Moody's'in aldığı karar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye kararına ilişkin, ekonomik olmadığını bildirdi.
Moody's'in aldığı karar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye kararına ilişkin, ekonomik olmadığını bildirdi.

Koçer, yazılı açıklamasında, alınan kararın ekonomi üzerinden siyasi bir skandal olduğunu belirtti.

Kararın kabul edilemez olduğunu ifade eden Koçer, şöyle devam etti:

"Moody's’in çelişkili ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan kararı siyasidir. Dünyanın en büyük ekonomileri kriz tedbirleriyle uğraşırken, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi müdahalelere rağmen sergilediği büyüme performansı ortada.

Yatırım, üretim ve istihdam politikaları neticesinde geçen yıl 12 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi ve 1.5 milyonluk ek istihdam sağlandı. İhracatımız 159 milyar doları aştı. Ancak birileri çıkıp utanmadan, sıkılmadan 'kurumların direncindeki süregelen kayıp' ve 'dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması' gibi nedenler sıralayarak Türkiye'nin siyasi ve ekonomik gerçekleriyle taban tabana zıt, çelişki dolu açıklamalar yapıyor.

Verdiği tepkiye bakıldığında, piyasaların da bu açıklamayı ciddiye almadığı görülüyor. Moody's'in aldığı karar ekonomik değildir."

Söz konusu kuruluşun Türkiye'nin başarıyla yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'ndan rahatsızlık duyan çevrelerin beklentilerine uygun pozisyon aldığını aktaran Koçer, "Bu kuruluş maksadını ve haddini aşmıştır. Aldığı karar açıkça siyasidir." şeklinde görüş bildirdi.


Haber Merkezi
9.03.2018

Yorum yap

Diğer Haberler