NEŞTERİ YÖK VURDU

Gaziantep Üniversitesi’nde deprem yaratan gelişmelerin perde arkası ortaya çıktı. GAÜN’deki FETÖ yapılanması iddialarını geniş şekilde soruşturan YÖK Denetleme Kurulu önemli delillere ulaştı.
NEŞTERİ YÖK VURDU

YÖK, rektörlüğü uyararak, Rektör Yardımcıları Hilmi Bayraktar ve Savaş Gürsoy ile GAÜN Hastanesi Başhekimi Murat Gülşen’in görevden alınmalarını kararlaştırdı. Rektör Ali Gür ile ilgili soruşturma ise sürüyor.

Yaklaşık 10 aydır Gaziantep gündeminin ana konusu olan Gaziantep Üniversitesi’ndeki gelişmeler, her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Gaziantep Üniversitesi’nde son olarak 2 rektör yardımcısı ve GAÜN Hastanesi Başhakemi YÖK tarafından görevden alındı. Görevden alınan kişilerle ilgili savcılık soruşturmasının başlayacağı da ifade ediliyor.

 

YÖK SORUŞTURMASININ İLK SONUÇLARI

 

Ali Gür’ün Gaziantep Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından, FETÖ ile sürekli gündeme geldi. Üniversite deki FETÖ operasyonlarının keyfi yapıldığı ve sulandırıldığı yönündeki şikayetler üzerine YÖK, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Geçtiğimiz aylarda Gaziantep’e gelip 3 gün kalan YÖK Denetleme Kurulu üyeleri, soruşturmayı genişletip iddialarla ilgili araştırmalar yaptı. Gaziantep’te önemli görüşmeler yapan YÖK denetçileri, raporunu hazırladı.

 

ÖNEMLİ DELİLLERE ULAŞILDI

 

Edinilen bilgilere göre, YÖK Denetleme Kurulu, Gaziantep Üniversitesi’ndeki iddiaları soruştururken, önemli delillere ulaştı. Raporunu YÖK Başkanlığına sunan denetçiler, bu delilleri de dosyaya eklediler. Soruşturmanın sonucunun ne olduğu merakla beklenirken, ilk deprem geçtiğimiz gün yaşandı.

 

TARTIŞILAN İSİMLER GÖREVDEN ALINDI

 

Rektör Ali Gür ile birlikte haklarında soruşturma açılan Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Savaş Gürsoy ve Prof. Dr. Hilmi Bayraktar ile GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Murat Gülşen’le ilgili karar belli oldu. Üç isim hakkında verilen karar GAÜN’de deprem etkisi yarattı. Ali Gür’ün en yakınındaki üç isim görevden alındı.

 

KARARI YÖK VERDİ

 

YÖK Denetleme Kurulu’nun raporunun ardından, YÖK yönetimi, Ali Gür’ün beyin ekibinde yer alan üç isimle ilgili kararını GAÜN rektörlüğüne bildirdi. Üç kişinin de görevden alınmalarını kararlaştıran YÖK,  bunun hemen uygulanmasını istedi. YÖK’ün kararı, Gaziantep Üniversitesi’ne bomba gibi düştü. Deprem etkisi yaratan flaş gelişme, GAÜN’de bir anda gündemi de değiştirdi.

 

SAVCIILIK İDDİASI

 

Öte yandan, soruşturmanın ardından suçlu bulunup görevden alınan üç isimle ilgili savcılık sürecinin başlayacağı da iddia ediliyor. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, YÖK’ün soruşturma sonucuna göre, bu kişiler hakkında adli soruşturma başlatacağı belirtiliyor.

 

REKTÖR’ÜN SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

 

En yakınındaki üç ismin YÖK tarafından görevden alınması, Ali Gür’de şok etkisi yarattı. YÖK’ün, Ali Gür ile ilgili soruşturmasının da devam ettiği öğrenilirken, bu soruşturmanın da kısa sürede içerisinde tamamlanabileceği ifade ediliyor


Talip Öztürk
23.06.2017

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler