Hastanelere PCR ayarı

Özel hastanelerde yaşanan Koronavirüs Tedavisi ve PCR testlerine ilişkin tartışmalara son noktayı Gaziantep Valisi Davut Gül koydu
Hastanelere PCR ayarı

Özel hastanelerde yaşanan Koronavirüs Tedavisi ve PCR testlerine ilişkin tartışmalara son noktayı Gaziantep Valisi Davut Gül koydu. Her gün vatandaşlardan gelen onlarca şikayet üzerine harekete geçen Vali Gül, Özel Hastane yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Gül, özel hastanelerde PCR testinin hastalara ücretsiz, isteğe bağlı yapılanlarda ise azami 250 TL alınacağını duyurdu.

Koronavirüs Salgını ile birlikte kamu ve özel hastaneler, doldu taştı. Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de artan vaka sayıları ile birlikte hastanelere yapılan başvurular arttı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalara göre kent genelinde bulunan yoğun bakım servislerinin yüzde 73’ü doldu.

ÖZEL HASTANE YETKİLLERİYLE TOPLANTI

Vali Gül, toplantının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, özel hastanelerin yöneticileriyle fiyat politikası başta olmak üzere pandemiyi değerlendirdiklerini kaydetti. Gül, özel hastanelerde PCR testinin hastalara ücretsiz, isteğe bağlı yapılanlarda ise azami 250 TL alınacağını duyurdu. Gül, paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Özel hastanelerin yöneticileriyle fiyat politikası başta olmak üzere Pandemiyi değerlendirdik Covid-19 Tedavisinde ilave ücret alınmayacak. Farklı tedavi yapıldığında mutlaka faturalandırılacak. Hastaların PCR testi ücretsiz,isteğe bağlı yapılanlarda ise azami 250 TL alınacaktır”

PCR TESTLERİNDEN AZAMİ 250 TL ÜCRET ALINACAK

Özel hastanelerde yaşanan Koronavirüs Tedavisi ve PCR testlerine ilişkin tartışmalara son noktayı Gaziantep Valisi Davut Gül koydu. Her gün vatandaşlardan gelen onlarca şikayet üzerine harekete geçen Vali Gül, Özel Hastane yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Vali Gül, Covid-19 tedavisinde ilave ücret alınmayacağını, farklı tedavilerin faturalandırılacağını ve isteğe bağlı PCR testlerinden azami 250 TL ücret alınacağını duyurdu.

KAMU VE ÖZEL HASTANELER, DOLDU TAŞTI

Koronavirüs Salgını ile birlikte kamu ve özel hastaneler, doldu taştı. Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de artan vaka sayıları ile birlikte hastanelere yapılan başvurular arttı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalara göre kent genelinde bulunan yoğun bakım servislerinin yüzde 73’ü doldu. Söz konusu durum ile birlikte özel hastanelerde Koronavirüs tedavisi gören hastalardan, yüksek tedavi ücretleri alındığına dair iddialar gündeme gelmişti.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Sosyal medya hesapları üzerinden özel hastanelerde Koronavirüs tedavisi gören hastalardan yüksek bedeller istendiği iddiasında bulunan vatandaşlar,  günlük yatış bedellerinin 500 ila 1500 TL arasında değiştiğini ifade ettiler. Kimi özel hastanelerde ise Koronavirüs testi yaptırmak isteyen vatandaşlardan 500 TL’den başlayan ücretler talep edildiği öne sürülmüştü.

VALİ GÜL’DEN VATANDAŞLARA UYARI

Sosyal medya hesabı üzerinden iddialara ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, vatandaşları hastanelere fazla ödeme yapmamaları konusunda uyararak, “Covid-19 hastalarının özel hastanelerde tedavileri için devletimiz kişi başı günlük 713-1761 TL arasında ücret ödemektedir. İlaçlar da ücretsiz verilmektedir. Özel hastanede tarama amaçlı test yapmak istemeniz durumunda ödeyeceğiniz azami ücret 250 TL. Lütfen fazla ödeme yapmayın” ifadelerini kullanmıştı.

“İLAVE ÜCRET ALINMAYACAK”

Vatandaşlardan gelen onlarca şikayet üzerine harekete geçen Gaziantep Valisi Davut Gül, Özel Hastane yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Vali Gül, “Özel hastanelerin yöneticileriyle fiyat politikası başta olmak üzere Pandemiyi değerlendirdik. Covid-19 Tedavisinde ilave ücret alınmayacak, farklı tedavi yapıldığında mutlaka faturalandırılacak. Hastaların PCR testi ücretsiz, isteğe bağlı yapılanlarda ise azami 250 TL alınacak” ifadelerini kullandı.

 


Mehmet Torun
1.12.2020

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler