NE DEDİYSEK O

100. Yıl Parkı’nı korumak bizim boynumuzun borcu
NE DEDİYSEK O

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisindeki kaçak yapılaşmaya asla ve asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. Şahin, “100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nı korumak bizim boynumuzun borcu. Zaten bu seçim vaatlerimizde de vardı. Biz o dönem ne dediysek onun arkasındayız. Kaçak yapılaşmadan dolayı gerekli cezaları kestik. Herkesin gönlü ferah olsun” dedi.

Şahin, “Kaçak yapılaşmanın durdurulması için ben gereken talimatı verdim. Bizim buradaki duruşumuz net. Kurallara uymayan kim varsa gerekeni yapılır. Kaçak yapılaşmada bulunanlara gerekli tutanaklar tutuldu. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nı korumak bizim boynumuzun borcu. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın betonlaşmaması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Alanı yavaş yavaş temizleyerek parka dahil ediyoruz. Alanın kamulaşması için son 4 yılda büyük bir bütçe ayırdık. Bu da zaten bizim niyetimizi ortaya koyuyor. Kamulaştırmayı artırarak bölgeyi korumaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

SEÇİM YAPILDI

Büyükşehir Belediye Meclisinin Şubat ayı ilk oturumu Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevinden ve meclis üyeliğinden istifa eden Mehmet Durdu Yetkinşekerci’den boşalan görevler için seçim yapıldı. Yetkinşekerci’den boşalan Belediye Meclis 2. Başkanvekilliği görevine Latif Karadağ, İmar ve Bayındırlık Komisyon üyeliğine de Mehmet Kemal Sakaroğlu seçildi. Mehmet Durdu Yetkinşekerci’den boşalan meclis üyeliğine de Gülhan Dinç getirildi.

ÇALIŞTAYDA YANIT BULACAK

Mecliste gündeme ilişkin sorulara cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan alan şehir meydanıyla ilgili şunları kaydetti: “TOKİ başkanlığı, mevcut stadyumun yerini meydan olacak şekilde bize bir tasarım gönderdi. Meclisten komisyona havale ettiğimizde çok ciddi spekülasyonların olduğunu gördük. ‘Buraya alışveriş merkezi yapılacak 45 dönüm alana sahip olan Kamil Ocak Stadyumu, 10 dönüme düşecek, meydan kalmadı’ dendi. Spekülasyonlar çoğalınca ben de yasayı yeniden meclise iade ettim. Herkese çok yakın bir şekilde bunun böyle olmadığını anlatmamız gerekiyordu. Önce 78 sivil toplum kuruluş temsilcileriyle buluştuk. Onlarla konuştuk, taleplerini aldık, Gönüllü kuruluşların da taleplerini dinledik. Kadınıyla, genciyle, öğrencisiyle, engellisiyle çocuğuyla her görüşten insanın katılacağı bir çalıştay yapmayı düşünüyoruz. Yaşayan bir meydanda ne isteniyor, meydanda ne olmalı ne olmamalı? sorularına toplanacak çalıştayda yanıt bulacağız. Çalıştayın soncunda ihtiyaç analiz çıkaracağız. Yerel ve ulusal kentsel tasarımcılarla proje çalışması yaptıracağız. Ortaya çıkan projeyi halkımızla paylaşacağız onların beğendiği proje üzerinden çalışmalara yoğunlaşacağız. Bir ay sonra Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, kentimize geldiğinde meydanın yerini göstereceğiz. Anlaşabilirsek meydandaki yeri, trampa yapıp yerel yönetimlerin inisiyatifine almak istiyoruz. Valiliği taşıyoruz. Yıktığımız bedesten ile birlikte 250 dönüm büyük bir alan ortaya çıkacak. Ticari alanlar olmayacak ama Avrupa’daki meydanlarda küçük alışveriş yerleri, kafeler ve kiliseler var. Burada önyargılardan uzak yaşayan bir meydanı nasıl inşa etmemiz gerektiğini bilimsel bir şekilde bakmamız ve bunun gereğini halkımız için yapmamız gerekiyor. Herkese yer var gönül darlığına gerek yok” diye konuştu.

MEHMETÇİĞİMİZE ÇOK GÜVENİYORUZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtına da değinen Şahin, “Bu ilk değil. Cumhurbaşkanımızın ön görüsü ve cesaretiyle uluslararası hukuka uygun olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla sınır ötesi müdahaleye Fırat Kalkanı Operasyonuyla Cerablus’ta başlattık, burada hayat normalleşti, ardından El-Bab’ta bu operasyon genişledi, şimdi de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de özellikle Kilis ve Hatay’ı ilgilendiren iki ana damardan çalışıyoruz. Mehmetçiğimize çok güveniyoruz, ordumuzun müthiş bir alan tecrübesi var, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz teknolojik olarak kendini güçlendiriyor. Milli ve yerli savunma sanayisinin alt yapısı hızlı bir şekilde oluşuyor. Belediye başkanı olarak herkesin kendi topraklarına bir an önce dönmesini istiyoruz. 7 yıldır büyük bir ev sahipliği yaptık, insani, vicdani olarak evimizi açtık, soframızı açtık, gönlümüzü açtık. Ancak onların boşalttığı bölgeleri, PKK, DEAŞ, PYD/YPG gibi terör örgütleri doldurdu. Bölgede huzur koridoru oluştuğu zaman bölge terör örgütlerinden temizlenmiş olacak, topağın gerçek sahipleri vatanına dönecek, böylece yükümüz hafifleyecek. Bu yüzden halkımız bu operasyonu destekliyor, benimsiyor. Bölgeye istikrar gelirse bölgenin kalkınması da büyümesi de daha güçlü olacak. Bu coğrafya, bize güçlü olmamızı, bize güçlü bir ordu, güçlü bir millet, güçlü bir kardeşlik hukuku içerisinde olmamızı emrediyor. Çünkü bölgede bitmeyen bir hesap var. Adı ne olursa olsun, milletin huzurunu ve güvenliğini bozan gruplar hiç bitmiyor, isimler değişiyor ancak hesap bitmiyor. Bu art niyetli grupların hesaplarını bozmak için çok akıllı, uyanık olmalıyız, kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. İmparatorluklar kurmuş bir milletiz, biz herhangi bir millet değiliz. Bu millet necip ve faziletli bir millet. Cumhurbaşkanımız da bu milletin gücünü arkasına alarak bu dönemi, tarihe altın harflerle geçirecek” ifadelerini kullandı.

SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ

  1. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nın bütünlüğünün bozulmaması gerektiğini, bunun bozulmasının Gaziantep'e yapılabilecek en büyük kötülük olacağını savunan Fatma Şahin, “Bölgedeki kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Şahin, “Bu projeye gönül veren bir insanım. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nı korumak bizim boynumuzun borcu. Zaten bu seçim vaatlerimizde de vardı. Biz o dönem ne dediysek onun arkasındayız. Kaçak yapılaşmadan dolayı gerekli cezaları kestik. Herkesin gönlü ferah olsun. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın betonlaşmaması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Alanı yavaş yavaş temizleyerek parka dahil ediyoruz. Alanın kamulaşması için son 4 yılda büyük bir bütçe ayırdık. Bu da zaten bizim niyetimizi ortaya koyuyor. Kamulaştırmayı artırarak bölgeyi korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Mehmet Torun
12.02.2018

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler