NOKTA ATIŞI!

Gaziantep Üniversitesi’nin öğretim üyesi ilanı, ‘kişiye özel kadro’ tartışmasını gündeme getirdi. Gaziantep Üniversitesi tarafından verilen öğretim üyesi ilanında adayın doğrudan doktora tez konusu yazılarak adrese teslim ilan verildi.
NOKTA ATIŞI!

Gaziantep Üniversitesi’nin öğretim üyesi ilanı, ‘kişiye özel kadro’ tartışmasını gündeme getirdi. Gaziantep Üniversitesi tarafından verilen öğretim üyesi ilanında adayın doğrudan doktora tez konusu yazılarak adrese teslim ilan verildi. Eğitim camiası öğretim üyesi kadrosu ilanının iptal edilmesini bekliyor.

Türkiye’de eğitim kaliteleri ve nitelikleriyle tartışmalı hale gelen üniversitelerde yaşanan “kişiye özel akademik kadro ilanı” skandallarına bir yenisi daha eklendi. Gaziantep Üniversitesi’nin   açtığı öğretim üyesi alımı ilanı başvuru kriterleri nedeniyle bir dönem sıklıkla tartışma yaratan “kişiye özel kadro” yorumlarını yeniden gündeme getirdi.

ARANAN ÖZELLİKLE SADECE 1 KİŞİDE VAR

Gaziantep Üniversitesi tarafından 21 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanında; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Yardımcı Doçent kadrosunda "Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Sağladığı Destekler Konusunda Doktora Yapmış Olmak." şartı koydu. Söz konusu ilan şartını Yükseköğretim Kurulu Tez Merkezinde arandığında bu konunun sadece bir kişi tarafından doktora da çalışıldığını ilan metninde sadece "Gaziantep" ifadesinin yer almadığını görülüyor.

YÖK’ÜN UYARILARI DİKKATE ALINMADI

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç’ın kişiye özel kadro ilanlarının kamuoyunda yarattığı rahatsızlık nedeniyle üniversitelere bir yazı göndererek, “Öğretim üyesi kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan kişiye özgü, adayı tanımlayan şartlarda yer verilmemesi yönünde titizlik gösterilmesi gerekiyor” ifadelerini kullanması üzerinden henüz kısa bir zaman geçmesine karşın, Gaziantep Üniversitesi’nin yayımladığı akademik kadro ilanı YÖK’ün uyarılarını dikkate almadığını gözler önüne serdi.

DİĞER ADAYLAR ENGELLENİYOR

Yükseköğretim Kurulu kişiye özel öğretim üyesi ilanları ile ilgili uyarılarını yapsa da bazı üniversiteler bildiğini okumaya devam ediyor. Üniversiteler tarafından doğrudan atanması düşünülen kişilerin doktora tez konuları yazılarak diğer başvurabilecek adayların önü engellenmekte ve yanlış uygulamaların artığı gözleniyor.


Mehmet Demir
27.12.2017

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler