İntikam ihracı mı?

Yeni KHK ile kamudan çok sayıda isim ihraç edilirken, ihraçlar arasında en dikkat çekici olanı yine Gaziantep Üniversitesi'nden geldi.
İntikam ihracı mı?
Yeni KHK ile kamudan çok sayıda isim ihraç edilirken, ihraçlar arasında en dikkat çekici olanı yine Gaziantep Üniversitesi'nden geldi. Rektör Ali Gür hakkında 4 kez YÖK'e şikayette bulunan ve 4'ü de kabul edilip Ali Gür hakkında soruşturma açılmasına neden olan Prof. Dr. Cengiz Toraman ihraç edildi. Bir diğer dikkat çekici ihraç ise İstihbarat eski Müdürü Oğuzhan Sarıbay oldu. 
 
OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname çıkartıldı. iki yeni KHK ile hem ihraç ve iadeler gerçekleşti, hem de yeni düzenlemeler getirildi.
 
Gaziantep'te ihraç rüzgarı
 
Edinilen bilgiye göre, Gaziantep'te çok sayıda devlet memuru yeni KHK kapsamında kamudan ihraç edildi. Gaziantep'te en fazla ihraç Milli Eğitim Müdürlüğü'nde gerçekleşirken, Diyanet işleri Başkanlığında da önemli ihraçlar gerçekleşti. Gaziantep'te diğer ihraçlar ise Gaziantep Üniversitesi, Adalet Bakanlığı, Jandarma, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleşti.
 
Cengiz Toraman şoku
 
Gaziantep'teki ihraçlar arasında en dikkat çekici olanı Prof. Dr. Cengiz Toraman oldu. Daha önce Rektör Ali Gür tarafından açığa alınan Toraman, yeni KHK ile kamudan ihraç edildi. Cengiz Toraman'ın ihraç nedeninin 2014 yılında Gaziantep Üniversitesi ile kapatılan Zirve Üniversitesi arasında ortak gerçekleşen bir projede yer alması olduğu belirtiliyor. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun tarafından projede görevlendirilen Cengiz Toraman, Zirve Üniversitesi'nde ders vermişti. 
 
Takipsizlik aldı...
 
Cengiz Toraman, aynı zamanda Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya tarafından Uğur İnşaat'a kayyum olarak atanmıştı. Toraman aynı tarihlerde açığa alınma şokunu yaşadı. Toraman, kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nda yürütülen soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasının ardından, Yüksek Öğretim Kurumu'na Ali Gür hakkında 4 kez başvuru yaptı.
 
YÖK Gür'e soruşturma açtı
 
Cengiz Toraman'ın YÖK'e yaptığı 4 ayrı başvuru, YÖK tarafından dikkate değer bulundu ve Ali Gür hakkında 4 ayrı soruşturma açıldı. Gür'ün, açılan soruşturmalara çok sinirlendiği öğrenildi. Cengiz Toraman, son KHK ile kamudan ihraç edildi. Ali Gür ile arasında YÖK soruşturmaları başta olmak üzere bir çok sorun bulunan Toraman'ın ihracı, akıllara "Gür intikam mı alıyor" sorusunu getirdi.
 
Oğuzhan Sarıbay da ihraç edildi
 
Gaziantep'te dikkat çeken bir başka ihraç ise Gaziantep Emniyet Müdürlüğü İstihbarat eski Şube Müdürü Oğuzhan Sarıbay oldu. 4. Sınıf Emniyet Müdürü Sarıbay kamudan ihraç edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gaziantep istihbarat Şube Müdürlüğü yapan Sarıbay, daha önce de açığa alınmıştı. FETÖ operasyonunda gözaltına alınıp, serbest bırakılan Sarıbay, son KHK ile kamudan ihraç edildi.
 
Göreve iadeler de var
 
Gaziantep'te ihraçlar kadar olmasa da, az sayıda göreve iade edilen isimler de oldu. İadeler Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yaşandı. 3 öğretmen KHK ile görevine iade edildi. Abdullah Yağız, Ali İlker Ünlütepe ve Miray Hızal görevlerine geri döndü. 
 
Bir dernek kapatıldı
 
PUSULA'nın haberlerinin ardından Gaziantep'te gündeme gelen yabancı destekli dernekler konusunda da son KHK'da önemli bir adım atıldı. Kime hizmet ettikleri bilinmeyen dernekler tartışılırken, KHK'de Gaziantep'te kurulu bir dernek kapatıldı. Suriyeli Gençleri Eğitme ve Geliştirme Derneği kapatıldı.
 
İŞTE İHRAÇLAR...
 

Abdurrahman Bilgiç öğretmen 
Goncagül Efe öğretmen 
Mehmet Emin Kocaman öğretmen 
Abdullah Güven öğretmen 
Fadıullah Gaz öğretmen 
Osman Yılmaz öğretmen 
Fatma Zehra Şener Diyanet İşleri
Halis Suci Diyanet İşler
Emine Bozduğan Diyanet İşleri
Eyüp Taşbaş Diyanet İşleri
Hatice Ekici Diyanet İşleri
Mehmet Turan Yalçın Diyanet İşleri
Şule Polat Diyanet İşleri
Ömer Yaman Ceza İnfaz Kurumu
İdris Taşman İcra Katibi
İ.Halil Karadaşlı İcra Müdür Yrd.
Uğur Canpolat Ceza infaz kurumu
Mustafa Karaca Zabit Katibi
Zeynep Kocaoğlu Zabit Katibi 
Şaban Murat Çaka’n Gümrük ve Ticaret Bak.
Salih Gelgör İçişleri Bakanlığı

Cengiz Toraman Gaziantep Üniversitesi

Sevgül Dönmez Gaziantep Üniversitesi


Mehmet Demir
24.12.2017

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler