Obezite Ameliyatını Önce Araştırın

Obezite Ameliyatını Önce Araştırın

Obezite Ameliyatını Önce Araştırın

Obezite ameliyatı, birden fazla teknik ve yöntem ile obezite sorunu yaşayan kişilere uygulanmaktadır. İnsanların genel sağlık durumunu tehdit eden, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan ve yaşam kalitesini direkt olarak olumsuz etkileyen obezite çeşitli diyet programları ile tedavi edilip kontrol altına alınabilmektedir fakat bazı durumlarda obezitenin önüne egzersiz ve diyet uygulamalarıyla geçilememektedir. Bu noktada obezite ameliyatı, obezite sorunu yaşayan kişiler için bir çözüm olmaktadır.

Günümüzde tıp biliminin ilerlemesiyle birlikte obezite ameliyatlarında da gelişme kaydedilmiştir ve farklı teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Obezite şikayeti ile doktora başvuran kişiler öncelikle değerlendirmeye alınmaktadır ve yapılan değerlendirmeler sonucunda hastalara en uygun olan obezite ameliyatına karar verilmektedir. Günümüzde uygulaması gerçekleştirilen obezite ameliyatları şunlardır:

  • Mide balonu
  • Mide botoksu
  • Tüp mide ameliyatı
  • Mini gastrik bypass
  • Revizyonel cerrahi

Bu tekniklerden hangisinin, hangi hastalara uygulanabileceği yapılacak olan muayene sonrasında kesinlik kazanmaktadır.

Mini Gastrik Bypass

Mini gastrik bypass operasyonu son yıllarda yaygın olarak obezite sorunu yaşayan hastalar ve alanında uzman hekimler tarafından tercih edilmektedir. Gıda alımını kısıtlaması ve gıda emilimini bozması açısından avantaj sağlayan mini gastrik bypass, tüp mide ameliyatı ile benzer bir nitelik taşımaktadır fakat tüp mide ameliyatından daha küçük boyutlara sahip bir tüp oluşturulmaktadır. Bu operasyonda tüpün oluşturulmasının ardından ince bağırsakta emilim gerçekleştirilen yaklaşık olarak 200 santimlik kısma bypass uygulanmaktadır ve böylelikle tüp şekline getirilmiş olan midenin alt kısmına bağlanmaktadır. Dolayısı ile mini gastrik bypass sonrasında hastalar iki farklı şekilde kilo verimine başlamaktadır.

Revizyonel Cerrahi

Revizyonel cerrahi, obezite sorunu yaşayan ve daha önce obezite ameliyatı olmuş olan kişiler için uygunluk taşıyan bir operasyondur. Daha önce obezite cerrahisi kapsamında operasyon geçirmiş fakat kilo verme konusunda başarı sağlayamamış ya da kilo verdikten sonra tekrar kilo almaya başlamış olan kişiler, yaşam kalitesini yükseltmek ve başka hastalıklara kapı aralamamak adına yeniden cerrahi bir operasyon geçirmelidir. Bu noktada revizyonel cerrahi uygulanmaktadır.

 

Revizyonel cerrahi diğer obezite ameliyatlarına göre daha fazla bilgi, uzmanlık ve deneyim gerektirmektedir çünkü bu operasyon, daha önce yapılmış operasyonun düzeltilmesi işlemidir. Dolayısı ile ameliyat olmasına rağmen obezite sorunu devam eden kişilerin doktor tercihini son derece dikkatli yapması gerekmektedir.

Obezite ameliyatı söz konusu olduğunda adından sıklıkla bahsedilen isimlerden bir tanesi; Op. Dr. M. Yalım Uçtum olmaktadır. Obezite sorunlarına dair uygulanmakta olan tüm tekniklerde yetkinlik sahibi olan, yaptığı başarılı operasyonlar sayesinde adını duyuran ve deneyimli ekibi ile birlikte başarılı operasyonlara imzasını atan Op. Dr. M. Yalım Uçtum revizyonel cerrahi alanında da hastalarına en iyi şekilde hizmet sunmaktadır. Eğer geçirilen obezite ameliyatı sonrasında devam eden obezite sorununuz var ise yılların bilgi birikimi ile hastalarına en güvenilir sağlık hizmetini sunan Op. Dr. M. Yalım Uçtum ve ekibinden ve https://www.izmirbariatrics.com/ adresini ziyaret ederek yararlanabilirsiniz.


Haber Merkezi
5.03.2020

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler