorunları arttığı kaydeden Öztekin, “Hani çözüm nerede?” diye sordu.

Geçmiş dönemlerde AK Parti’de siyaset yapan daha sonra İYİ Parti’ye katılan Bekir Öztekin PUSULA’yı ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 31 Mart 2019 seçimlerinde İYİ Parti’den Şehitkamil Belediye Başkanlığı’na aday olan Öztekin, insanların ekonomi ve ahlaki değerlerin bozulmasından, siyasetin kirliliğinden dolayı bir arayış içerisinde olduğunu savundu.

SİYASETTE CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR

Son günlerde ülke gündeminden düşmeyen yeni parti iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztekin, “Türkiye’de siyaset sükûnet içerisinde. Ciddi çalışmalar var.  Yeni oluşumla ilgili çalışmalar var. İttifaklar ile ilgili çalışmalar var. Türkiye’de siyaset ciddi manada gözükmüyor ama İstanbul ve Ankara’da ciddi bir kaynama var. İnsanlar ekonomi ve ahlaki değerlerin bozulmasından, siyasetin kirliliğinden dolayı bir arayış içerisindeler.  Şu anda esnaf, tüccar, manav şikâyetçi. Ekonomik ve daha birçok konuda dibe vurduğumuzdan olayı insanlar arayış içerisine girmiş durumdalar” diye konuştu.

EKONOMİ VE SİYASET TIKANDI

Türkiye’nin 2000 yılında yaşadığı ekonomik ve siyasi sıkıntıların günümüzde de yaşandığını kaydeden Öztekin, şöyle konuştu: “Yıllarca siyaset yapan kişiler dışarıda kalmış durumda. Yola çıkmış, yola çıkmış insanlar tarafından terk edilmiş. Bu insanlar evinde oturmazlar, memleketin yönetiminde söz sahibi olmak istiyorlar. Bundan dolayı siyaset kaynıyor. Üç, beş ay içerisinde siyasette yeni oluşumlar olma ihtimali çok yüksektir. Bu konuda ciddi çalışmalar var. Bunun gerekliliğine inanıyoruz. 2000’li yıllarda Türkiye nasıl ekonomik ve siyasi yönden tıkandıysa şimdide Türkiye ekonomik ve siyasi yönden tıkanmış durumda. Türkiye yeniden Ortadoğu, Avrupa konumunda yeniden gün yüzüne çıkıp, ayağa kalma ihtiyacı hissediyorsa yeni bir çalışmanın yenir bir ufkun meydana gelmesine gerekli olduğunu düşünüyorum.”

GAZİANTEP CAZİBESİNİ KAYBETTİ

Öztekin, Gaziantep’in eski cazibesini de kaybettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Gaziantep daha önce cazibe merkeziydi. Herkesin yaşamak istediği bir şehir halindeydi fakat şimdi yaşanılabilir bir memleket olmaktan çıktı. Cazibesini kaybetti. Memleketin büyük bir bölümü ekonomik sıkıntı çekiyorlar. Biz hep şunu söyledik bu millet her şeyi affeder ama adam yerine konulmayı affetmez. Siz bu millete tepeden bakar adam yerine koymazsanız onu bunu ayırırsanız ayrıma tabi tutarsanız biz bu memleketi ayakta tutamayız.”

DİNİ KULLANIP İÇİNİ BOŞALTTIK

Öztekin, açıklamaları şu sözlerle sürdürdü: “Herkes bir şeyinden dolayı rehin alınmış durumda. Bırakın bunu herkes hür iradesini ortaya koysun. Dini kullanıp içini boşalttık. Din Allah’ın dini din alimlerini bu memlekette bir papaz kadar kıymeti yoktur. Üç beş sermayeden başka bir şey yok. Biz bu sermayeyi Antep savunmasında da gördük. Bu sermaye sahiplerinin her biri bir yere kaçtı. Bugün bu memleket düşmanla karşı karşıya kalsa bu sermayeler buradan kaçar. Düşmanın karşısında yine biz oluruz. Bu garibanlar olur.

MİLLET SU FATURASINI ÖDEYEMİYOR

Millet su faturasını ödeyemiyor. Elektrik faturalarında millet özelleştirmeden önce daha rahattı. Bizi idare edenlerin elektrik, su, doğalgaz faturalarında haberleri yok. Bundan haberi olmayan adam bu memlekete derman olamaz. Vatandaşın gibi yaşayacaksın. Bu millet bugünkü idarecileri yıllardır sırtında taşıdı. Ama bakın İstanbul’um gördük. Seksen bir ili oraya yığdınız. Devletin milletin, hükûmetin, belediyelerin bütün imkânlarını seferber ettiniz. Adam büyük bir farkla kazandı. Biz bu milleti küçümsediniz.”

SİYASETTE VE EKONOMİDE BİR BOŞLUK VAR

Siyasi ve ekonomik olarak bir boşluk olduğunu kaydeden Öztekin, şöyle konuştu: “Siyasilerin bu millete layık bir şekilde bu arenada boy gösterdikleri kanaatini düşünmüyorum. Sağlık, ekonomik, işsizlik, Suriyeli problemi var. Hani nerde çözüm? Önemli olan konuşmak değil, önemli olan çözüm getirmektir. Söz verdin mi? Sözünü yerine getirmektir.   Ben şunu diyorum. Dini kullanmayın, Siyaset millete tepeden bakıp, onu sömürmek değildir. Siyaset hizmetkarlıktır. Hizmetkarlık için geliyorsan gel. Rant için, makam mevki için geliyorsan gelme. Dinin içini, ekonominin, ahlakın, siyasetin içini boşalttınız. Birileri bu duruma dur diyecektir. Memlekette hem siyasi hem de ekonomik olarak bir boşluk var. Bu memleketi seven sahip çıkacak insanlarımız ortaya çıkacaktır.

 


Mehmet Torun
1.08.2019


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler