O plan yine tartışıldı

Kilis Yolu ve çevresinde yapılan Ekolojik Tabanlı Kent Planı, bir kez daha güdeme geldi.
O plan yine tartışıldı

Kilis Yolu ve çevresinde yapılan Ekolojik Tabanlı Kent Planı, bir kez daha güdeme geldi. Kızılhisar ve Bağlarbaşı Mahallelerinde Kilis Yolu Ekolojik imar planında nazım ve uygulama imar planı revizyonu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışmaları da beraberinde getirdi. İmar planı revizyonu mecliste görüşülürken, CHP gurubu ile Ak Parti gurubu arasında tartışmalar yaşandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı ikinci oturumu Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. 60 maddenin görüşüldüğü mecliste Kızılhisar ve Bağlarbaşı Mahallelerinde Kilis Yolu Ekolojik imar planında nazım ve uygulama imar planı revizyonu tartışmaları yaşandı.

CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “Bu geçen yıl Avrupa Birliği'nden ödül almış bir plandı. Ama sürekli oynayarak yap-boz tahtası haline getirdik. Vatandaşlardan hala şikayet almaya devam ediyoruz. Belediye kendi mülkünde burada emsal artırımları yaptı. Vatandaş burada mağdur oldu. Bir tarafta belediye mülkü 1.80, diğer taraftan vatandaş mülkü 0.60-0.80. Bu anayasaya da, yasaya da aykırı bir anlayış. Ödül almış bir planı büyükşehir belediyesi olarak yok ettik. Burada geçmişten beri hakkaniyetsiz bir yapılaşma ve plan değişikliği oldu. Asıl irdelenmesi gerek, belediye kendi mülkünü yapıp da vatandaşa yapmadığı zaman bu ür sorunlar her zaman gündemimize gelir. Belediye mülkünü 0.40'dan 0.80'e çıkarırken vatandaşın mülkünü de ona göre ortak bir noktada buluşturmalıydık. Hakkaniyetsiz bir yapılaşma oldu. Bizim itirazımız buna” dedi.

Mehmet Sucu’nun eleştirilerine cevap veren Meclis Başkanvekili Osman Toprak da, “Ekolojik plan hakikaten bizim de beğendiğimiz Gaziantep'in gelişimi açısından örnek planlardan birisi. Bunun arkasındayız. Ekolojik özelliği kaybolmadan planın işler hale gelebilmesi için Mimarlar Odası ve Müteahhitler Derneği ile yapılan görüşmelerde bu planın nasıl işler hale geleileceği noktasında emsalinin bir miktar artırılması halinde planın işler hale geleceği söylediğinden dolayı bu plan değişikliği yapılmıştır. Maddedeki plan değişikliği de oradaki vatandaşların talebini karşılamak üzere yapılmış bir plan değişikliğidir. Vatandaş kendi emsallerinin de artırılmasını istiyor diyorsunuz. Tam da görüşülmekte olan o. siz hala 'Hayır' derseniz kendinizle çelişmiş olacaksınız” ifadelerini kullandı.


Mehmet Torun
16.03.2018

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler