İKİSİ DE YANDI

Yargıtay, Bank Asya konusunda çok önemli bir karar verdi.
İKİSİ DE YANDI

Yargıtay, Bank Asya konusunda çok önemli bir karar verdi. Buna göre, 15 Ocak 2014'te FETÖ elebaşının "para yatırım" talimatının ardından para yatıranlar için, başka hiç hiç bir delile gerek kalmaksızın FETÖ üyeliği suçuna karar verdi. GAÜN Rektörü Ali Gür'ün eşi Mehtap Yılmaz'ın 2015'e kadar aktif olan Bank Asya hesabı ortaya çıkarken, Eyüp Bartık'da 500 bin TL para yatırmaktan yargılanıyor.

 

 

 

Yargıtay, 17/25 Aralık yargı darbesi sonrası Bank Asya’ya para yatırmanın tek başına FETÖ üyeliği suçu olduğuna karar verdi. FETÖ elebaşının “Para yatırın” talimatı verdiği 15 Ocak 2014 milat alındı. Bu karar Gaziantep'te iki ismi özellikle ilgilendiriyor. GTO eski Başkanı Eyüp Bartık ile GAÜN Rektörü Ali Gür'ün eşi Mehtap Yılmaz'ın Bank Asya hesapları ortaya çıkmıştı.

 

TEK BAŞINA YETERLİ

 

Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, Bank Asya'ya terör örgütü elebaşının talimatından sonra para yatıran ve "Paramı bu bankaya faizsiz olduğu için yatırdım" gibi sözlerle kendilerini gizlemeye çalışan FETÖ'cülerin "kamuflaj"ını indirdi. Darbe ve diğer terör davalarında yargılanan sanıkları açığa düşürecek karar İzmir'den gelen ve öğretmenken örgüt ile bağlantısı nedeniyle atılan Ufuk Keskin'in dosyasının temyiz incelemesi sırasında alındı. Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten çıkarılan Keskin, 17/25 Aralık sürecinden sonra eşinin Bank Asya'daki hesabına 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde iki kez para yatırdı. Bir devlet ilkokulunda öğretmenlik yapan Keskin, FETÖ'nün dershanelerine gitmemiş, evlerinde kalmamış ve toplantılarına katıldığı tespit edilememişti. Keskin, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında "O dönemde Bank Asya'ya para yatırmak suç değildi" diyerek beraatini istedi. Mahkeme Keskin'in diğer terör örgütü mensupları gibi örgüt üyeliğinden cezalandırılmasına hükmetti. 

 

PARA YATIRAN ÖRGÜT ÜYESİ

 

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi sanığın doğrudan örgüt üyeliği tespit edilemese de terör örgütüne, örgüt liderinin çağrısı sonrasında para yatırmasından dolayı "örgüte yardım" suçundan örgüt üyesi gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Bank Asya'nın o dönem devlet kontrolünde olduğu tezimin çürütüldüğü kararda "Her ne surette olursa olsun örgütün hareketlerini kolaylaştıran ve yaşantısını sürdürmeye yönelik eylemler yardım kapsamında görülebilir. Yardım teşkil eden hareketin başlı başına suç teşkil etmesi gerekmez. Yardım teşkil eden faaliyetlerde devamlılık, çeşitlilik veya yoğunluk var ise sanığın hukuki durumunun örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilmesi gerekebilir" denildi.

 

FETÖ ELEBAŞININ TALİMATINDAN SONRA

 

Sanığın parayı eşinin adına var olan hesaba 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde yatırımı olması dikkate alınan kararda, sanık her ne kadar örgütün okullarından birinde öğretmenlik yapmıyor ve ByLock kullanmıyor olsa da bu tarihlerde örgüt liderinin talimatıyla para yatırmış olmasının terör örgütüne yardım suçu olduğu ifade edildi. Böylelikle kararda, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "Bank Asya'ya para yatırın" talimatının kamuoyunda paylaşılmaya başlandığı 15 Ocak 2014 tarihi milat olarak alınmış oldu. Kararda, FETÖ'cülerin "O dönem bu yapı terör örgütü değildi, bu yönde kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmuyordu" savunmalarına karşı, süreç içinde örgütün gerçek yüzünün ortaya konulduğu operasyonların başladığı, üst düzey yetkililerce "Paralel Yapı" ve "terör örgütü" tespitlerinin açıklandığı, MGK'nın da aynı değerlendirmeleri paylaştığı kaydedildi.

 

BARTIK 500 BİN TL YATIRMIŞTI

 

Yargıtay'ın Bank Asya hesabı olmayı ve para yatırmayı tek başına FETÖ üyeliği için yeterli bulması, Gaziantep'te iki ismi özellikle ilgilendiriyor. Gaziantep Ticaret Odası eski Başkanı Eyüp Bartık, 29 Ocak 2014 tarihinde Bank Asya hesabına 500 bin TL para yatırmıştı. FETÖ elebaşının talimatından sonra GTO'un parasını Bank Asya'ya yatıran Bartık, bu nedenle başkanlıktan istifa etmek zorunda kalmıştı. Ağır Ceza Mahkemesi'nde halen yargılanması devam eden Bartık'ın, Yargıtay'ın son kararı ile FETÖ üyeliği neredeyse kesinleşti.

 

GÜR'ÜN EŞİNİN HESABI 2015'E KADAR AKTİF

 

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün gazeteci yazar eşi Mehtap Yılmaz'ın da Bank Asya'da hesabı olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Mehtap Yılmaz'ın 2012 yılında açılıp, 2015 yılına kadar aktif olarak kullanılan hesabının belgesini paylaşmıştı. Yılmaz'ın, FETÖ elebaşının talimatından sonra TL, Dolar ve EURO cinsinden bulunan üç ayrı Bank Asya hesabını aktif olarak kullandığı dikkat çekiyor.


Mehmet Demir
11.02.2018

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler