Memur-Sen: Teklif bizim için yok hükmünde

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, hükümetin 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sunduğu teklife eleştirilerde bulundu
Memur-Sen: Teklif bizim için yok hükmünde

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, hükümetin 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sunduğu teklife eleştirilerde bulundu.

Teklifin kendileri için yok hükmünde olduğunu belirten Gök, “Siyasi irade, toplu pazarlık masasına, kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğunu görmeli, teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir” dedi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, kamu işveren heyetiyle yapılan 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Gaziantep Şube binasında 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerine yönelik basın açıklaması yapan Ahmet Gök, hükumetin masaya koyduğu teklife yönelik eleştirilerde bulundu.

Kamu işvereninin görüşmelerin 16 gününde, tekliflerinin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sunduğunu anımsatan Gök, “Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip. Kamu İşvereninin teklifi; “teklif gecikti” siteminin ve tepkisinin ötesinde “teklif geçiştirildi”, “masa önemsizleştirildi” ve “alın terimiz değersizleştirildi” tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir. Toplu sözleşme sürecine dair sitem ve tepki cümlelerinin sayısının ve dozunun yükselmesi; Kamu İşvereninin masaya geç teklif sunma gayretinin ve sunduğu teklifin garabetinin semeresi olarak görülmelidir. Kamu İşveren Heyetinin geç kalmış ve geçiştirmeye odaklanmış teklifinin içeriğinde; bize teklif edilmesi bir tarafa masanın çevresinde dahi terennüm edilmemesi gereken oranlar ve rakamlar yer alıyor” diye konuştu.

HEM TEYİT HEM DE TESCİL ETMELİ

Gök, şöyle devam etti: “Hükümetin masaya sunduğu ilk teklif; “Güçlü Türkiye” imkansız, “Büyük Türkiye” anlamsız ve “Yeni Türkiye” gereksiz fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz. Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir, Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir.”

TEKLİF EKONOMİK HEDEFLERLE UYUMLU DEĞİL

“Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini hatırlayalım; 2020 için yüzde 3,5+ yüzde 3 ve 2021 için yüzde 3+ yüzde 2,5” diyen Gök, şunları kaydetti: “Bu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi; “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir.”

TEKLİF BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR

Hükümetin, toplu pazarlık masasına kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğunu görmesi gerektiğini kaydeden Gök, şöyle konuştu: “Teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir. Toplu pazarlık masasına işveren tarafından sunulan ilk teklifin özeti bizim açımızdan “Yok hükmündedir.” Emek kesimi için toplu pazarlık masasının anlamı; evdeki bulguru kaybetme kaygısı olmaksızın Dimyata pirince gitmektir. Kamu İşvereni, hem Dimyata pirince gitmemize engel olmak hem de evdeki bulgurun değerini azaltmak gayretindedir. Buna seyirci olmamız da kayıtsız kalmamız da beklenmesin.”


Haber Merkezi
19.08.2019


Yorum yap

Diğer Haberler