Mimar adaylarıyla dolup taşıyor

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından restorasyonu yapılan ve 2009 yılında hizmete açılan Hüseyin Enç Kültür Evi hafta sonları mimarlık öğrencileriyle dolup taşıyor.
Mimar adaylarıyla  dolup taşıyor

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından restorasyonu yapılan ve 2009 yılında hizmete açılan Hüseyin Enç Kültür Evi hafta sonları mimarlık öğrencileriyle dolup taşıyor. ‘’Tasarım Okulu’’ olarak adlandırdıkları Hüseyin Enç Kültür Evi’nde çeşitli etkinliklere imza atam öğrenciler hizmetlerinden dolayı Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’ne teşekkür ettiler.

Hüseyin Enç Kültür Evi’nde yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren mimarlık öğrencisi Müberra Kalender, Gaziantep'teki tasarım öğrencileri bilir ki etkileşim içinde üretim yapabileceğimiz mekanlarımız yok. Ne kadar şanslıyız ki Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi bize böyle bir imkan sağladı. Yine çok şanslıyız ki bize sundukları bu mekan geleneksel bir Antep Evi. Şimdi el ele verip bu mekanı dönüştürme zamanı” dedi.

’TASARIM OKULU’’ OLARAK ADLANDIRIYORLAR

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesinin kültür evi olan ve yıllardır aktifleşemeyen mekanı aktifleştirmek için hiç kimseden yardım istemeyerek sadece kendi imkanları çerçevesinde bir temizlik etkinliği düzenleyerek Gaziantep’ de ki tasarım öğrencilerini bir araya getiren etkinlikte Hüseyin Enç Kültür Evi baştan aşağı elden geçirildi. ’Tasarım Okulu’’ olarak adlandırdıkları Hüseyin Enç Kültür Evi’nin temizlik bakımını yapmak için ‘’Temizlik Atölyesi, Bezini Kap Gel! ‘ çağrısıyla 20 tasarım öğrencisinin toplandığını kaydeden Müberra Kalender, şöyle konuştu: “ Bir grup tasarım öğrencisi kafa kafaya verdi ve hayaller kurdu. Gaziantep’te okul ile ev arasında sıkışıp kalmış tasarım eğitimini bu kısır döngüden çıkarmayı hedeflediler. Amaçları öğrencilerin tasarım becerilerini arttırmaya yönelik çalışmalar, Okulda bireye indirgenmiş mimarlık üretimini kolektif bir hale getirmeye çalışmak. 1/1 ölçekte projeler üretmek, şehre ve mimarlığa değer katan mimar- mimarlık öğrencileri buluşmaları, atölyeleri, söyleşileri, Mimarlık fakültesinin fiziki olarak her alanını mimarlık ideolojisine uygun kullanabilmeye yönelik fikir atölyeleri oluşturmak. Okul içinde ve okul dışında sergi alanları oluşturmak. Okul içerisindeki iletişimi arttırmak. Mimarlık öğrencilerinin kendi dergilerini kendileri çıkartması, Mimarlık ve tasarım disiplinini küçük yaşlardan aşılamak ve 7 / 24 kolektif bir şekilde ders çalışabilecekleri bir ortam hazırlamak” dedi.

SÖYLEŞİLER VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Öğrencilerin tasarım becerilerini arttırmaya yönelik mimari eskiz kursu ile tasarımın ilk aşaması olan eskiz çizimlerini tüm tasarım öğrencilerine yaymak için 4 haftalık bir eğitim oluşturulduğunun altını çizen Kalender, “ Yine photoshop kurslarıyla; tasarım öğrencilerinin sunum paftalarını mimari sunum tekniklerine uygun olarak tasarlamaları hedeflenildi. 1/1 ölçek projelerle geri dönüşüm, toplumsal duyarlılık , ekolojik tasarıma dair çalışmalar yapabilmek adına önce sponsor arayışına giriyorlar daha sonra yapılabilecek alanları keşfediyorlar ve mezun olmadan önce gerçek hayatta uygulayabilecekleri projelerin ufuklarını açabileceklerini düşünüyorlar. Önemli mimarların tecrübelerini paylaştığı söyleşiler ve atölye çalışmaları yapmayı hedefleyerek profesyonel iş hayatında onları nelerin bekleyeceğini önceden öğrenip kendi çizgilerini buna göre çiziyorlar.

10 KİŞİ YOLA ÇIKTILAR 40 KİŞİ OLDULAR

Önceleri 10 kişilik Mimarlar Odası Öğrenci Komisyonu olarak kurulan ekip zamanla Gaziantep Tasarım Topluluğuna dönüşerek tasarımla ilgilenen tüm tasarımcıları ve tasarım öğrencilerine kapılarını açtı. Tasarım Okulu Organizasyon ekibi olarak görev alan 40 kişilik bu ekiple Gaziantep’te daha önce benzeri olmayan tasarım çalışmalarının sürekliliğinin devam etmesi için tüm fedakarlıkları yapacaklarını belirtiyorlar.


Hüseyin Torun
13.03.2018

Yorum yap

Diğer Haberler