HAVALİMANI MAĞDURUYUZ

HAVALİMANI  MAĞDURUYUZ

Yaşanan uçak seferleri gecikmesi ve iptalleri Kaplan’ı çileden çıkardı 

Bulunduğu konum nedeniyle hava koşullarından dolayı sık sık sorun yaşayan Gaziantep Havalimanı vatandaşı bıktırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, yaşanan gecikme ve iptallere sitem ederek, “Gaziantepli İhracatçılar ve müşterilerimiz mağduriyet yaşıyoruz. Bu sorun bir an önce çözülmeli” dedi.

Gaziantep Havalimanı'nda her sene yaşanan uçak seferleri iptalleri, kış ayı gelmeden kendini göstermeye başladı. PUSULA geçen hafta İptallerin ana nedeni sis olarak gösterilse de gerçeğin öyle olmadığı asıl sorunun meteorolojik tahminlerinin havalimanının uzağından yapılmasından kaynaklandığını yazmıştı.

2 gündür Gaziantep Havalimanı'nda yaşanan gecikmeler ve iptaller iş adamları başta olmak  üzere vatandaşları çileden çıkardı. Kaplan Kardeşler Halı Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, yaşanan aksaklıklar nedeniyle sosyal medya hesabında sitemde bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan ve açıklamasına Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle’yi etiketleyen Kaplan, yetkililerden yardım beklediklerini duyurdu.

Kaplan, sosyal medyadan şu paylaşımda bulundu: “ Kış mevsiminin gelmesi ile Gaziantep Havaalanı’nda yaşanan uçuş iptalleri veya gecikmelerden biz Gaziantepli ihracatçılar ve müşterilerimiz mağduriyet yaşıyoruz.  Saygı değer devlet büyüklerimize bu mağduriyetimizi arz ederim” dedi.

GAZİANTEP'TE YOĞUN SİS ETKİLİ OLDU

Gaziantep’te  sabah erken saatlerinde sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 40 metreye kadar düştü. Kentte, hava sıcaklığı da 10 derece ölçüldü. Trafik ekipleri, sürücüleri takip mesafesini korumaları ve hız yapmamaları konusunda uyardı. Görüş mesafesinin yer yer 20 metreye kadar düştüğü bölgelerde karayolu'nu kullanan sürücüler, araç farlarını yakarak yola devam edebildi.

HER YIL AYNI SORUN YAŞANIYOR

Gaziantep’te birkaç gündür etkisini devam ettiren yoğun sis nedeniyle hem kara hem de hava ulaşımı olumsuz etkileniyor. Gaziantep Havalimanı'nda görüş mesafesinin 300 metrenin altına düşmesi nedeniyle birkaç gündür çok sayıda uçak seferi iptal ediliyor. Gaziantep’ten uçağa binecek olan yolcuların çoğu Adana Havalimanı’na yönlendirilirken, bazı yolcular da çevre illerde bulunan diğer havalimanlarını kullandı. Uçak seferlerinin iptal olduğunu bilmeyen vatandaşlar da uçağa binmek üzere geldikleri havalimanında büyük bir sürprizle karşılaştı. Valizlerini alan yolcular tekrar evlerine döndü.

SORUN BELLİ ÇÖZÜM YOK

Gaziantep Havalimanı her geçen gün artan uçak ve yolcu trafiği ile bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Yenilenen pist ve hizmet binası ile kapasitesini artıran Gaziantep Havalimanı her yıl yaşadığı soruna bir türlü çözüm üretilemiyor. Gaziantep’te seferlerin iptal olmasının ana sebebi sis olarak gösterilirken, meteorolojik tahminlerinin havalimanının uzağından yapılmasının sağlıksız sonuçlar alınmasına neden olduğu öğrenildi. Mehmet Torun

 

 


Haber Merkezi
5.12.2018

Yorum yap

Diğer Haberler