Kaç yuva yıkılacak, kaç umut kaybolacak

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi, Şehitkamil Devlet Hastanesinde görev yapan bir hemşirenin görevi başında darp edilmesini yaptığı basın açıklamayla protesto etti.
Kaç yuva yıkılacak,  kaç umut kaybolacak

Kazak, ““Sağlıkta Dönüşüm Projesi' ve popülist söylemleri sağlık çalışanlarını adeta canından bezdirmiştir. Sağlık çalışanları can güvenliğinden emin bir şekilde hizmet veremez olmuş ve bugün evimize sağ selim dönebilecek miyiz endişesini yaşar hale gelmiştir” dedi.

Şube Başkanı Kemal Kazak, hastane önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “AKP iktidarının ortaya koyduğu “Sağlıkta Dönüşüm Projesi' ve popülist söylemleri sağlık çalışanlarını adeta canından bezdirmiştir. Sağlık çalışanları can güvenliğinden emin bir şekilde hizmet veremez olmuş ve bugün evimize sağ selim dönebilecek miyiz endişesini yaşar hale gelmiştir.  Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına, önünde bulunduğumuz Şehitkamil Devlet Hastanesinde Pazar günü bir yenisi daha eklenmiştir.”

GÜNDE 30 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Yoğun Bakım servisinde görev yapan hemşire Zülkif Öztürk’ün aynı serviste yatmakta olan bir hasta yakınları tarafından saldırıya maruz kaldığını kaydeden Kazak, “Hemşire arkadaşımız verilen görevleri yerine getirdiği ve mevzuatı uyguladığı için darp edilmiştir.  Hemşire arkadaşımız şehir magandalarının insanlık dışı kaba davranışları karşısında bile sükûtunu bozmamış ve itidalli davranıştır.  Buna rağmen, hakaretten, saldırıdan ve darp edilmekten kurtulamamıştır.  Görülüyor ki; artık sağlıkta şiddet katlanılmaz bir hal almıştır. Öyle ki; yaptığımız araştırmalara göre sağlık çalışanlarının %70’i meslek hayatında en az bir şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir. Beyaz kod verilerine günde 30 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır. Bununla birlikte; sağlıkta şiddetin cinayete dönüştüğü hunhar saldırıları ve hayatını kaybeden sağlık çalışanları unutmadık. Yıkılan yuvalar ve kaybolan umutlar hafızamızdaki yerini korumaktadır. 2005 yılında Dr. Necip Göksel Kalaycı ile başlayan sağlıkta cinayet kervanı 2018 yılında öldürülen Dr. Fikret Hacıosman ile son bulsun itiyoruz.  Sağlık çalışanlarının yaşadığı bu travmanın vebalini, hangi makam ve hangi yetkili taşıyacaktır. Bilinmelidir ki; sağlık çalışanlarına yapılan şiddet, saldırı ve cinayetler, yanlış sağlık politikaların ürünü ve siyasetin bir ayıbıdır. Sağlıkta şiddetin önüne geçmek ve çalışanların can güvenliği sağlamak için daha kaç can verilmesi gerekiyor? Başka Ersin’ler, başka Aynur’lar, başka Kamil’ler, başka Melike’ler ve başka başka cinayetlere tanıklık etmemiz ve göz yummamız mı isteniyor?

ARTIK YETER!

Türk Sağlık-Sen olarak; sağlıkta şiddet ve cinayetler son bulsun diyoruz. Hükümetin ve Sağlık Bakanlığının çığlımızı duymasını istiyoruz. Bilinmelidir ki; bıçak kemiğe dayanmıştır. Buradan yetkililere sesleniyorum.Sağlık politikalarını sendikalar, meslek odaları ve derneklerle istişare ederek, planlamadığınız müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!İflas eden sağlık sisteminden vazgeçmediğiniz müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Hasta odaklı politikalarınız ile hastaneleri işletme, hastaları müşteri olarak gördüğünüz müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Sağlık çalışanlarının itibarını iade etmediğiniz ve saygınlığını sağlayamadığınız müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Sağlık çalışanlarına şaşı bakmaktan ve popülist söylemlerden vazgeçmediğiniz müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Sayın Bakan sağlık çalışanlarının da bakanı olduğunu hatırlamadığınız müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Sağlık çalışanlarının iş yükünü hafifletmediğiniz müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!Caydırıcı önlemleri arttırmadığınız ve ağır ceza hükümleri uygulamadığınız müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz!O halde gelin, hem hizmeti alan vatandaşlarımızın, hem de hizmeti sunan sağlık çalışanlarının kucaklaşacağı yeni bir sağlık sistemini inşa edelim. Ve sağlıkta şiddete hep birlikte önleyelim.Son olarak ta; vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Sizlere 7/24 hizmet sunan sağlık çalışanlarından ne istersiniz?Kendi paranızı yatırmak ve çekmek için, bankada gösterdiğiniz sabrı ve hoşgörüyü sağlık çalışanlarına neden göstermezsiniz?Bilesiniz ki; bugün sağlık çalışanlarına sahip çıkmaz iseniz, yarın sağlığınızı emanet edecek sağlık çalışanı bulamayacaksınız” dedi.

 


Mehmet Torun
25.02.2020


Yorum yap

Diğer Haberler