NİHAYET AÇIKLANDI

CHP Gaziantep’te Şahinbey, Şehitkâmil, Oğuzeli belediye başkan adaylarını nihayet açıkladı ve kamuoyuna tanıttı.
NİHAYET AÇIKLANDI

CHP Gaziantep’te Şahinbey, Şehitkâmil, Oğuzeli belediye başkan adaylarını nihayet açıkladı ve kamuoyuna tanıttı.  Gaziantep İl Örgütü Şahinbey’de Sezgin Sönmez’i, Şehitkamil’de eski il başkanı Nesrin Tuncel’i Oğuzeli’nde ise Mustafa Dinçkan’ı aday gösterdi. CHP daha önce Araban için Hasan Doğru, Karkamış için Ali Doğan, İslahiye içinde Mustafa Köse’yi aday gösterdiğini açıklamıştı. CHP 6 ilçede aday gösterirken, büyükşehir ve 3 ilçede de İyi Parti’nin adaylarını destekleyecek.

Ankara’da düzenlenen Aday Tanıtım Toplantısına katılan adaylar bugün Gaziantep’e gelerek sahaya inecekler. Ankara’daki toplantıda ayrıca CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yerel yönetimlere ilişkin 12 maddelik bildirge de açıklandı.  CHP Gaziantep İl Başkanı Melih Meriç, hedeflerinin 1 Nisan sabahı belediyelerin tümünü alıp Gaziantep’te yeni bir güneş doğdurmak olduğunu belirterek, “Başarılı olacağımıza da inanıyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nde 31 Mart Yerel Seçimleri için sıkıntılı geçen adaylık süreci sonunda bitti. Dün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem yerel yönetimlere ilişkin 12 maddelik bildirgeyi hem de partisinin adaylarını kamuoyuna tanıttı. İYİ Parti ile Millet İttifakı çatısı altında seçimlere girecek CHP’de Gaziantep adayları da tanıtıldı.

GAZİANTEP ADAYLARI KİMLER?

CHP, İYİ Parti ile yaptığı ittifakla Gaziantep’te 6 ilçede kendi adayları ile seçimlere giriyor. Büyükşehir’de Millet İttifakı’nın adayı İYİ Partili Ejder Demir’in destekleyecek CHP’de haftasonu netleşen tüm adaylar şunlar: Araban Hasan Doğru, İslahiye Mustafa Köse, Karkamış Ali Doğan, Oğuzeli Mustafa Dinçkan, Şahinbey Sezgin Dönmez, Şehitkamil Nesrin Tuncel. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere 50 gün kala Ankara’daki toplantıya katılan CHP Gaziantep İl Başkanı Melih Meriç,  yaptığı değerlendirmede, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun barışçıl bir konuşma yaptığını ifade etti. Meriç, “Ankara’da ki toplantımız gayet verimliydi. Genel Başkanımız da konuşmalarında tüm Türkiye’de birlikten ve beraberlikten bahsetti” diye konuştu.

SAATTEN SONRA HİÇBİR KIRGINLIK, DARGINLIK YOK

Meriç, 31 Mart seçimlerin için hedeflerini de açıkladı: “Gaziantep’te hedeflerimiz 1 Nisan sabahı inşallah belediyelerin tümünü alıp yeni bir güneş, doğdurmak istiyoruz. Bunun için de elimizden gelen her şeyi yapacağız. Başarılı olacağımıza da inanıyorum.” Zorlu geçen adaylık sürecinin ve önceki il yönetiminin görevden alınmasının parti tabanındaki etkisi hakkında ise şunları söyledi: “Bizim parti içinde asla kırgınlıklar, dargınlıklar, küskünlükler olmaz. Adaylarımız belli oldu. Bu saatten sonra Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımız, örgütümüz adaylarımızın etrafını bütün şekilde saracak.  Kırgınlıklar gelip geçidir. Bu saatten sonra hiçbir kırgınlık, dargınlık yoktur.” Meriç, AK Parti’nin ekonomik krizle iktidara geldiğini anımsatarak, şöyle konuştu: “AK Parti’nin iktidara gelmesindeki ana sebeplerden birisi ekonomideki sıkıntıydı. Ama zaten AK Parti gelmeden önce bütün planlar Kemal Derviş döneminde alınmıştı ama uygulamasına geçilemeden Devlet Bahçeli’nin koalisyonu bozmasından dolayı erken seçim kararı alınmıştı. Zaten AK Parti geldiğinde teşhis konulmuştu, tedaviye başlanmıştı. Tabi bu bir süreçti. AK Parti’nin en büyük şansı Kemal Derviş’in koyduğu tedaviyi bozmadan devam ettirmekti. AK Parti bir şekilde bunun meyvesini yedi.”

EJDER DEMİR’E DESTEĞİMİZ TAM

 “Biz de şu an Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarını nasıl çözüleceği konusunda her türlü çalışmayı yaptık” diyen Başkan Meriç, “Genel Merkezimiz özellikle bu konuda çok ciddi bir çalışması, programı var. Teşhis konmuş vaziyette. Halkımızın bu ekonomik krizden tüm Türkiye’yi kurtarmak için elinden geleni yapacağını, sebebini iyi bildiğini, nasıl bu sıkıntılı süreçten kurtulmamız için gerekenlerin neler olduğu bilen bir Cumhuriyet Halk Partisi ve kadrosu var. Bu kadroyu bir şekilde halkımızın değerlendirmesini bekliyoruz. Zaten 1 Nisan’da Cumhuriyet Halk Partisi yeni bir güneş doğdurduğunda bir erken seçim de büyük olasılıkla görülür. Ondan sonra halkımız daha mutlu, daha rahat daha ferah bir şekilde hep birlikte yaşamımızı sürdüreceğiz inşallah” şeklinde konuştu. Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ejder Demir konusunda CHP Örgütü içerisinde bir sıkıntı yaşanmayacağını sözlerine ekleyen Meriç, şunları kaydetti: “Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayımız Ejder Demir. Örgütümüzde bir sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum.

12 MADDELİK MANİFESTO

1- Hoşgörülü ve saygılı kentler: Kimsenin kimliğine, inancına bakmadan eşit davranacağız. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak. Hiçbir ayrımcılık yapmayacak.

2- Hakça paylaşan kentler: Rant bütün kentlerde vardır. Rantı hakça bölüştüğünüz zaman hiçbir sorun yoktur. Biz rantın hakça bölüşülmesini istiyoruz.

3- Hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler: Biz halktan vergi topluyoruz, harcadığımız her kuruşun hesabını vermek namus borcumuzdur.

4- Yoksulluğu yenen kentler: Asgari ücret alan işçi kardeşlerime sesleniyorum. 1 Ocak 2019'dan itibaren asgari ücret 2 bin 200 liradır. Sen 2 bin 200 lira almak istiyorsan, oyunu CHP'ye vereceksin. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, açlığı yok edeceğiz.

5- Üreten ve istihdam yaratan kentler: Bir kent her alanda üretmeli. Büyükşehirler kırsalla işbirliği yapmalı. Kenti ağaçlarla, çiçeklerle donatmak için ithal mi etmek lazım?

6- Yenilikçi ve akıllı kentler: İstanbullular Kadıköy'de, Beşiktaş'ta, Bakırköy'de, Sarıyer'de yaşamak isterim diyor. Buralarda insan sevgisi var.

7- Ulaşım sorunu: Bütün İstanbul'u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Ulaşım ve altyapı sorunlarını çözeceğiz.

8- Nefes alan kentler: Beton ormanına dönüştü kentler. Bizim dışımızdaki canlılar da yok olmaya başladı.

9- Sosyal adaleti sağlayan kentler: Engelliler, yaşlılar için pozitif ayrımcılık yapacağız.

10- Kültür ve sanatı geliştiren kentler: Kentin bir kültürü vardır, sanatı vardır, sporu vardır yaşayacaksınız.

11- Doğa dostu kentler: Bizim dışımızdaki bütün canlıları koruyacağız, onları besleyeceğiz.

12- Mutlu şehirler: Tüm yurttaşlarımızla mutlu yaşamak istiyoruz, bu sözümüzün arkasında duracağız.

MEHMET TORUN


Mehmet Torun
10.02.2019


Yorum yap

Diğer Haberler