“Hayırsız evlat”

Vali Yerlikaya o gece yaşananları anlattı
“Hayırsız evlat”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik günü etkinlikleri kapsamında konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, o gece yaşanan olayları anlattı.

Vali Yerlikaya, “Bundan tam bir yıl önce bu gece bin yıllık tarihimizde görmediğimiz bir ihanetle imtihan edildik. Allah bizi böyle bir ihanet gecesinde sınadı, imtihan etti. 50 yıl boyunca evlatlarımızı alnı secdeye varsın diye aldılar. Zekatlarımızı, sadakalarımızı, filtremizi aldılar. Anadolu evlatlarını aldılar. ‘Onları hayırlı evlat yetiştireceğiz’ diye verildi. Ne oldu? Onlardan hainler çıktı. Devletin sizin milletin bizim mallarımızdan oluşan tanklarımızı, uçaklarımızı, tüfeklerimizi o hain evlatlar bize sıktılar. 250 şehit verdik. O gece hiç şaşırmadık. Onlar hainliklerini yaptılar, bin yılda görmediğimiz ihaneti yaptılar. Tüm Türkiye’de Gazişehrimizde ilk selalar bizim Ulu Camiden verilerek tüm ülkeye selalar verildi.  15 Temmuz Demokrasi Meydanı ismini verdiğimiz bu meydanda onlara ‘Durun hainler’ dedik” dedi.

 

Burası Gazişehir…

 

15 Temmuz gecesinde o dönem 5. Zırhlı Tugayından başında olan hain komutan ile yaşanılanları anlatan Vali Yerlikaya, “Bizim şehrimizde de 5. Zırhlı Tugayından başında o hainlerden bir hayırsız evlat vardı. Bu meydanda 300 bin kardeşimiz selalarla, iman kuvvetiyle buraya gelince telefondan kendisine şunu söyledim. Burası Gazişehir. Diğer şehirlere benzemez. Bunlar 100 yıl önce dünyanın 4. Ordusuna bir kasaba 11 ay direndiler. Tanktan korkmazlar, tüfekten korkmazlar. Şahinbey’in, Şehitkamil’in torunları çıkabiliyorsan oradan çık dedim.

 

Sabah ezanında yeni bir ufuk doğdu

 

Gazişehrin evlatları aynı sizler gibi gazi evladına hizmet eden arkadaşlarımız yarenlerimizde vardı o gece. Askerimizin içinde peygamber ocağı bu ocak ben milletime kurşun sıkmam diyen Allah’tan korkan iman ehli arkadaşlarımızda vardı. Onlardan biri aramızda misafirimiz, Şeref Albayımızdır, Emniyet Müdürümüz Erhan Gülveren’dir, korucularımızdır. Askerimiz ve polislerimizdir. Allah’ın izniyle sizler ve onlarla birlikte birbirimize sımsıkı sarılarak gecemiz kabusla başladı. Ulu Cami’de sabah ezanları okunurken üzerimize yeni bir ufak doğdu. Onları sizin hayırdualarınız ile yaptık” dedi.

 

Türk ordusu başardı

 

Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ise hiçbir ulusun ordusunun darbe girişiminde 40 gün sonra silkelenip hareket yapamayacağını, bunu Türk ordusunun yaptığını söyledi.

Türk ordusunun çok büyük bir ordu olduğunu vurgulayan Ekiyor, “Hiçbir şey onun gücünü elinden alamaz. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu darbe girişiminde 40 gün sonra Suriye’ye meşru müdafaa hakkı kapsamında girmiş ve önce Cerablus’u en son El Bab’ı ele geçirmiştir. Başka bir ulusun ordusu 40 gün sonra silkelenip böyle bir hareketi yapamaz. Herkes, bütün dünyanın gelişmiş orduları bizi hayretle izliyor” dedi. 


Talip Öztürk
16.07.2017

Yorum yap

Diğer Haberler