KONUTTA SERT DÜŞÜŞ

Artan konut kredileri satışları düşürdü. İnşaatçılar çözüm bekliyor
KONUTTA SERT DÜŞÜŞ

Konutta bir yandan fiyatlar hızla düşerken, diğer yandan da hızla yükselen faizler krediyle ev sahibi olma hayallerini de sona erdiriyor. Konut faizlerinin son 2 yılın zirvesine çıkması, konut satışlarına sert darbe vurdu. Gaziantep’te konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azaldı. Gaziantep’te 2017 yılının şubat ayında 2 bin 68 konut satışı yapılırken, 2018 yılının şubat ayında bu sayı 2 bin 5’e düştü.

Türkiye ve Gaziantep ekonomisinin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörü konut kredilerindeki artan faiz oranları nedeniyle zor günler geçiriyor. Devletin resmi istatistiklerinde yer alan veriler sokakta da kendisini net bir biçimde göstermiş durumda. Firmalar ardı ardına indirim kampanyası yapsa da, gayrimenkul sektörü temsilcileri durumdan hiç memnun değil. Konut alım-satımlarının ciddi oranlarda düştüğünü ifade eden sektör temsilcileri, ülke ekonomisinin durumunun sektöre de yansıdığını, gayrimenkulde yaprak kıpırdamadığını ifade ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2018 konut satış verilerini yayımladı. Türkiye genelinde konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu. Gaziantep’te 2017 yılının şubat ayında 2 bin 68 konut satışı yapılırken, 2018 yılının şubat ayında bu sayı 2 bin 5’e düştü. Ayrıca yılın ilk iki ayındaki satışlarda da düşüş yaşandı. 2017 yılının ocak- şubat ayında 4 bin 151 konut satışı yapılırken, 2018 yılının ocak-şubat ayında ise 4 bin 102 konut satıldı.

Ekonomideki yavaşlamadan en çok inşaat sektörü etkilendi. Gaziantep’te son dönemde inşaat sektöründe deyim yerindeyse yaprak kımıldamıyor. Ekonominin lokomotiflerinde inşaat sektöründe sıkıntı bitmek bir tarafa gün geçtikçe daha da artıyor. Konut satışlarının dibe vurduğunu belirten sektör temsilcileri konut kredisi faizleri düşmedikçe, vatandaşın alıma yönelmeyeceğine inanıyor.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI

Konut satışlarında, İstanbul 16 247 konut satışı ve yüzde 16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 9 bin 686 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 5 bin 965 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkâri, 8 konut ile Ardahan ve 31 konut ile Bayburt oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış göstererek 27 bin 916 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 40,8 ile Amasya oldu.

43 BİN 713 KONUT İLK DEFA SATILDI

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 azalarak 43 bin 713 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 bin 507 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 3 bin 223 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 455 konut satışı ile İzmir izledi.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azalış göstererek 52 bin 240 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 bin 740 konut satışı ve yüzde 16,7 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 53,8 oldu. Ankara 6 bin 463 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 510 konut satışı ile İzmir izledi.

YABANCILARA KONUT SATIŞI

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %32,4 artarak 1729 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2018'de ilk sırayı 604 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 415 konut satışı ile Antalya, 134 konut satışı ile Bursa, 84 konut satışı ile Yalova ve 71 konut satışı ile Trabzon izledi. Şubat ayında Irak vatandaşları Türkiye'den 308 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 178 konut ile Suudi Arabistan, 128 konut ile Rusya Federasyonu, 122 konut ile İran ve 118 konut ile Afganistan izledi.

KREDİYLE EV ALMA HAYALİ FAİZE TAKILDI

Konutta bir yandan fiyatlar hızla düşerken, diğer yandan da hızla yükselen faizler krediyle ev sahibi olma hayallerini de sona erdiriyor. Konut faizlerinin yıllık yüzde 14’ü aşarak son 2 yılın zirvesine çıkması, konutta kredili satışlara sert darbe vurdu. Devletin resmi istatistiklerinde yer alan veriler sokakta da kendisini net bir biçimde göstermiş durumda. Firmalar ardı ardına indirim kampanyası yapsa da, gayri menkul sektörü temsilcileri durumdan hiç memnun değil. Konut alım-satımlarının ciddi oranlarda düştüğünü ifade eden sektör temsilcileri, ülke ekonomisinin durumunun sektöre de yansıdığını, gayrimenkulde yaprak kıpırdamadığını ifade ediyor.

22 AYIN EN YÜKSEK RAKAMINDA

Sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığını belirterek, faizlerin bu oranlarda seyretmesi durumunda yeni rekorun imkansız hale geleceğini bildirdi. Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile 3 aydır son 22 ayın en yüksek rakamında seyrediyor. Verileri değerlendiren sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığını belirterek, faizlerin bu oranlarda seyretmesi durumunda yeni rekorun imkansız hale geleceğini bildirdi.


Mehmet Torun
21.03.2018

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler