Kadına karşı şiddet artıyor

Diyarbakır'da kadın avukatın öldürülmesi
Kadına karşı şiddet artıyor

Gaziantep Barosu, Diyarbakır'da avukat Müzeyyen Boylu Issı'nın öldürülmesini protesto etti. Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Fethiye Ersoy, Gaziantep Adliyesi Baro Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, meslektaşlarını kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi.

Diyarbakır’da boşanma aşamasında bulunan eşi tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen avukat Müzeyyen Boylu Issı için Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Avukat Hakları Merkezi tarafından bir basın açıklaması düzenlendi.

Gaziantep Adliye Binası önünde düzenlenen basın açıklamasına Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve Gaziantep Barosuna bağlı çok sayıda avukat katıldı. Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Fethiye Ersoy,  “Avukat Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi, Kadın Cinayetidir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakarca çalışan kadın avukatlar olarak, bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayeti ile sonuçlanmasının kadın şiddetinin geldiği durum açısından ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, ayrımcılığın geldiği noktayı acı şekilde göstermektedir. Konu, kadın olduğunda sosyal, ekonomik, ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize, ‘Kral Çıplaktır’ demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.”

Son yıllarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin, kadına karşı şiddeti artırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı, kadına karşı şiddettin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.    Kadın şiddetini arttıran nedenler, boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti arttıran nedenlerin başında kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip, onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümü sağlayacak çalışmalar yapması gerektiğinin zorunlu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Meslektaşımız Müzeyyen Boylu'nun öldürülmesini kınıyoruz ve davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayeti ile sonuçlanmasının kadın şiddetinin geldiği durum açısından ürkütücü olduğunu ifade eden Ersoy, "Kadın şiddetini arttıran nedenler, boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti arttıran nedenlerin başında kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip, onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir." diye konuştu. Ersoy, meslektaşları Müzeyyen Boylu'nun öldürülmesini kınadıklarını ve davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti. Basın açıklamasına, Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ile çok sayıda avukat katıldı. Diyarbakır, Diclekent Mahallesi 252. Sokak'ta 19 Mayıs'ta bir kafenin önünde aile hekimi olduğu öğrenilen Mesut Issı (45), avukat eşi Müzeyyen Boylu Issı'yı (43) silahla öldürdükten sonra polise teslim olmuştu.

Mehmet Torun

 


Haber Merkezi
21.05.2019


Yorum yap

Diğer Haberler